Walmart, Amerika’daki mağazalarına sipariş karşılama robotları yerleştiriyor

E ticaretin büyümesi 2020’de hız kazandı ve perakendecilik büyük bir dönüşüm sürecine girdi. Süpermarket sektörü de bundan payını aldı ve süpermarketler e ticaret sularına yelken açarken yeni sanal süpermarketler de doğdu. Bu durum Türkiye’de de böyle. Amerika’nın en büyük süpermarket zincirlerinden Walmart ise bunu bir adım daha ileri götürüyor ve robotik bir sistemle birleştiriyor.

Walmart ‘ın LFC’leri

Gerek mevcut süpermarketler, gerek e ticaret platformları ve gerekse de başka türden şirketler, online süpermarket açıyorlar. Müşteriler, telefon ve bilgisayar gibi elektronik cihazlarından sipariş veriyor. Ürünün teslimatı ise Türkiye’de yaygın olarak kurye ile eve teslim şeklinde oluyor. Amerika’da ise buna ek olarak müşterinin gelip alması yöntemi de var. Müşteri yine alışverişini internetten yapıyor ve o gelene kadar siparişi hazırlanmış oluyor. Geldiğinde ise uzun alışveriş süreciyle, ürünün hazırlanmasıyla ve ödeme yapmakla oyalanmıyor. Buna yerel sipariş karşılama merkezi (LFC) deniyor.

Siparişi hazırlayan ise çoğu zaman bir insandır ama Walmart bu işi robotlara devretme çabasında. Şirket, 2019’da New Hampshire, Salem’deki bir mağazasında teslimat robotlarını test etmeye başlamıştı. Robot, gelen siparişi hazır hâle getiriyor. Müşteri gelip alana, ya da kurye alıp götürene kadar saklıyor. Bu, mağaza içinde kurulmuş olan modüler bir depo.

Massachusetts merkezli start-up, Alert Innovation’un Alphabot sistemi şu âna kadar Salem mağazasında kullanılan sistemdi. Sistem yirmi bin metrekarelik bir alanda kurulmuştu ve otonom araçlarla çalışıyordu. Walmart şimdi üç farklı robotik sistemi test etmeye başladı. Her robotik sistemin özellikleri farklı olacak. Bu büyük süpermarket zinciri, 2021’de düzinelerce LFC’yi kullanıma sokmayı hedefliyor.

Walmart ‘ın müşteri ürünlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Tom Ward, Bloomberg News’e “Yapmak istediğimiz şey, yapabildiğimiz kadar çok siparişi hazır hâle getirmek” dedi ve ekledi: “Sistem, siparişleri büyük bir hızla almamızı ve dağıtmamızı sağlıyor.” Walmart sözcüsü, müşterilerin alışveriş davranışlarını izleyerek işi şekillendirdiklerini söylüyor.

Bakınız: E ticaret ve robotlar, semt pazarlarına da girdi

Teslimat sürecinde robotiğe geçiş, Walmart ‘ın mağaza işletmekten doğan maliyetlerini azaltacak. Mağazaları da e ticaret çağına daha uygun hâle getirerek şirkete avantaj kazandıracak.

Kaynak: Digital Commerce 360