Amazon Polonya başlamaya neredeyse hazır

Amazon, amazon.pl adresi üzerinden Amazon Polonya ‘yı yani Polonya şubesini başlatmayı planlıyor. Özel e ticaret web sitesi henüz yayında değil, ancak Polonya ve yurtdışındaki satış ortakları işletmelerini artık Amazon Polonya ‘ya kaydettirebilirler.

Amerikan e ticaret devi, amazon.pl’yi başlatmak için çalışmalara başladığını duyurdu. E ticaret web sitesinin tam olarak ne zaman başlayacağını açıklamadı, ancak gerçek şu ki, harici satıcılar hesaplarını sell.amazon.pl’ye kaydettirebilir, böylece lansmana hazırlanabilirler.

Sonraki adım: Amazon Polonya ‘da tam perakende satış teklifi

AB Genişleme Başkan Yardımcısı Alex Ootes, “Amazon Polonya ‘daki farklı mağazalarımızda uzun yıllardır Polonyalı müşterileri destekliyor ve ortaklarımız satış yapıyor, ancak bir sonraki adım Polonya’ya eksiksiz bir perakende satış teklifi getirmek ve bu planları şimdi yapıyoruz” dedi.

Polonya’daki müşterilerin güvenini kazanacağız.

Ootes, Polonya’daki küçük işletmeleri güçlendirmekten heyecan duyduklarını ve büyümelerine yardımcı olacak araçlara ve hizmetlere yatırım yaptıklarını söyleyerek devam ediyor. “Müşterilerin en çok değer verdiğine inandığımız şeylere (düşük fiyatlar, geniş ürün yelpazesi ve hızlı teslimat) odaklanarak zamanla Polonya’daki müşterilerin güvenini kazanacağımız konusunda iyimseriz.”

Yerel güç merkezi Allegro’dan şiddetli rekabet

2014’ten beri Polonya’da faaliyet gösteren şirket için bu kolay bir başlangıç ​​olmayacak. Doğu Avrupa ülkesi çok büyük ve popüler bir e ticaret oyuncusuna ev sahipliği yapıyor: Allegro. Bu şirket bazen ‘Polonya’nın Amazon’u’ olarak adlandırılır. 1999’da kurulan pazar yeri, 12,3 milyondan fazla aktif alıcıya sahip ve yaklaşık 117.000 tüccar tarafından kullanılıyor.

İlgili içerik: Yeni başlayanlar için Amazon FBA’da nasıl satış yapılır

Ekim 2020’de, Allegro’nun CEO’su Francois Nuyts, şirketinin uluslararası alanda genişlemeye hazır olduğunu söylediğinde, Amazon‘un Polonya’ya gelişinden de korkmamış görünüyordu. “Herhangi bir rakipten daha iyi olmasa da oldukça iyi yaptığımıza inandığımız birçok şey var” dedi.

Kaynak: Ecommerce News EU

Polonya hakkında kısa bilgi: Polonya, Almanya’nın doğudaki komşusu olan bir Doğu Avrupa ülkesidir. Slav dilleri ailesinden Lehçe adlı bir dil konuşulmaktadır. Doğu Avrupa’daki en büyük nüfusa sahip ülkelerden biri olup 2019’da tahmin edilen nüfusu 38.383.000’dir. 1 Mayıs 2004’te Avrupa Birliği üyesi olmuştur. Canlı ve büyüyen bir e ticaret sektörüne sahiptir.