​Yeni başlayanlar için Amazon FBA’da nasıl satış yapılır

Okumakta olduğunuz bu yazı, Jungle Scout’ın web sitesinde yayınlanmış olup, Greg Mercer tarafından yazılmıştır. Kendisi Jungle Scout’un kurucusu, CEO’su ve 8 rakamlı Amazon satıcısıdır. Yazı, Ecom World tarafından Türkçeye çevrilmiştir. Bu yazı Amazon FBA ‘ya giriş niteliğinde olup daha ayrıntılı bilgi almak isteyenler, eğer İngilizce biliyorlarsa, Jungle Scout’ın Guide to Selling Amazon (Amazon’da Satış Rehberi) adlı kitabını ücretsiz indirebilirler. FBA sistemi sürekli gelişmektedir, bu nedenle bu yazıdaki bazı bilgiler zaman içinde geçerliliğini yitirebilir.

Amazon’da satış yapmaya başlamak için bilmeniz gereken her şey.

 • Yeni başlayanlar için adım adım kılavuz
 • Amazon Fulfillment (FBA) ile nasıl satış yapacağınızı öğrenin
 • Kendi işinizi kurarak çevrimiçi para kazanın

İçindekiler – Amazon FBA

 1. Amazon Lojistik temelleri
 2. Amazon’da ne satılır
 3. Ürünler nasıl tedarik edilir
 4. Amazon’da bir ürün nasıl listelenir
 5. Amazon’da bir ürün nasıl başlatılır
 6. İşletmenizi büyütme stratejileri
 7. Daha fazla kaynak

Çevrimiçi ürün satmak, bir iş kurmak ve para kazanmak için harika bir yoldur.

Ve herhangi bir yere satış yapacaksanız bu, Amazon’da olmalı. Neyse ki, Amazon pazarı çok büyük ve insanlar neredeyse her tür ürün için çevrimiçi alışverişe geçtikçe, her zamankinden daha fazla büyüyor.

 • ABD’deki tüketicilerin %90’ı Amazon’dan alışveriş yapıyor. %65’i Amazon’dan en az ayda bir kez alışveriş yapıyor.
 • 121,3 milyon Amerikalı, Amazon Prime üyesidir.
 • 2019’da Amazon’un 280 milyar dolarlık gelirinin yarısından fazlası, üçüncü taraf satıcılar tarafından sağlandı.

Amazon Fulfillment-by-Amazon (FBA) programıyla satıcı olabilirsiniz. FBA ile ürünlerinizi doğrudan Amazon’un depolarına gönderirsiniz. Amazon daha sonra envanteri depolar ve bir sipariş aldığınızda Amazon ürününüzü müşteriye gönderir (2 günlük Prime gönderimi yoluyla) ve Amazon tüm müşteri desteğini yönetir.

Bakınız: Amazon FBA nedir ve avantajları nelerdir?

Gerçekten bu kadar basit mi? Evet! Doğru ürünü bulursanız ve işinizle ilgilenmek için biraz zaman ve çaba gösterirseniz, Amazon’da satış yaparak yılda on binlerce veya yüz binlerce dolar kazanabilirsiniz – yeni bir satıcı olarak bile.

Peki, bütün bu sistem nasıl çalışıyor?

​Bölüm 1 – Amazon FBA ‘da nasıl satış yapılır: Temel bilgiler

 • Amazon iş modeli seçenekleri
 • Özel etikete genel bakış
 • Amazon sipariş karşılama süreci

Amazon’da satış yapmak için sadece satılacak bir ürüne, bir satıcı hesabına ve ürününüzü müşteriye ulaştırmanın bir yoluna ihtiyacınız var.

Satmak istediğiniz bir ürününüz varsa ya da sadece oyuna girmek istiyorsanız, ancak henüz ne satacağınızı bilmiyorsanız, Amazon’da satış yapmanızı sağlayacak bir iş modeli vardır: Satmak istediğiniz bir ürününüz olsun veya olmasın oyuna girin ama henüz ne satacağınızı bilmiyorsanız, işinize yarayacak bir iş modeli var. İşinizi kurarken sahip olduğunuz birçok seçeneği gözden geçireceğiz ve kârlı, ölçeklenebilir bir yöntem olduğu kanıtlanmış olan özel etikete odaklanacağız.

​Amazon iş modelleri

 • Özel Etiket: Kendi ürün etiketinizi / markanızı oluşturmak
 • Toptan Satış: Amazon’da satış yapmak için doğrudan bir markadan veya ekstra stoklu distribütörlerden toplu olarak satın alma
 • Yeniden Satış / Arbitraj: Amazon’da yeniden satmak için, perakendeciler aracılığıyla veya çevrimiçi olarak indirimli ürünler satın alma
 • Dropshipping: Siparişi teslim eden ve doğrudan müşteriye gönderen bir üreticiden doğrudan ürün satın almak
 • El yapımı: Amazon’da satmak için kendi ürünlerinizi yaratmak / hazırlamak

Bakınız: Dropshipping nedir: Başlamadan önce bilmeniz gereken şeyler

​Amazon FBA ‘da özel markalı ürünler nasıl satılır:

Özel etiket ile kendi markanız veya etiketiniz altında satmak için toplu ürünler bulur veya üretirsiniz. Bu en yaygın satış yöntemidir – tüm Amazon satıcılarının %71’i bunu kullanır.

​Ne yaptınız:

 1. Ürün araştırması: En kârlı fırsatı bulmak için Amazon’da yüksek talep ve düşük rekabete sahip ürünleri araştırın .
 2. Ürün tedariki: Ürününüzü doğru maliyetle oluşturmak için bir tedarikçi veya üretici bulun. Tedarikçi, ürünlerinizi doğrudan Amazon’un depolarına gönderebilir.
 3. Ürün listeleme: Amazon satıcı hesabınızda ürününüz için liste oluşturun ve ürününüzü markalayın.
 4. Promosyon: Amazon’un milyonlarca ürün kataloğu arasında öne çıkmak ve ürün arama sonuçlarında yer almak için ürününüzü başlatın ve reklamını yapın.
 5. Satış yönetimi: Envanterinizi ve satışlarınızı izleyin ve bu kârların gelmesini sağlamak için işinizi ölçeklendirin!

Kısacası işiniz, Amazon’da satış yapacak en iyi ürünü bulmak. Bir müşteri ürününüzü sipariş ettikten sonra Amazon devreye girer.

​Amazon FBA ne iş yapar:

 1. Amazon, ürünlerinizi (sizden veya tedarikçinizden) alır ve onları robotlar ve Amazon çalışanları tarafından yönetilen devasa depolar olan bir veya daha fazla milyon dönümlük teslimat merkezlerinde saklar. Ürünlerinizin envanteri alınır ve sınıflandırılır. (Ürünlerinize iyi bakmanız Amazon’un yararınadır, ancak Amazon’un depolarından birinde bir şekilde hasar görürlerse, Amazon size tam perakende fiyatını geri ödeyecektir!)
 2. Bir müşteri, ürününüz için Amazon’da sipariş verdiğinde, Amazon işlemi otomatik olarak işler. Ürününüz Amazon’un depo raflarındaki yerinden alınır, bir Amazon kutusuna paketlenir ve müşteriye gönderilir.
 3. Amazon, kargo bildirimleri ve takibi, incelemeler ve hatta iadeler dâhil olmak üzere müşteri ile iletişimleri yönetir.

Bunun sistemin tersi olan, Amazon Merchant-Fulfilled Network (Amazon’un Satıcı Tarafından Gerçekleştirilmesi veya Amazon FBM olarak da bilinir) üzerinden de satış yapabilirsiniz ve tüm teslimattan siz sorumlu olursunuz.

Bakınız: Amazon SFP satıcıları programına ara verdi

Bu videoda, özel etiket yönteminin faydalarını ve gereksinimlerini açıklıyoruz.

