Adsense hakkında bilmeniz gerekenler

Bir internet yayıncısı ve blogcu olarak söylemem gerekir ki, benimle aynı işi yapan, bu işe büyük umutlarla giren ama çok çabuk pes eden insanların doğru anlayamadığı bir şey varsa o da Google reklamlarıdır. Google Adsense ‘i doğru bir şekilde kullanırsanız size bir gelir sağlayabilir ama yanlış kullanırsanız zamanınızı, emeğinizi ve siteniz için yaptığınız masrafları çöpe atmış olursunuz. Amacınız, yayın yapmak ve gelir elde etmekse Adsense ‘i çok iyi tanımalısınız.

Adsense ve Adwords

Google’ın Adsense ve Adwords servisleri sık sık birbiriyle karıştırılır. Çünkü ikisi de reklamla ilgilidir ama ikisi birbirinden çok farklıdır.

Önce Adwords ile başlayalım. Adwords, reklam vermek için kullanılan bir sistemdir. Yakın zamanda ismi Google Ads olarak değiştirilmiştir. Web sitenizi, bir ürününüzü, hizmetinizi ya da başka bir şeyi tanıtmak için reklam vermek isteyebilirsiniz. Eğer Adwords’e reklam verirseniz reklamınız, Google arama sonuçlarında, YouTube videolarında, Android uygulamalarında ve Google’ın reklam ağına dâhil olan web sitelerinde gösterilir.

Adsense ise tam tersine reklam almak için kullanılan bir sistemdir. Bir web siteniz, YouTube kanalınız ya da Android uygulamanız varsa bunu Google reklam ağı ile entegre edebilirsiniz. Bu sayede insanların ve kuruluşların Adwords ile verdiği reklamlar sizin web siteniz, YouTube videonuz ya da uygulamanız üzerinden insanlara gösterilir.

Google, reklamlardan elde ettiği gelirin bir kısmını sizinle paylaşır. Reklamlar size ait video, uygulama ya da sitede, görüntülenme ve tıklanma başına size para kazandırır.

Yani Google’ın bu iki uygulaması birbirinden farklı şeylerdir ama birbirine bağlıdır.

Adsense ‘in özellikleri

Adsense ‘in ilk sürümü 18 Haziran 2003’te yayınlanmıştır. O günden beri yeni özellikler kazandığı gibi bazı özelliklerinin iptal edildiğini de görmüşüzdür.

Bu sistemde reklamlar otomatik olabileceği gibi sizin tarafınızdan da belirlenebilir. Eğer otomatik reklamları tercih ederseniz, reklamların sitenizin neresinde görüneceğine ve ne tür reklamlar görüneceğine pek karışmazsınız. Sistem reklamları sizin için otomatik gösterir.

Ayrıca reklamların sitenin neresinde görüneceği ve ne tür reklamlar olacağını manuel olarak da belirlemeniz mümkündür. Bu durumda karşınıza beş tür reklam çıkar.

 1. Görüntülü reklamlar: Genel reklam tipidir. Web sitenizin pek çok kısmında kullanabilirsiniz. AMP uyumludur.
 2. Feed içi reklamlar: Ana sayfada, kategorilerde, listelerde ve beslemelerde yazıların arasına yerleşen reklamlardır.
 3. Yazı içi reklamlar: Yazıların paragrafları arasına yerleşen reklamlardır.
 4. Arama motoru: Web sitenizde, okuyucularınızın sitede aradığını bulmasını sağlayacak bir arama motoru olabilir. Buradaki arama sonuçlarının arasına da reklam yerleştirebilirsiniz.
 5. Vinyet reklam: Sayfa geçişlerinin arasına yerleşen reklamlardır. Ziyaretçiler sitede hangi bağlantıyı tıklasalar karşılarına önce bir reklam sayfası çıkar ve reklamı kapattıktan sonra asıl gitmek istedikleri sayfaya giderler.

Bunları kendiniz ayarlayabilirsiniz ya da otomatik reklamları seçip ayarlama işini sisteme bırakabilirsiniz. Otomatik reklamlar sizin müdahalenizden tamamen bağımsız değildir. Belirli bazı reklam türlerini seçebilirsiniz. Ayrıca görünecek reklam sayısını belirleyebilirsiniz.

Hedef odaklı reklamcılık

Yukarıda sadece şekillerine göre Adsense reklamlarını sınıflandırdık. Reklamların içeriği ise başka bir konudur. Hangi reklamı yayınlanacağı aslında sizin değil, Google’ın belirlediği bir konudur. Elbette gözden geçirme kısmında bazı düzenlemeler yapmanız mümkün. Peki Google bunu neye göre belirler. Bu konuda size ikinci seçenek sunulmuştur.

 1. Genel reklamlar.
 2. Özelleştirilmiş reklamlar.

Genel reklamlar, ziyaretçiye göre değişmez. Google’ın sizin sitenize yerleştirdiği reklamlar herkese aynı görünür.

Özelleştirilmiş reklamlarda ise Google, ziyaretçinizin ilgi alanlarına göre ona özel reklam gösterir. Sitenize, uygulamanıza ve ya da YouTube videolarınıza yolu düşen her kişi farklı reklamlar görür. Bu reklam türü size daha çok tıklama getirebilir.

