Amazon Flex sürücü bahşişleri konusundaki FTC şikayetini çözmek için 61,7 milyon dolar ödeyecek

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) dün, Amazon’un iki buçuk yıllık bir süre boyunca, bazı müşteri bahşişlerini alıkoyduğu, Amazon Flex sürücülerinin ücretlerini karşılamak için 61,7 milyon dolar ödemesi gerektiğini duyurdu. Amazon ve yan kuruluşu Amazon Logistics aleyhindeki şikâyete göre, şirket sürücülere bahşişlerin %100’ünü ödediğini duyurmuştu. Ancak gerçekte Amazon, saat ücretini düşürdükten sonra farkı kapatmak için müşteri bahşişlerini kullandı. Bu, sürücüleri bilgilendirmediği bir değişiklikti.

FTC, Amazon’un 2019’daki FTC soruşturmasından haberdar olana kadar bu davranışı durdurmadığını da iddia etti.

Şikâyetin, özellikle herkesin müşterilere Amazon paketlerini teslim etmek için, kaydolma başvurusu yaptığı, 2015 yılında başlatılan Amazon Flex hizmeti ile ilgisi var. Bu Flex sürücülerine, bu teslimatlar için saatlik ücret ödendi ve ayrıca müşteri bahşişleri de alabiliyorlardı.

Amazon Flex uygulamasının SSS bölümünde, şirket sürücülere bahşişlerinin %100’ünü alacaklarına dair söz verdi ve şunları söyledi: “Prime Now, AmazonFresh ve mağaza teslimatları için müşteri bahşiş vermeyi seçebilir. Amazon Flex ile teslimat yaparken kazandığınız bahşişlerin %100’ünü alacaksınız.” Bu belgenin daha önceki bir sürümü, Amazon’un Mayıs 2018’de “kazandığınız bahşişlerin %100’ünü size aktaracağını” belirtmişti.

Amazon, aynı zamanda, şirketin saatte 18-25 ABD dolarına kadar bir oran ve bahşişler yoluyla “daha fazla kazanma” olanağı sunduğu, sürücüleri işe alan reklamlarda bahşiş avantajlarını da destekledi. FTC şikâyeti, sürücüler Amazon Flex hizmetine kaydolduklarında, bu hizmetin şartlarının %100 bahşiş vaat ettiğini de söylüyor.

Kullanılan dile rağmen, Flex sürücüleri uygulamayı teslimat işlerini kabul etmek için kullandıklarında, sadece bazıları bahşiş için uygun olan teslimat “blokları” atayacaklardı. Başlangıçta bu, Prime Now’ı içeriyordu, ancak daha sonra Amazon Fresh ve Amazon Restoranlarını içerecek şekilde genişletildi. Bahşiş almaya uygun olmayanlara sabit bir oran ödendi. Bu arada, Amazon uygulamasını kullanan müşterilerin uygulama aracılığıyla sürücülere bahşiş vermeleri teşvik edildi ve bu, “teslimatta nakit kabul edilmediği” belirtildi.

Başlangıçta Amazon, 2015’ten 2016’ya kadar sürücülere saatte 18 dolar ve iddia edildiği gibi bahşişlerin %100’ünü ödedi. Ancak 2016’da iki buçuk yıllık bir süre boyunca devam eden “değişken taban ücretini” benimsemek için programda değişiklikler yaptı. Bu süre zarfında Amazon, bölgedeki ortalama bahşişler hakkında topladığı verileri kullanarak sürücülerin ücretine kendi katkısını algoritmik olarak belirlenmiş, dâhili bir “taban ücrete” indirecekti. Bu taban oran, genellikle reklamı yapılan 18-25 dolarlık oranın altındaydı. Daha sonra Amazon, sürücülere bahşişlerin %100’ünü ödemek yerine, aralığın altını garantili bir minimum olarak değerlendirdi ve bu minimuma ulaşmak için sürücülerin bahşişlerini kullandı.

Amazon bu değişiklikleri yaptığında, sürücülerin onayını istemedi veya başka bir şekilde bilgilendirmedi. Ayrıca, şirketin, değişikliklerin kazançlarını azaltacağını bilerek sürücülere gerçekte kazançlarla ilgili hangi ayrıntı düzeyini göstereceğine karar vermeye çalıştığı iç tartışmalar da vardı.