​Bölüm 1 – Özet

Amazon’da satış yapmak, bir iş kurmanın ve çevrimiçi para kazanmanın harika bir yoludur. Bu bölümde, Amazon’da satış yapmak için çeşitli seçenekleri ve şimdi nasıl başlayabileceğinizi keşfettik.

​Ne öğrendik:

 • Amazon iş modelleri
 • FBA nedir
 • Özel etiket nasıl satılır

​Bölüm 2 – Amazon’da ne satılır – Amazon FBA

 • Adım adım ürün araştırması
 • En çok satan ürünler için kriterler
 • En iyi Amazon ürün kategorileri

Amazon’da hangi ürünü satmalısınız? Tüketicilerin satın alıp almayacağını nasıl anlarsınız? Kâr elde etmek için nasıl fiyatlandırılacağını nasıl biliyorsunuz? Tüm bu soruları ve daha fazlasını ele alacağız ve size kazanan ürün fikirlerini tam olarak nasıl arayacağınızı göstereceğiz.

İlk olarak, ürün araştırma arayışınızda size büyük ölçüde yardımcı olacak birkaç en iyi uygulama:

 • Sadece sevdiğiniz bir şey olduğu için satmak için bir ürün seçmek yerine verilerin size rehberlik etmesine izin verin. Bize bu konuda güvenin. (Ve ne satacağınız konusunda bir fikriniz varsa bunu, benzer ürünlerin Amazon’da nasıl performans gösterdiğine ilişkin verilerle doğrulayabilirsiniz.)
 • Acele etmeyin. Ürün araştırması, başarılı olmak için biraz zaman ve analiz gerektiren temel hazırlıktır.
 • Yüksek talep, düşük rekabet ve pozitif kârlılık üçlüsüne sahip bir ürün bulmak için büyük miktarda Amazon verisi çıkarabilen Jungle Scout gibi bir araç kullanın. Nasıl olduğunu size göstereceğiz.

​Amazon FBA ‘da satmak için kârlı, yüksek talep gören, düşük rekabetli bir ürün nasıl bulunur?

Düşündüğünüz tüm ürünler için bunları analiz edin:

​1. Kârlılık

Değerlendirmekte olduğunuz her ürün için şunu düşünün: Bunu, perakende fiyatından çok daha düşük bir fiyata tedarik edip Amazon’a gönderebilir miyim?

Genellikle, bunu tahmin etmek için “3 kuralı”nı düşünebilirsiniz. Her bir ürünün satışının kazancı üç yere dağılmalıdır. Ürün maliyeti, land ithalat maliyetleri ve size kalan (into) olarak ayrılır. (Yani, ürün 15 dolara satılıyorsa, 5 dolar kâr etmeyi beklemelisiniz.)

Her bir ürün fırsatı için maliyetleri ve geliri değerlendirerek potansiyel kârlılığı nasıl hesaplayabileceğinizin bir dökümü burada.

​Maliyetler

Landed maliyetleri

Ürününüzü üretmek ve Amazon’un depolarına taşımak için toplu maliyetler:

 • Envanter maliyeti
 • Herhangi bir hazırlık veya inceleme ücreti
 • Nakliye
 • İşleme

Amazon FBA ücretleri

Yönlendirme ücreti: Esasen, platformda sattığınız her ürün için Amazon’un “komisyonu”. Bu, genellikle bir ürün sattığında ödediğiniz sabit bir %15’tir.

Satış planı ücreti: Profesyonel Amazon satıcıları için aylık 39,99 ABD doları; bireysel Amazon satıcıları için (genellikle ayda 40 birimden az satan) ise satış işlemi başına 0,99 ABD doları (ancak aylık ücret yok).

Sipariş karşılama ücreti: Amazon Lojistik satıcıları için bu ürün başına ücret, Amazon’un paketleme ve nakliye hizmetleri maliyetini kapsar ve ürününüzün ağırlığına ve boyutlarına ve hangi pazarda satış yaptığınıza bağlı olarak değişir.

Depolama ücretleri: Amazon Lojistik satıcıları ya aylık depolama ücreti ya da uzun vadeli depolama ücretleri öderler.

​Gelir

Tabii ki sizin herhangi satıştan kazanmanız için, ürünün ne kadar satıldığına bağlı olacaktır ve yol boyunca hangi masrafların çıktığına da göz atmalısınız.

Genel bir kural olarak, sağlıklı kâr marjları sağlamak için ürünün 20-50$’a satılmasını istersiniz. 20 doların altında, kâr marjları minimumdur ve muhtemelen çabanıza değmez. 50 doların üzerinde ise bazı müşteriler genellikle tanımadıkları bir markaya daha yüksek meblağlar harcamak istemezler.

Potansiyel gelirinizden ücretleri ve maliyetleri çıkararak kârınızı hesaplayın.

Belirli bir ürün için kârınızın ve Amazon ücretlerinin tam olarak ne olacağını öğrenmek için Jungle Scout’un FBA Hesaplayıcısını kullanmanızı öneririz. Ürününüze, satış fiyatına ve maliyetinize ağırlık ve boyut olarak benzer bir ASIN takmanız yeterlidir ve tüm satış ücretlerini ve kârı düşürecektir.

Jungle Scout İpucu

​2. Talep

Amazon’da satılacak iyi bir ürünün temel bileşeni taleptir. İnsanlar bu ürünü istiyor mu? Onu arıyorlar mı yoksa bu ürünün çözebileceği bir ihtiyaç veya sorun mu var? Bu soruları cevaplamak için verileri kullanırız.

Amazon’daki talebi belirlememize yardımcı olan temel ölçüm satışlardır.

​3. Rekabet

Daha sonra rekabeti değerlendirmek, benzer ürünlerin kaç tane olduğunu ve pazarda yeni gelenler için fırsat olup olmadığını belirlemek istiyoruz.

Rekabeti belirlemeye yardımcı olan temel ölçütler, ürün sayısı ve sahip oldukları kaliteli incelemelerin ve derecelendirmelerin sayısıdır. Başka bir deyişle, Amazon’da hâlihazırda listelenen ürünler herhangi bir fayda sağlıyor mu?

Bu ölçümleri keşfetmek ve Amazon’da satmak için kârlı ürünleri nasıl bulacağınızı göstermek için Jungle Scout’un ürün araştırma araçlarını kullanacağız.

Bu videoda size veriye dayalı ürün kararları vermek için ana kriterlerimizi anlatıyoruz.

​Amazon’da en çok hangi ürünler satılıyor?

Amazon’daki en iyi 10 ürün kategorisi:

 1. Ev ve Mutfak
 2. Spor ve Dış Mekân
 3. Oyuncaklar ve Oyunlar
 4. Sağlık, Ev ve Bebek Bakımı
 5. Güzellik ve Kişisel Bakım
 6. Mutfak ve Yemek
 7. Giyim, Ayakkabı ve Takı
 8. Bebek
 9. Bahçe ve Dış Mekân
 10. Araçlar ve Ev Geliştirme

* Bu 10 kategori, FBA satıcılarının miktarına göre en büyüğüdür. Amazon ürün kategorileri hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

​Amazon FBA için ürün araştırmanıza başlayın

Yukarıdaki ana kriterlere göre bir ürün fikirleri listesinin nasıl oluşturulacağını ve daraltılacağını size göstereceğiz: karlılık, talep ve rekabet.

​Amazon’un ürün veri tabanında ara

Jungle Scout‘un Ürün Veri tabanını kullanarak, Amazon’un tüm kataloğunu (yüz milyonlarca ürün) keşfedebilir, ürün fikirlerinizi daraltmak için belirli filtrelere göre ürünleri kolayca arayabilirsiniz.

Evcil Hayvan Malzemeleri kategorisindeki ürün fırsatlarını keşfetmek istediğinizi varsayalım. Bu kategoriyi seçin ve ardından filtrelerinizi eklemeye başlayın. (Hangi kategoriyi araştırmak istediğinizi bilmiyorsanız, birkaçını keşfedin! Veya ürün kategorisi araştırmamızı ve ürün araştırmanızı geliştirmenin diğer yöntemlerini kılavuzumuzda inceleyin.)