Eğer kullanıcılar Google hesaplarındaki gizlilik ayarlarında izin vermişlerse (ki büyük çoğunluk veriyor) Google; arama motorundan, YouTube’dan, çeşitli Google servislerinden ve Android uygulamalarından topladığı verilerle her bir kişiyi çok daha iyi tanıyor ve onun ilgi alanlarını belirleyebiliyor. Böylece ona göre reklam gösteriyor. Böylece kişiler, kendi ilgilerini çeken konularda reklam görüyorlar ve bunlara daha çok tıklıyorlar. Buna, hedef odaklı reklam deniyor.

Reklam yayıncılarının yapmaması gerekenler

Adsense, reklam yayınlayarak kazanç elde etmek isteyen pek çok kişi tarafından hafife alınıyor. “Sitemi sağdan soldan bulduğum bir sürü içerikle doldururum, sonra da bu reklamları tıklarım, eşe dosta da tıklatırım ve paraya para demem” diye düşünen bir sürü insan ya istediği geliri elde edemiyor ya da bazen Adsense hesapları bile kapatılıyor. Çünkü Google, sahtekârlığa kesinlikle tahammül etmiyor. İyi bir reklam geliri elde etmek istiyorsanız Google’ın uymanızı istediği temel kural, dürüst olmanızdır. Bunun için de şunları yapmanız gerekiyor:

 • Web sitenizde çalıntı içerik yayınlamayın. Eğer bunu yaparsanız, SEO’nun dibine de vursanız siteniz arama sonuçlarında çıkmaz ve reklam geliri elde edemezsiniz. Google, emek harcanmış orijinal içeriğe önem veriyor. İçerik hırsızlarına tahammül etmiyor. Google, okuyucularınızı ön plana koymanızı ve onlar için içerik üretmenizi söylüyor. Siz bunu yaparsanız Google da hakkınızı teslim ediyor.
 • Kendi reklamlarınıza tıklamayın. Sizin işiniz, Google’ın reklamlarını kitlenize ulaştırmak. Kendinizi o kitleymiş gibi göstermeye kalkışmayın. Google bunu çok kolay tespit ediyor. Bunun için reklam geliri vermiyor, hatta size yaptırım uyguluyor.
 • “Ben tıklamasam da olur, eşe dosta söylerim, onlar reklamlara tıklar” demeyin. Bu da Google’ı kandırmaya çalışmaktır ve fark edildiğiniz takdirde yine yaptırım uygulanır.
 • Aşırı derecede reklam yayınlamayın. Bu, bir Google tavsiyesinden öte, bana ait bir tavsiye. Reklamda en uygun miktarı yakalayın. Gereğinden az reklam, hak ettiğinizden az gelir demektir. Gereğinden çok reklam ise kısa vadede çok kazandırsa bile uzun vadede ziyaretçilerinizin sizden soğumasına ve kaçmasına neden olur. Çünkü reklama boğulmuş bir site, video ya da uygulamanın içinde aradıklarını bulamaz hâle gelirler. Dengeyi yakalayın.

Adsense ne kadar kazandırıyor?

Adsense ‘te herkes aynı miktarda kazanmıyor. Hatta reklam tıklaması bile aynı miktarda kazandırmıyor. Görüntülemeler birkaç kuruş kazandırıyor ama tıklamalarda belirli kriterlere göre kazanç daha fazla. Bu yüzden “şu kadar kazanırsınız” diye bir şeyi kesin olarak söylemek mümkün değil.

 1. Organik trafik, (Google’dan gelen trafik) sosyal medyadan gelen trafiğe kıyasla daha çok kazandırıyor. Çünkü hem arama yaparak sitenize gelen bir kişi, reklamları tıklamaya daha meyilli oluyor; hem de Google, onların yaptığı tıklamalar için tıklama başına daha çok ödüyor.
 2. Sitenizdeki bir reklamı tıklayan kişinin, tıklama sonucunda gittiği yerdeki içeriği okuması, orada alışveriş yapması vb. davranışları size de olumlu yansıyor ve Google o tıklama için daha çok ödeme yapıyor.
 3. Sitenize doğru bir şekilde SEO yapsanız dahi, eğer düşük rekabetli anahtar kelimeleriniz yoksa, rekabetin çok yüksek olduğu alanlarda dövüşüyorsanız, arama sonuçlarında üst sıralara çıkmanız çok zor. Bu yüzden gelir elde etmeniz de zor.

Kesin bir rakam veremesek de özgün içerik, doğru anahtar kelime, doğru SEO işlemleri ve sabırlı bir çalışma sonucunda tatmin edecek bir kazanç mümkün. Fakat çalışmadan, çabalamadan kısa süre içinde zengin olmak gibi hayalleriniz varsa ve bunun için Adsense ‘i biçilmiş kaftan sanıyorsanız çok fena yanılıyorsunuz. Bu mecrada kazanmak için çok çalışmalı ve çok sabırlı olmalısınız.

Paradan söz açılmışken şunu da belirtelim: Bazı internet sitelerinde Adsense gelirinin vergiye tabi olmadığını okumuş olabilirsiniz. Sakın bu tür bilgilere itibar etmeyin. Adsense ‘te biriken paranız 200₺’ye ulaştıktan sonra bir sonraki ay başında paranızı çekebilirsiniz. Böylece bir vergisini ödemeniz gereken geliriniz doğmuş oluyor. Bu geliri beyan edip vergiyi ödemek zorundasınız. Aksi takdirde vergi kaçırmış olursunuz.

Elbette bu vergilerin bazı istisnai koşulları olabilir ama istisnaları kalıcı kurallarmış gibi gösterenlere, reklam gelirlerinin vergiye tabi olmadığını iddia edenlere inanmayın. Sonra çok büyük vergi cezalarıyla karşı karşıya kalırsınız.