Amazon One biyometrik sistemi genişliyor

Amazon denildiğinde akla ilk önce dünya e ticaret sektörünün devlerinden biri geliyor. Fakat bu şirketin faaliyeti çok geniş bir yelpazede varlık gösteriyor. Bunlardan biri de şirketin geliştirdiği ve gelecekte çok şey umduğu Amazon One. Amazon, bu sistemi genişletmeye hazırlanıyor.

Amazon One nedir?

Amazon One, Amazon şirketi tarafından geliştirilmiş olan biyometrik sistemler ve ödeme sistemleri arasında bir köprü olarak ifade edilebilir. Sanılanın aksine Amazon, sadece e ticaret yapmıyor. Bazı perakende mağazalarına da sahip.

Şirket bu mağazalarda, biyometrik sistemleri, yani biyolojik verilere dayalı kimlik doğrulama sistemlerini test ediyor. Bu sistemler çok büyük çeşitlilik gösteriyor. Bazılarını hâlihazırda cep telefonlarımızda kullanmaktayız. Örneğin yüz tanıma, ses tanıma ve parmak izi tanıma sistemleri buna örnektir. Bilimkurgu filmlerinde gördüğümüz bir örneği ise retina tanıma sistemidir.

Amazon da yüz tanıma, ses tanıma gibi çeşitli araçlar geliştiriyor. Bunların yanı sıra bir de avuç içi tanıma sistemine sahip. Mağazada bir butona avucunuzun içiyle bastığınızda, buton sizin avucunuzun içinin benzersiz bir taramasını oluşturuyor.

Bu sistem, ilk kurulumda sizin kredi kartınızla eşleşiyor. Böylece alışveriş yapacağınız zaman başka biyometrik veriler, iki adımlı doğrulama kodları, SMS doğrulama mesajları gibi şeylere gerek kalmadan alışverişinizi yapabiliyorsunuz.

Bu sistemden faydalanmak için kayıtlı bir müşteri olmanız gerekmiyor ama olursanız alışveriş geçmişinize erişebilirsiniz.

Sistem daha çok mağazada kullanılacak

Amazon e ticaret şirketinin Amazon Go adlı fiziksel perakende mağazaları da mevcut. Ayrıca bu mağazalardan bazıları sadece kitapçı olup Amazon Books olarak biliniyor. Dün şirket, Seatle’daki mağazalarda Amazon One sisteminin kullanılmaya başlandığını duyurdu. Burada toplam sekiz mağaza söz konusu.

Fakat Amazon bu sistemi sadece kendi mağazalarında kullanmakla yetinmek niyetinde değil. Kendi mağazalarını bir deneme alanı olarak kullanıyor. Biyometrik veri pazarının gelecekte çok fazla büyümesi bekleniyor. Gelecekte çeşitli perakende mağazaları, ofis binaları, stadyumlar, AVM’ler, kamu kurumları ve diğer pek çok yerde giriş kapılarına biyometrik doğrulama cihazlarının yerleştirilmesi bekleniyor. Amazon da şimdiden bu pazarda Amazon One ile yer alma hazırlığında.

Güvenlik ve gizlilik kaygıları

Peki Amazon One ’ın avuç içi baskısı yöntemine dayanan biyometrik doğrulama sistemi ne kadar güvenilir? Amazon, avuç içi baskısı yönteminin diğer biyometrik yöntemlere göre daha güvenilir olduğunu söylüyor. Çünkü müşterinin kimliğini, sadece avuç içi baskısı yöntemiyle doğrulanamadığı için daha özel bir yöntem olduğunu söylüyor.

Ayrıca Amazon, avuç içi baskısı görüntülerinin şifrelendiğini ve bulutta güvenli bir şekilde saklandığını söylüyor. Ancak Amazon bu verileri sadece depolamakla kalmıyor, bunları müşteri hesapları ve kredi kartlarıyla eşleştirerek bir müşteri biyometrisi veritabanı oluşturuyor. Bu veriler gelecekte kişileştirilmiş teklifler ve öneriler sunmak için da kullanılabilir mi?

Amazon’un biyometrik veri konusunda geçmişi tartışmalı olduğu için bu sisteme şüpheyle yaklaşanlar da var. Amazon, ABD’de devletin kolluk güçlerine biyometrik yüz tanıma hizmetleri satmıştı. Amazon’un geliştirdiği yüz tanıma teknolojileri, daha önce bir veri gizliliği davasına konu olmuştu. Bu da bazı tartışmaları beraberinde getirmişti. Ayrıca Amazon’un Alexa adlı sesli asistanı da veri gizliliği konularında gündem olmuştu. Çünkü kullanıcılar ses dosyalarını silmiş olsalar bile Alexa’nın ses verilerini depolamaya devam ettiği iddiası gündeme gelmişti.

Bu tartışmalar gelecekte artarak devam edecek gibi görünüyor. Çünkü biyometrik veri sektörü gelecekte daha da büyüyecek.

Kaynak: TechCrunch