Filtreler (yukarıdaki ana kriterlerimizi unutmayın: kârlılık, yüksek talep ve düşük rekabet):

 • Fiyat (kârlılık için): 20-50 $ hedefleyin
 • Satışlar (talep için): Ayda en az 300 birim hedefleyin (günde ~ 10 satış)
 • İnceleme sayısı (rekabet için): Belirli bir ürünün ilk 10 listesinden 3-5 tanesinin 50’den az yorum almasını istiyoruz
 • Derecelendirme: En fazla 4 yıldızı hedefleyen, düşük yıldız derecelendirmesine sahip ürünleri bulun (bunlar size ürünleri geliştirme ve rekabeti aşma fırsatı verir)
 • Kalite Puanı veya LQS Listeleme: En fazla 5 ila 7 LQS hedefleyen, iyileştirme alanı olan listelemelere sahip ürünleri bulun

Bu filtreler, daha fazlasını keşfetme potansiyeline sahip ürün listenizi daraltır.

ürün veri tabanı filtresi
ürün veri tabanı filtresi

İşte daha sonra derinlemesine inceleyebileceğimiz iyi bir potansiyel ürün örneği:

ürün veri tabanı listesi - Amazon FBA
ürün veri tabanı listesi – Amazon FBA

Bu bilgilere dayanarak, bu niş hakkında daha fazla araştırma yapmaya devam etmelisiniz.

Değerlendirmek isteyeceğiniz diğer faktörler şunları içermelidir:

 • Ürünün boyutu ve ağırlığı (standart, uygun fiyatlı nakliye için)
 • Ürünü tedarik etme / üretme kolaylığı
 • Mevsimsellik (ideal olarak, ürünleriniz yıl boyunca talep görecektir)
 • Benzersizlik (pazara mevcut bir marka hakim değildir)

(Çoğu Amazon satıcısı, ürün araştırmalarını yaparken muhtemelen benzer kriterlere bağlı kalıyor. Öyleyse, rakiplerinizi nasıl alt edebilirsiniz? Amazon satış kılavuzunda bunların her birini daha ayrıntılı olarak ele alıyoruz.)

Jungle Scout Eklentisi ile Amazon.com’a göz atarken de ürün araştırması yapabilirsiniz. Uzantıyı tıklamanız yeterlidir; En İyi Satıcı Sıralaması, ortalama fiyat, ortalama aylık satışlar, özel bir Fırsat Puanı ve daha fazlasını içeren ürün verilerini Chrome veya Firefox tarayıcılarında görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, bir ürünün potansiyelini değerlendirmede önemli bir adım olan ürünleri buradan takip etmek için tıklayabilirsiniz.

Jungle Scout Eklentisinden aşağıdaki sonuçlara bakın.

Jungle Scout Eklentisi - Amazon FBA
Jungle Scout Eklentisi – Amazon FBA

​Listenizi daraltmak için ürünleri zaman içinde izleyin

Zaman içindeki performansı izlemek için, belirli bir ürün anahtar kelimesi için, arama sonuçlarının ilk sayfasında olabildiğince çok listeyi, en az 2-4 hafta boyunca izlemenizi öneririz.

Bunun için, arama hacmi eğilimlerinden daha kolay görebileceğiniz sezonluk durumu izlemek zorunda değilsiniz. Ürününüzü birkaç hafta takip etmek, bir satıcının yürüttüğü promosyonlar veya diğer rastgele faktörler nedeniyle bir ürünün satışlarının geçici olarak şişmediğinden emin olmanıza yardımcı olur.

Jungle Scout’un Ürün Takipçisinde, tüm listeler için zaman içindeki geçmiş satışları göreceksiniz. Görünümü son 60 gün, günlük satılan birim sayısı, fiyat, envanter seviyeleri, inceleme sayısı ve daha fazla ayrıntı olarak değiştirebilirsiniz.

​İyileştirme potansiyeli bulun

Amacınız, talep ve kârlılığı kanıtlanmış, ancak içinde rekabet edebileceğiniz bir ürün fırsatı bulmaktır. Benzersiz özellikler arayan alıcılara hitap etmek için ürününüzü daha iyi veya yeterince farklı hâle getirmeniz gerekir. Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok, sadece öne çıkacak kadar kendinizi farklılaştırın. (Sizin için tüm bu değişikliklerle ilgilenecek bir tedarikçiyle çalışacaksınız – daha fazlası aşağıda.)

Mevcut ürün listelerinin incelemelerini ve “Müşteri Soruları ve Cevapları” bölümünü inceleyerek iyileştirme fikirleri bulun. Müşteriler neyi beğenir veya beğenmez? Renk, malzeme, boyut, kullanılabilirlik, işlevsellik, ambalaj vb. dâhil tüm faktörleri göz önünde bulundurun.

Bir ürün konusunda ciddiyseniz, iyileştirebileceğiniz potansiyel sorun noktaları hakkında ilk elden öğrenmek için rakip ürünleri satın alın. Not alın (Product Tracker’a not kaydedebilirsiniz).

Bu videoda, kârlı ürünleri araştırmak için Ürün Veritabanını ve Uzantıyı nasıl kullanacağınızı gösteriyoruz .

​Fikri mülkiyet haklarını veya diğer yasal endişeleri kontrol edin

Amazon’da ürün satmak, gerçek bir iş kurduğunuz anlamına gelir ve şüphesiz, özellikle fikri mülkiyet (IP) söz konusu olduğunda, kontrol edilmesi gereken noktalar ve uyulması gereken kurallar vardır. Amazon, sahte ürünler ve ticari marka ihlali gibi “siyah şapka” davranışlarını inceliyor, bu nedenle üretme ve satma hakkına sahip olduğunuz ürünleri bulduğunuzdan emin olun.

​1. Patentler

Patentli bir şeyi satamazsınız çünkü bu, tasarımın haklarına, işleyişine veya başka bir temel niteliğine sahip olduğu anlamına gelir.

Patent olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bir avukat tutmak, bir ürünün patenti olup olmadığını kesin olarak öğrenmenin bir yoludur, ancak işte kendi başınıza atabileceğiniz diğer bazı adımlar:

 • Google’ın patent arama motorunda ürün fikrinizi aratabilirsiniz.
 • Bu ürün için Amazon’daki listelemeleri kontrol edin ve bir patentle ilgili herhangi bir şey olup olmadığına bakın.
 • Benzer bir ürünü satan çok sayıda insan olup olmadığını kontrol edin. Varsa, ürünün patentli olma olasılığı düşüktür çünkü patent sahipleri genellikle patentlerini uygular.
​2. Ticari markalar

Bir marka, bir şirket tarafından yasal olarak kaydedilir veya kurulur. Marka veya ürün sunmak için o kelimelerin herhangi bir sembol, kelime veya grubunu tescil eder. Ürününüze başka bir şirketin ticari markasını koyamazsınız. Örneğin, özel markalı bir ayakkabı satıyorsanız, “Nike” adını veya Nike logosunu kullanamazsınız.

Amazon işletmeniz veya belirli bir ürün için bir marka adı, logo veya slogan belirlemeden önce, Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi (USPTO) ile bir ticari marka kontrolü yapmalısınız.

​3. Diğer kısıtlamalar ve yükümlülükler

Amazon’un bir ürün veya ürün kategorisi için sahip olmanız gereken herhangi bir kısıtlama veya gerekli sertifikaya sahip olup olmadığını araştırın. Örneğin, Oyuncaklar ve Oyunlar içinde satış yapmak için Çocuk Ürün Sertifikasına (CPC) ihtiyacınız olan belirli alt kategoriler vardır.

Seller Central‘a gidin ve ürün listesini oluşturun. Alt kategori düzeyine geçtiğinizde, Amazon size ürünün kısıtlı olup olmadığını söyleyecektir.