Sürücüler artık %100 bahşiş almadıklarını fark etmeye başladı ve yüzlerce kişi hem şirkete hem de sosyal medyada kamuoyuna şikâyette bulundu. Muhabirler Amazon’dan bu şikâyetlere yanıt vermesini istediğinde, şirket içinde durumun “Amazon için büyük bir PR riski” olduğunu kabul etmesine ve bunu bir “itibar kutusu” olarak tanımlamasına rağmen, bahşişlerin %100’ünü ödediğini söylemeye devam etti.

FTC, 23 Mayıs 2019’da Amazon’a bir sivil soruşturma talebinde bulunduğunu ve ancak daha sonra- 22 Ağustos 2019’da – Amazon’un sürücülere orijinal tazminata benzer bir “güncellenmiş kazanç deneyimi” duyurduğunu söyledi. Başka bir deyişle, soruşturma Amazon’u aldatıcı uygulamayı durdurmaya zorladı.

FTC, FTC anlaşmasının 61,7 milyon dolarlık bir para cezası içerdiğini, bu da sürücülerden kesilen paranın tamamı olduğunu söyledi. Bu, geri ödeme durumuyla ilgili güncellemeleri burada almak için kaydolabilen sürücüleri tazmin etmek için kullanılacaktır.

FTC Tüketiciyi Koruma Bürosu müdür vekili Daniel Kaufman, yaptığı açıklamada, “Amazon, söz verdiği gibi, müşterilerin bahşişlerinin yüzde 100’ünü sürücülere iletmek yerine parayı kendisi kullandı” dedi. “Bugünkü eylemimiz, Amazon’un kötüye kullandığı on milyonlarca dolarlık bahşişleri sürücülere geri veriyor ve Amazon’un gelecekte bahşişlere yönelik yöntemini değiştirmeden önce sürücülerin iznini almasını gerektiriyor.”

Para cezasına ek olarak, anlaşma ayrıca Amazon’un sürücülerin bahşişlerinin tazminat olarak kullanılmasında önce “açık bilgilendirilmiş onaylarını” almadan başka değişiklikler yapmasını da yasaklıyor.

Bununla birlikte, Amazon için, FTC cezası, işinin ölçeği göz önüne alındığında, eldeki bir tokat sayılmaz. Şirket, 2020’nin üçüncü çeyreğinde 96,15 milyar dolar gelir ve hisse başına 12,37 dolar kazanç elde etti. Dördüncü çeyrekte gelirin 112-121 milyar $ ‘a veya yıllık %28-%38 oranında artacağını söyledi.

Öyleyse, bu tür cezalar sadece iş yapmanın bir maliyeti hâline gelir ve amaçlandığı gibi haksız uygulamaları caydırıcı değildir.

Amazon, sürücü ücretiyle uğraşmaktan şikâyet alan tek teslimat şirketi değil. Instacart da 2019’da kendi devrilme fiyaskosu nedeniyle kendini sıcak suda buldu; bu, ücretlerin ödenmesi için sürücü bahşişlerini de içeren bir sınıf davası içeriyordu. DoorDash, Shipt ve daha fazlası gibi diğer şirketler de şikâyetlerle ve hatta bahşişlerle ilgili davalarla karşı karşıya kaldı.

Bu sorunların özünde, küçük marjlı kalemler ve toplama, işçilik ve soğuk gıda depolamayla ilişkili ek maliyetler ile aynı gün ve çevrimiçi bakkaliye teslimat işletmelerinin titrek ekonomisinin temel sorunu vardır. Bu maliyetler, bu alanda faaliyet gösteren işletmelerin premium abonelikler ve teslimat ücretleri almasını ve / veya para kazanmak için mağaza içi fiyatlar üzerinden ürünlerin maliyetini artırmasını gerektirir. Ancak yine de genellikle sürücü bahşişlerini alarak başka bir gelir akışına girme ihtiyacı hissediyorlar.

Elbette, bir işi sürdürmek için hiçbir zaman bahşiş zorunlu değildir- bunlar bireysel bir işçiye fayda sağlamak içindir.

Yorum için ulaşılan Amazon, FTC şikâyetine katılmadığını ancak konunun kapandığına sevindiğini söylüyor.

Amazon indirim kodu nasıl bulunur?

Bir Amazon sözcüsü, “sürücülere ödeme bildirme şeklimizin tarihsel olarak net olmadığı konusunda hemfikir olmasak da, 2019’da daha fazla netlik ekledik ve bu konuyu geride bıraktığımız için mutluyuz” dedi. “Amazon Flex teslimat ortakları, müşterilere her gün hizmet vermede önemli bir rol oynuyor, bu nedenle ortalama saatte 25 ABD dolarının üzerinde bir ücretle sektörün en iyileri arasında kazanıyorlar.”

Kaynak: TechCrunch