Jungle Scout İpucu

Ayrıca, ürününüzü kullanan birinin kolayca yaralanıp hastalanmayacağını da düşünün. Elektronik ürünler, vücut için ürünler (kozmetikler, losyonlar ve besin takviyeleri) ve diğer açıkça tehlikeli ürünler (yanıcı veya keskin olanlar gibi) gibi sorumluluk olasılığı daha yüksek ürünlerden kaçının.

Feragatname: Biz avukat değiliz, bu nedenle aklınıza takılan herhangi bir özel soru veya endişeniz için yasal danışman aradığınızdan emin olun.

​Kaynak bulmanın kolaylığını ve pratikliğini düşünün

Özellikle ilk ürününüz için üretimi ve sevkiyatı oldukça basit olacak bir şey bulmak istiyorsunuz. Ürün fikirlerinizi daraltırken bu değişkenleri aklınızda bulundurun:

 1. Tedarik: Basit değişiklikler gerektirecek bir ürün arayın – bu, bir tedarikçiyle çalışmak için daha az ayrıntıya sahip olacağınız ve aralarından seçim yapabileceğiniz daha fazla tedarikçi seçeneğine sahip olacağınız anlamına gelir.
 2. Nakliye: Daha küçük, daha hafif ürünlerin gönderilmesi daha kolaydır ve nakliye sürecinden kurtulmak için sağlam malzemeler istersiniz. Kolay kırılan bir ürün istemezsiniz.
 3. İthalat: Aynı ülkede bir ürün üretip satmıyorsanız (bugün Amazon Lojistik satıcıları için pek yaygın değildir), ürünleri uygun pazara ithal etmeniz gerekecektir. Her ülke belirli yasal düzenlemelere sahiptir. Ürünlerinizin ithalatı ile ilgili bilgi için (ücretsiz olarak) bir nakliye firması ile çalışabilirsiniz (bu konuda daha fazla bilgi aşağıda).

Ürün fikrinizin belirtilen tüm kriterleri karşılaması gerekmez. Verilerin bir ürün fikrini yönlendirmesine veya doğrulamasına izin verdiğiniz sürece, ivmenizi korumak önemlidir. Analiz felcinde sıkışıp kalmayın. Ürün örnekleri almaya başlayın ve süreç boyunca güç vermeye devam edin!

Jungle Scout İpucu

Peki, ürününüzü yapacak birini nasıl bulursunuz?

​Bölüm 2 – Özet

Amazon’da satılacak kârlı bir ürün bulmanıza yardımcı olacak yüksek talep gören, düşük rekabet fırsatlarını nasıl bulacağınızı ve paylaşılan ürün araştırma ipuçlarını gösterdik.

​Ne öğrendik:

 • Adım adım ürün araştırması
 • En çok satan ürünler için kriterler
 • En iyi Amazon ürün kategorileri

​Bölüm 3 – Amazon FBA için ürünler nasıl tedarik edilir?

 • Yüksek kaliteli tedarikçiler sağlayın
 • Ürün örneklerini değerlendirin
 • Amazon için envanter sipariş edin

Ürününüzü bulduğunuza veya listenizi birkaç nihai ürün seçeneğiyle daralttığınıza göre, artık bir tedarikçi bulma zamanı.

Bu adımı biraz korkutucu buluyorsanız, yalnız değilsiniz. Bugün birçok başarılı satıcı, başlangıçta tedarikçileri nasıl bulacakları veya onlarla nasıl çalışacakları hakkında hiçbir fikrinin olmadığını söylüyor. Bununla birlikte, uluslararası ticareti kolaylaştırmaya yardımcı olmak için teknoloji, iletişim ve hizmetlerdeki muazzam ilerlemelerle, gerçekten her zamankinden daha basit bir süreçtir.

Amazon’da satmak üzere ürünlerinizi bulmak ve tedarik etmek için 3 adımdan geçeceğiz

 1. İlgili tedarikçileri araştırın ve karşılaştırın
 2. Ürün örneklerini değerlendirin ve ürününüzü iyileştirin
 3. Ürünlerinizi sipariş edin ve Amazon FBA depolarına gönderin

​1. Amazon tedarikçilerini araştırın

Dünya çapında hayal edebileceğiniz herhangi bir ürünü yaratabilecek yüz binlerce üretici var. Potansiyel tedarikçiler listenizi, sizin için en kaliteli ürünü en iyi fiyata üretebilenlerle daraltmak isteyeceksiniz.

Ve bu tedarikçileri bulmanın birkaç yolu var.

​Alibaba.com

Alibaba.com, ilgili ürünleri ve bunları yapan üreticileri bulmanıza yardımcı olmak için Amazon’unki gibi bir arama işlevine sahip dünyadaki en büyük işletmeler arası platformdur.

Bakınız: Alibaba Group kimdir ve ne iş yapar?

Alibaba
Alibaba

​Jungle Scout Tedarikçi Veri Tabanı

Jungle Scout’un Tedarikçi Veri Tabanı, ürünleriniz için yasal, doğrulanmış tedarikçiler bulmak için küresel üreticilerin ve tedarikçilerin en büyük veri tabanında arama yapmanızı sağlar. Veri tabanını ürüne, şirkete, tedarikçi adına ve ASIN’e göre arayabilirsiniz.

Tedarikçi Veri Tabanı
Tedarikçi Veri Tabanı

Tedarikçi acenteleri

Tedarik acenteleri, ürünleri en iyi kalite ve fiyatla tedarik etmenize yardımcı olabilir. Genellikle baz aldığınız ülkenin dilini konuşurlar ve size daha uygun fiyat bulma konusunda rekabet avantajı sağlayabilir. Saygın kaynak temsilcilerini çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

Bakınız: Tedarikçi arayanlar için Alibaba alternatifleri

Bir tedarikçide aramanız gerekenler:

 • Yüksek kaliteli ürünler: Amazon müşterileri, fiyat konusunda olduğu kadar incelemelere de önem verir, bu nedenle yüksek kaliteli ürünler satmak, Amazon incelemelerinizi yüksek tutmanın ve sürekli satış elde etmenin en iyi yoludur.
 • Deneyim: En az 3 yıldır kendi satacağınız ürün türünde üretim yapan bir fabrika arayın. Tedarikçi veri tabanında bir tedarikçinin ithalat geçmişini görebilirsiniz.
 • İletişim: İletişim kurması kolay ve size makul bir sürede yanıt veren bir fabrika bulun. (Bunu, bir teklif için başlangıçta onlarla iletişime geçtiğinizde değerlendirebilirsiniz.)
 • Fiyat: Ürünleriniz için uygun bir fiyat istiyorsunuz. Diğer fabrikalardan çok daha yüksek veya çok daha düşük bir fiyat teklif eden bir fabrika, kırmızı bayrak olabilir.

​2. Fiyat teklifi için tedarikçilerle iletişime geçin

 1. Tedarikçileri karşılaştırarak çalışmak isteyebileceğiniz 5-10’luk bir liste oluşturun.
 2. Potansiyel tedarikçilerinize bir ilk iletişim e-postası gönderin. Bir tedarikçinin iletişim bilgilerini bulmak için Jungle Scout’un Tedarikçi Veri tabanını kullanabilir veya Alibaba.com üzerinden birkaç tedarikçiye aynı anda geniş bir teklif talebi (RFQ) gönderebilirsiniz .
 • E-posta erişiminize dâhil edilecek belirli bilgiler ve sorular içeren bir e-posta şablonu için tam Amazon Lojistik Kılavuzuna bakın.
 1. Listenizi en iyi 3 seçeneğinize daraltmak için tedarikçilerinizi yanıtlarına ve iletişimlerine göre inceleyin.
Bu videoda, bir ürünü tedarik etmek ve bir tedarikçide neleri aramanız gerektiğini size göstermek için Tedarikçi Veri Tabanını kullanıyoruz.

​3. Ürün örneklerini değerlendirin ve değiştirin

Tedarikçilerin listesini, yukarıdaki ilk erişiminize dayanarak size istediğinizi sunabilecek olanlara daralttıktan sonra, numune sipariş etme zamanı. Bu, doğru yatırımı yaptığınızdan ve kaliteli bir ürün satın aldığınızdan emin olmak için önemli bir adımdır.

Numune siparişi: Bir numune için 50-100 ABD Doları ödemeli ve size hava yoluyla gönderilmesini beklemelisiniz. Gönderildikten sonra numunelerinizi 1-2 hafta içinde beklemelisiniz.

Numune siparişi verirken, tedarikçiden size birden fazla göndermesini isteyin. Bu şekilde, kalitelerinin tutarlı olduğundan emin olabilirsiniz. Bazı tedarikçiler, onlardan toplu sipariş satın alırsanız, bir numunenin maliyetini size ödeyecektir, bu nedenle numuneyi sipariş ettiğinizde bunun mümkün olup olmadığını sorun.

Jungle Scout İpucu

Örnekleri inceleyin: Örnekleriniz geldiğinde, onları kalite, teknik özellikler (talep ettiğiniz tüm ayrıntılar ve özellikler) ve kullanım (ürün amaçlandığı gibi çalışır) açısından dikkatlice kontrol edin.

Ürününüz tam olarak aradığınız ürün değilse, numunede değişiklik talep edebilirsiniz (muhtemelen ek bir ücret karşılığında). Değişiklikler arasında logo ekleme, boyutları değiştirme, bileşen ekleme veya çıkarma vb. olabilir.

Ambalajlamayı ve markalamayı düşünün: Ürününüz için büyük bir toplu sipariş vermeden önce , ürünleriniz için markalı ambalajlara sahip olmak isteyip istemediğinizi düşünün (yani, ürününüzü Amazon’un kutuları içinde saran kutu veya çanta ya da etiket). İsterseniz bu aşamada tedarikçiniz için tasarımı hazır bulundurmalısınız. Birlikte çalıştığınız tedarikçi veya üretici, size ambalajınızın tam boyutlarını vermelidir, böylece bu bilgileri bir grafik tasarımcıya iletebilirsiniz.

Ambalajınız, müşterinizin alacağı ilk izlenimdir ve ürününüze, müşterilerin ürününüzü incelerken hatırlayacakları bir güvenilirlik ve kalite düzeyi ekler. Ambalaj tasarımında tecrübeli grafik tasarımcıları Jungle Scout Market’te bulabilirsiniz!

Jungle Scout İpucu

İlham almak için bu ambalaj tasarımlarına göz atın:

Paketleme - Amazon FBA
Paketleme – Amazon FBA
Paketleme
Paketleme

​4. Amazon FBA ‘ya ürünlerinizi sipariş edin ve gönderin

Üründen memnun kaldığınızda, tedarikçinizi seçebilir, siparişinizin detaylarını belirleyebilir ve ürünlerinizi Amazon’un depolarına teslim ederek para kazanmaya başlayabilirsiniz!

Bu süreçteki bazı önemli adımlar:

 • Ürünlerinizi fiyatlandırın
 • Fiyatlandırma şartlarını ve yöntemlerini belirleyin ve faturayı ödeyin
 • Amazon’un depolarına ulaşmadan önce ürününüz üzerinde kalite denetimi yapın
 • Gönderime karar verin (genellikle uluslararası nakliyeyi basitleştirmek için bir nakliye firması ile birlikte çalışın)

Ürününüzün üretimi genellikle 2-6 hafta sürer.

Ürünleriniz geliştirilirken ve Amazon’un depolarına doğru ilerlerken, işinizi Amazon’da başlatmak için hazırlanabilirsiniz.

Bu videoda, size fiyat pazarlığı ve Tedarikçi Veri Tabanını kullanarak ürününüzün kalitesini nasıl sağlayacağınız konusunda ipuçları vereceğiz.

​Bölüm 3 – Özet

Özel markalı ürününüzü oluşturmak için yasal tedarikçilerin nasıl bulunacağını açıkladık ve markalaşma, numune sipariş etme ve siparişinizi Amazon’un depolarına teslim etme konularını tartıştık.

​Ne öğrendik:

 • Yüksek kaliteli tedarikçiler sağlayın
 • Ürün örneklerini değerlendirin
 • Amazon için envanter sipariş edin

​Bölüm 4 – Amazon’da bir ürün nasıl listelenir? – Amazon FBA

 • Anahtar kelime araştırması
 • Ürün listelemede sahip olunması gerekenler
 • Satıcı Merkezi navigasyonu

Listeniz, müşterilerin ürününüzü Amazon’da nasıl bulup satın alacağını belirler, bu nedenle bu adım inanılmaz derecede önemlidir!

Başarılı bir giriş oluşturmanın temel adımlarını burada inceleyeceğiz:

​1. Girişinize dâhil edilecek anahtar kelimeleri araştırın – Amazon FBA

Girişinize hangi anahtar kelimeleri dâhil edeceğinizi söyleyecek doğru verilere sahipseniz, ürününüzü alakalı, satın almaya hazır müşterilerin önüne çıkarırsınız.

Ürününüz için bir anahtar kelime listesi oluşturmanın iki yöntemi vardır:

1. Jungle Scout’un Anahtar Kelime İzcisini kullanarak, ürününüzle en alakalı olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimeyi arayın. Örneğin, yapay bir bitki satıyorsanız, bu kelimeleri Keyword Scout’ta arayacaksınız.

Anahtar Kelime İzcisi
Anahtar Kelime İzcisi

Arama sonuçları, insanların nihai olarak ürününüzü satın almak için kullandıkları tüm anahtar kelimelerle doldurulacaktır, böylece “yapay etli bitkiler”, “okaliptüs bitkisi”, “sahte kaktüs” gibi aklınıza bile gelmeyecek terimler görebilirsiniz. Ürün mesajınızda bu kelimeleri ve kelime öbeklerini kullanmak, ürününüzün daha fazla arama için sonuçlarda daha yüksek görünmesine ve daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

Anahtar kelime aramak
Anahtar kelime aramak
Anahtar kelime aramak - 2
Anahtar kelime aramak – 2

Tüm bu anahtar kelimeleri bir anahtar kelime listesine kaydedebilirsiniz.

2. Amazon’da, ürününüz için en iyi rakipleri arayın ve sıraladıkları tüm anahtar kelimeleri görmek için ASIN’lerini Keyword Scout’a girin. Bunları da listenize ekleyin.

asin girişi
asin girişi
Bu videoda, ürün listemiz için kapsamlı bir anahtar kelime listesi oluşturmak için Keyword Scout kullanıyoruz.

​2. Girişinizin başlığının taslağını oluşturun

Ürününüzle en alakalı anahtar kelimeleri dâhil ettiğinizden ve aynı zamanda yüksek arama hacmine sahip kelimeler kullandığınızdan olun. Çünkü, pek çok müşteri sizinki gibi bir ürünü ararken bu arama terimlerini kullanır.

 • Başlığın akıcı olduğundan, noktalama işaretleri kullandığından ve okunması kolay olduğundan, rastgele anahtar kelimelerle karıştırılmadığından emin olun
 • İzin verilen kadar karakter kullanın (bu, başlığınız ve listenizin diğer bölümleri için de geçerlidir)
 • Rakiplerinizin sıraladığı en yüksek hacimli anahtar kelimeleri (ayda 1.000’den fazla arama olanlar) dâhil edin

​3. Giriş madde işaretlerinizin taslağını oluşturun

Başlığınız tamamen anahtar kelimelerinizle ilgili olsa da, madde işaretlerinizin odak noktası müşterilerinizi ürününüzün ana özellikleri ve kullanımları hakkında bilgilendirmek olmalıdır. Bunu, giriş başlığınıza sığmayan son derece alakalı anahtar kelimelerinizin geri kalanını dâhil ederken yapmak istersiniz. Yine, izin verildiği kadar çok karakter kullanın.

 • Konuya gelin ve ürününüzün ana özelliklerini ve kullanıcıya nasıl fayda sağlayacağını net bir şekilde açıklayın. Ürünün ne yaptığını ve / veya hangi sorunu çözdüğünü söyleyin ve sık sorulan soruları yanıtlayın.
 • Ses tonunuzu ve ayrıntılarınızı ürününüze göre değiştirin. Örneğin, ürününüz bir araçsa, ne işe yaradığını, nasıl çalıştığını, neyden yapıldığını vb. kısaca söyleyin. Veya bir oyuncak satıyorsanız, kopyayı eğlenceli ve heyecan verici hâle getirmek istersiniz. Nasıl çalıştığına veya çocukların bundan ne kadar keyif alacağına dair bir resim çizin.
 • Varsa boyut, miktar, malzemeler vb. ilgili bilgileri ekleyin.

​4. Giriş açıklamanızın taslağını oluşturun

Madde işaretlerinize uymayan ek anahtar kelimeleri veya ayrıntıları eklemek, işletmenizi tanıtmak veya ürününüz hakkında müşterilerinizin bilmesini istediğiniz başka herhangi bir şeyi paylaşmak için açıklama bölümünü kullanın.

Satır sonları (<b>) veya paragraf (<p>) gibi basit HTML kullanarak büyük metin bloğunu parçalayarak okumayı kolaylaştırabilirsiniz.

​A + İçeriği Ekle – Amazon FBA

Marka tescilli iseniz, açıklama bölümünü A + içerikli bir ürün açıklamasıyla değiştirebilirsiniz; bu, ürününüzü daha fazla özelleştirme ve markalama ile öne çıkaran unsurları vurgulayan daha fazla resim ve metin eklemenize olanak tanır. Amazon ayrıca kullanabileceğiniz farklı modüller içerir.

A + içeriği oluştururken, mobil cihazlarda A + içeriği aslında madde işaretlerinizden önce ilk olarak görüneceğinden, mobil cihazlarda nasıl görüneceğini kontrol ettiğinizden emin olun.

Jungle Scout İpucu
a plus içerik
a plus içerik

​5. Amazon FBA ‘daki ürününüz için UPC barkodunu satın alın

Amazon, Seller Central’da listelemenizi oluşturmak için evrensel bir ürün koduna veya UPC barkoduna sahip olmanızı gerektirir. Bu, aslında tüm ambalajlarda gördüğünüz barkoddur.

UPC barkodları, bu kodları standartlaştıran küresel organizasyon olan GS1’den doğrudan satın alınabilir.

Bu videoda, size bir UPC barkodunu nereden satın alacağınızı gösteriyoruz ve UPC ile FNSKU barkodları arasındaki farkı açıklıyoruz.

​6. Girişiniz için kaliteli resimler alın

Müşteriler, açıklamanıza bakmadan önce resimlerinize (özellikle mobil cihazlarda) bakma eğiliminde olduklarından, ürününüzü pazarlamak için fotoğraflar ve diğer resimler inanılmaz derecede önemlidir. Bu nedenle, resimlerinizin yüksek kaliteli ve bilgilendirici olduğundan emin olun!

Fotoğrafları kendiniz çekebilirsiniz, ancak ürününüzü potansiyel müşterilere rakiplerinizden daha iyi sunabilmek için profesyonel bir fotoğrafçı kullanmanızı öneririz.

Öncelikle Amazon’un fotoğrafçılık gereksinimlerini bildiğinizden emin olun:

 • Ana ürün resminizin, ürününüzü herhangi bir sahne veya filigran olmadan düz beyaz bir arka planda öne çıkarması gerekir.
 • Ana görüntünün %85’i ürününüz tarafından kapsanmalıdır.
 • Resminizin yakınlaştırılabilmesi için en az 1000 piksele 500 piksel olması gerekir.
 • 9 adede kadar resim eklemenize izin verilir ve izin verildiği kadar fotoğraf bulundurmanızı öneririz.

Ardından, ürününüzü en iyi şekilde sunmak için fotoğraflarınızı kullanın, bir kullanıcının sahip olabileceği kafa karışıklığını giderin (örneğin nasıl kullanılması gerektiği hakkında) ve müşterinin, ürününüze sahip olsaydı hayatının nasıl daha iyi olacağını hayal etmesine izin verin.

​Öne çıkan ipuçları:

 • Yaşam tarzı fotoğraflarını (ürününüzün müşterileriniz tarafından kullanıldığını gösterin), infografikleri (bunlar, fotoğraflarınızda boyutları göstermek için ek tasarım çalışmaları, rekabetçi bir matris, oklar veya ürününüzü farklı bir şekilde ayırt edebilir) düşünün.
 • Birçok müşterinin mobil cihazlarda gezineceğini unutmayın, bu nedenle tasarımları basit ve net tutun.
 • Ürününüze özgü ve benzersiz arka planlar ekleyin. Örneğin, bir dış mekân oyuncağı satıyorsanız, arka plana bir park ekleyin.

Marka kaydınız varsa, fotoğraf bölümüne bir video da ekleyebilirsiniz, bu da listenizi geliştirmenize ve rakiplerinizin arasından sıyrılmanıza yardımcı olur. Video eklemek, ürününüzü tanıtmanın ve dönüşümleri artırmanın en iyi yollarından biridir.

​7. Listenizi Seller Central’da oluşturun

Listenizin tüm öğelerini hazırladığınıza göre, listenizi Seller Central’da oluşturmak basit bir işlemdir.

Ürününüzü ekleyin ve ürününüzü listeleyeceğiniz kategoriyi seçin. Ürününüz için en uygun kategoriyi seçin ve mümkün olduğunca spesifik bir alt kategori seçin.

Ürün kimliğinin altına UPC kodunuzu ekleyin.

Ürün başlığınızı ve marka adınızı ekleyin.

Bu girişi istediğiniz zaman düzenlemek için geri dönebilirsiniz. Ürününüzü sattıktan sonra, farklı ürün ayrıntılarının satışlarınızı nasıl etkilediğini test etmek için değişiklikler yapabilir ve listenizi optimize etmeye devam edebilirsiniz.

Jungle Scout İpucu

Listeleme kurulumunun daha fazla bölümü, ürün varyasyonları eklemenize (bir ürünün farklı boyutları, renkleri vb. varsa), envanterinizi izlemenize yardımcı olması için SKU’lar eklemenize yardımcı olur ve elbette anahtar kelimeleriniz ve görüntüler de önemlidir.

“Değişiklikleri kaydet”i tıkladığınızda, listeniz Seller Central’da “Envanteri yönet” altında görünecektir.

​Bölüm 4 – Özet

Bu bölümde, para kazanan bir Amazon ürün listesi oluşturmaya yönelik en iyi uygulamaları tartıştık. Optimum anahtar kelimeleri araştırdık, açıklamalar ve resimler ekledik ve Seller Central’da nasıl kurulum yapacağınızı açıkladık.

​Ne öğrendik:

 • Anahtar kelime araştırması
 • Ürün listelemede sahip olunması gerekenler
 • Satıcı Merkezi navigasyonu

​Bölüm 5 – Amazon’da bir ürün nasıl başlatılır? – Amazon FBA

 • Amazon’un En Çok Satanlar Sıralaması
 • Ürün incelemeleri
 • Promosyon stratejileri

Listeniz Amazon’da yayınlanır yayınlanmaz ürününüz için satış yapmaya başlamak önemlidir (çünkü bu, en çok satan sıralamanıza veya BSR’ye yardımcı olacaktır), bu nedenle güçlü başlamak için bir lansman stratejiniz olduğundan emin olun.

Sıralamanızı etkileyen üç faktör şunlardır:

 1. Satış hızı: ürününüzün sattığı oran (yani günde 10 birim)
 2. Satış geçmişi: belirli bir süre içinde kaç satış elde edersiniz
 3. Dönüşüm oranı: Girişinizi tıklayan kaç tüketici satın alır?

Bakınız: Çılgınca dönüşen bir e ticaret satış hunisi nasıl oluşturulur?

Bir satıcı olarak satış geçmişi üzerinde en az etkiye sahipsiniz, ancak dönüşüm oranınızı (satış hızınızı etkilemelidir) etkileyebilirsiniz, o hâlde buradan başlayalım.

​Amazon FBA dönüşüm oranınızı nasıl artırabilirsiniz?

 • Öncelikle, girişinizin anahtar kelimeler, resimler vb. ile optimize edildiğinden emin olun (Bunu son bölümde tartıştık.)
 • İkincisi, satış kazanmak için ürününüzü yeterince düşük fiyatlandırın. Sizi kârlı tutmak için doğru dengeyi nasıl bulacağınızı açıklayacağız.
 • Üçüncüsü, olabildiğince çok yorum alın.

​Amazon ürünlerinizi nasıl fiyatlandırırsınız?

Ürününüzü Amazon’da ilk kez başlatırken göz önünde bulundurmanız gereken iki fiyatlandırma yöntemi şunlardır:

 1. Rakiplerinizden daha düşük bir fiyat sunun. Tabii ki, ürününüzü aşırı düşük fiyatlandırmak istemezsiniz, çünkü para kaybetmeye başlarsınız! Bunu kontrol etmek için Jungle Scout kâr hesaplayıcısını kullanın.
 2. Bir indirim teklif edin. Bu, Amazon girişinizde fiyatın altında parlak turuncu bir kupon olarak gösterilecek ve yeni müşterilerin dikkatini çekmeye yardımcı olacak geçici olarak ayarlanmış bir fiyattır.

​Amazon ürünleriniz için nasıl yorum alabilirsiniz?

Sadece Amazon’da bir şeyi satışa koymak yetmiyor. İnsanlar yorumlara bakarak alışveriş yapıyorlar! İncelemelerin dönüşüm oranınız üzerinde büyük etkisi vardır – öyleyse nasıl (iyi) incelemeler alırsınız?

 1. Amazon’un sipariş ayrıntı ekranındaki “İnceleme İste” özelliğini kullanın. Amazon, müşterinize satın alma tarihinden itibaren 30 günlük bir süre içinde bir inceleme bırakmalarını isteyen bir e-posta gönderecektir. Bu, daha fazla yorum almanın inanılmaz derecede değerli ve etkili bir yöntemidir çünkü müşteriler (genellikle bireysel satıcılardan gelen e-postaları almayı tercih etmezler) Amazon markasına güvenirler ve Amazon’dan bir e-posta aldıktan sonra yorum bırakma olasılıkları daha yüksektir.
 2. E-posta kampanyaları yürütün. Bir müşteriden ürün incelemesi talep etmek için daha kişiselleştirilmiş bir e-posta göndermek de isteyebilirsiniz. Amazon’un kurallarına uyduğunuz sürece, bu bir müşteriyle bağlantı kurmanın ve ürün incelemesi talep etmenin harika bir yoludur.
 3. Amazon’un müşterilerinizi bulması (ve ürünlerinizi incelemeye teşvik etmesi) için tek seferlik bir ücret ödediğiniz Erken İncelemeci Programı’na katılın. Bu, normalde yepyeni bir üründen kazanması çok zor olan 5 inceleme kazanmanın harika bir yoludur.
 4. Ürünler hakkında tarafsız ve dürüst görüşlerini paylaşan bir grup Amazon tarafından doğrulanmış incelemeciden oluşan Amazon’un Vine Programına katılın.

Uyarı: Amazon Erken İncelemeci Programı sona erdiriliyor. Onun yerine Amazon Vine’ı kullanmanız gerekmekte.

Amazon sahte yorumlara karşı yasal işlem başlattı

Jungle Scout, Amazon’un inceleme isteği e-postasını uygun müşterilere otomatik olarak göndererek satıcılar için manuel çalışmayı ortadan kaldıran yerleşik bir düğme sunar.

Jungle Scout İpucu

​Ürün Ekleri

Pek çok satıcı, bir müşteriden bir inceleme talep etmek için iletişim kurmanın bir yolu olarak, ürün ambalajlarına yerleştirilmiş bir kart kullanmıştır. Bu ürün ekleri Amazon tarafından açıkça yasaklanmamıştır, ancak eklerde söylediklerinize çok dikkat edin, böylece Amazon’un hizmet şartlarını ihlal etmeyin.

ürün ekleri
ürün ekleri

​Amazon’da ilk satışınızı nasıl elde edebilirsiniz?

İlk satışları elde etmek için lansmanda kullanabileceğiniz iki strateji öneriyoruz: Ürününüzü bir anlaşma sitesi aracılığıyla tanıtmak ve Amazon PPC’yi kullanmak.

​Ürününüzü bir fırsat sitesi aracılığıyla tanıtın

Bir anlaşma sitesinde ürününüz için büyük bir indirim sunuyorsunuz ve daha sonra insanlar, ürününüzü Amazon’da satın almak için bu kodu kullanarak size zor olan ilk satışları sağlıyor.

Jungle Scout, ürünlerinizi indirimli olarak tanıtabileceğiniz ve hızlı satışlar kazanabileceğiniz, Jumpsend adlı, kullanımı kolay bir fırsat sitesine sahiptir.

Jungle Scout İpucu

İlk satışları elde etmek için önerdiğimiz diğer ana strateji, tıklama başına ödeme veya PPC reklamı kullanmaktır. PPC büyük bir konudur ve her zaman çalıştırılmasını önerdiğimiz bir şeydir (sadece ürün lansmanında değil).

PPC’nin nasıl çalıştığını burada açıklayacağız. Farklı kampanyalar ve stratejiler ve adım adım ipuçları için Amazon’da Satış kılavuzuna göz atın.

​PPC

“Tıklama Başına Ödeme” veya PPC, tüketicilerin ürün listelemenize tıklamaları için ödeme yaptığınız bir internet pazarlama yöntemidir. Bu reklam, ürününüze trafik çekmenin bir yoludur (ödemesini yapmadığınız ve tüketicinin aramalarıyla en alakalı ürünü bulmasına yardımcı olan algoritmaları temel alan organik tıklamalara ek olarak).

PPC, Amazon’da Google veya Facebook gibi diğer reklamlardan daha etkili bir ücretli reklamcılık yöntemidir, çünkü satın alma amacıyla zaten Amazon’da olan müşterileri hedefliyorsunuz.

Amazon’da üç farklı PPC türü vardır:

​1. Sponsorlu Ürünler

Bunlar, Amazon’un arama sonuçları sayfasının üst ve alt kısmında ve rakibin ürün listesindeki ürün bandında görünür. Masaüstü, mobil ve uygulamada görünürler. Bir tüketici reklamınızı tıklayabilir ve ürününüzün listesine götürülebilir. Tüm PPC türlerinde olduğu gibi, birisi reklamınızı her tıkladığında ücretlendirilirsiniz (reklamınız görüntülendiğinde veya biri ürününüzü satın aldığında değil).

Arama sonuçlarında:

Arama sonuçları - Amazon FBA
Arama sonuçları – Amazon FBA

Bir ürün listesinde:

ürün listelemesi
ürün listelemesi
Bu videoda, Keyword Scout araştırmanıza dayalı bir Sponsorlu Ürün PPC kampanyasını nasıl oluşturacağınızı gösteriyoruz .
​2. Sponsorlu Markalar

Sponsorlu Marka PPC reklamlarını kullanmak için marka tescili olmanız gerekir. Bu reklamlar, Amazon’un arama sonuçlarının üstünde ve altında görünür ve hem Amazon’un masaüstü hem de mobil sitesi için gösterilir. Sponsorlu Marka reklamları, logonuzu, bir başlığı ve en fazla üç ürününüzü gösterir. Bir müşteri, logonuza tıkladığında, Amazon Mağazanıza veya yalnızca markanızın ürünlerini gösteren özel bir açılış sayfasına yönlendirilir. Bir ürüne tıkladıklarında, ürün listesine yönlendirilirler.

Arama sonuçları - Amazon FBA
Arama sonuçları – Amazon FBA
​3. Sponsorlu Ekran

Sponsorlu Görüntülü PPC reklamlarını kullanmak için marka tescili olmanız da gerekir. Sponsorlu Görüntülü reklamlar, tüketicileri Amazon.com dışındaki ürününüze maruz bırakmaya ve siteye daha fazla kişiyi çekmeye yardımcı olur. Amazon, harici web sitelerinde ürününüz için bir reklam görüntüler ve son 30 gün içinde girişinize (onları geri getirmek için) veya benzer bir ürüne bakan müşterileri hedefler.

​PPC reklamı nasıl oluşturulur?

 1. Anahtar kelimelerle hazırlıklı olun. Hatırlatma! PPC reklamları, Amazon’un alakalı olduğunu düşündüğü anahtar kelimelere veya bulduğunuz anahtar kelime listelerine dayanmaktadır, bu nedenle bu kampanyaları çalıştırmadan önce, doğru anahtar kelime araştırması yaptığınızdan emin olun.
 2. Kampanya türünü seçin – otomatik veya manuel. Otomatik kampanya, Amazon’un reklamınızı hangi anahtar kelimeler için göstereceğine karar vermesine izin verdiğiniz anlamına gelir (girişinizin başlığına, madde işaretlerine, açıklamasına, arka uç anahtar kelimelerine vb. dayalı olarak). Manuel bir kampanyada, reklamınızın görünmesini istediğiniz anahtar kelimeleri seçersiniz.
 3. Kampanyanıza bir ad verin – “[Ürününüz] – Manuel hedefleme” gibi basit tutmanızı öneririz)
 4. Günlük bir bütçe belirleyin – karşılayabiliyorsanız, günlük 50 ila 100 ABD doları öneriyoruz

​En İyi PPC Uygulamaları

 • Listenizi optimize eder etmez otomatik bir kampanyayla başlayarak mümkün olan en kısa sürede PPC kampanyaları yayınlamaya başlayın.
 • Otomatik bir kampanya oluşturduktan sonra, manuel bir kampanya da oluşturun ve üç hedefleme türü için bir reklam grubu oluşturun: Geniş, sıralı ve tam.
  • Geniş: Hedeflenen anahtar kelimeler herhangi bir sırada olabilir ve ek kelimeler eklenebilir (ör. ürününüz bir dizi hatmi çubuğuysa, reklamınız “şekerleme ve sosisli çubuklar” ve “hatmi için kızartma çubuğu” için de gösterilecektir).
  • İfade: Anahtar kelime öbeğinizi tam olarak girildiği gibi ekleyin, ancak önce veya sonra başka kelimeler eklemekten çekinmeyin (yani, “kamp ateşi marshmallow çubukları” ve “kavurma için hatmi çubukları” uygundur).
  • Tam: Anahtar kelimelerin, insanların onları aramasını istediğiniz şekilde girilmesi gerekir. Bu nedenle, hatmi çubukları için, öncesinde, sonrasında veya arada hiçbir kelime olmadan yalnızca “lokum çubukları” hedeflenecektir.
 • Sponsorlu ürün reklamları, çoğu satıcı için en etkilisidir, ancak bunları ayarladıktan sonra, sponsorlu markayı ve sponsorlu görüntülü reklamları da denemekten çekinmeyin.
 • Unutmayın: Her gün kampanyalarınıza atlamayın ve değişiklik yapmayın! Onlara biraz zaman tanımak ve belki haftada bir değişiklik yapmak istersiniz.

​Bölüm 5 – Özet

Bu bölümde, başarılı bir ürün lansmanı için ürününüzü fiyatlandırma, promosyonlar oluşturma ve ürün listelemenizin sıralamasına ve satış kazanmasına yardımcı olacak incelemeler alma gibi önemli adımları tartıştık.

​Ne öğrendik:

 • Amazon’un En Çok Satanlar Sıralaması
 • Ürün incelemeleri
 • Promosyon stratejileri

​Bölüm 6 – İşletmenizi büyütmek için gelişmiş satıcı stratejileri – Amazon FBA

 • İşinizi büyütmek
 • Listeleme ve reklam optimizasyonu
 • Envanter yönetimi

Amazon’da satış yapmak ayarla ve unut türü bir iş değildir, ancak hazırlığa, doğru verilere ve araçlara sahipseniz, başarılı bir büyüme için harika bir formda olacaksınız. İşletmenizin sorunsuz, verimli ve kârlı bir şekilde ilerlemesini sağlamak için aşağıdaki taktikleri göz önünde bulundurun:

​Listeleme yönetimi – Amazon FBA

Listelemelerinizi hem Seller Central’da hem de canlı listenin kendisinde düzenli olarak kontrol edin. Tüm resimlerinizi ve açıklama ayrıntılarınızı gözden geçirin ve olması gerektiği gibi göründüklerinden emin olun, müşterilerden gelen soruları yanıtlayın (bunlarla ilgili e-posta uyarıları da almalısınız) ve yeni incelemelere göz kulak olun; bu, ürününüzü iyileştirmek için size yardımcı olabilir gelecekte.

​Reklam optimizasyonu

Mümkün olan en yüksek performanslı reklamlara sahip olduğunuzdan emin olmak için PPC kampanyalarınızı her iki haftada bir optimize etmeye devam edin. Her bir anahtar kelimenin nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlamak için arama terimleri raporları çalıştırın, ardından düşük performans gösteren anahtar kelimeleri kaldırın ve kazananlar için teklifleri artırın.

​Ürün yelpazenizi genişletmek

İster tek bir ürünle ister birden çok ürünle başlamış olun, ürün hattınızı genişletmek için Amazon satış deneyiminizden yararlanmaya devam etmek isteyebilirsiniz. Jungle Scout’un Fırsat Bulucusunu kullanarak ve yüksek talep gören, düşük rekabetli anahtar kelimeleri değerlendirerek, mevcut ürünlerinizle benzer bir niş içindeki ürün fikirlerini araştırabilir veya doğrulayabilirsiniz.

​Marka oluşturma

Markanıza odaklanarak, Amazon’daki ürünlerinize daha fazla trafik çekmenize yardımcı olacak sadık bir müşteri tabanı oluşturabilirsiniz. İyi tasarlanmış ve paketlenmiş bir ürün ürettiğinizden emin olun ve ürününüzü daha özelleştirilebilir bir ortamda vurgulamak ve tanıtmak için sosyal medya hesapları oluşturmayı düşünün. Ayrıca, markanızın Amazon’da öne çıkmasına ve dönüşümü iyileştirmesine yardımcı olmak için gelişmiş pazarlama özelliklerine erişim sağlayan Amazon’da marka tescili olabilirsiniz.

​Envanter yönetimi

Talebi karşılamak için doğru envanter dengesini bulmak istiyorsunuz, ancak Amazon’un depolarında çok fazla arzınız olmasa da envanter ihtiyaçlarınızı izlemek ve depolama ücretlerini kontrol altında tutmak için Amazon’un deposunda belirli bir zamanda (tatiller hariç) yaklaşık 3 ila 6 aylık envanter tutmanızı öneririz .

​Hesap sağlığı

İşletmenizin Amazon’un Hizmet Şartları ile uyumlu olduğundan emin olmak ve hesabın askıya alınma riskini önlemek için Amazon hesabınızın durumunu takip edin . Ürün politikalarına uyduğunuzdan ve herhangi bir ürün orijinalliği veya güvenlik şikayetinden kaçındığınızdan emin olun ve olumlu genel müşteri hizmeti sağlamaya odaklanın.

​Amazon FBA – Bölüm 6 – Özet

Amazon işletmenizin lansmandan sonra sorunsuz çalışmasını sağlamak için satıcı stratejilerini paylaştık. Satışları nasıl yöneteceğinizi, ürün hattınızı nasıl genişleteceğinizi ve markanızı nasıl büyüteceğinizi tartıştık.

​Ne öğrendik:

 • İşinizi büyütmek
 • Listeleme ve reklam optimizasyonu
 • Envanter yönetimi