Apple Pay’i yakından tanıyalım

Fintech (finansal teknolojiler) geliştirmek sadece start-up şirketlerinin, fintech şirketlerinin ve bankaların yaptığı bir iş değildir. E ticaret şirketleri, sosyal uygulamalar ve büyük teknoloji şirketleri de bu alanda girişimde bulunmaktalar. Bunların arasında Google ve Apple da bulunuyor. Daha önce Google Pay’i anlatmıştık. Bir de WeChat ile ilgili bir haber yapmıştık. Şimdi sıra Apple Pay ‘de.

Apple Pay ne işe yarar?

Apple Pay, her gün kullanılan Apple markalı cihazlarla (iPhone, Apple Watch, iPad, Mac vs.) birlikte çalışan bir sistemdir. Mağazalarda, uygulamalarda ve web dünyasında temassız ve güvenli alışverişler yapılmasını sağlar.

Ayrıca aile ve arkadaşlarınızla, Mesajlar uygulaması ve dijital asistan Siri üzerinden kolayca para transferi yapılmasını sağlar.

Apple Pay sadece Apple markalı cihazlarda temassız ödeme yapmanızı sağlamakla kalmaz, isterseniz banka kartına benzer bir kartına da sahip olabilirsiniz ve bu kart da temassızdır. Bu karta ise Apple Card adı verilir. Hatta Apple Card’ı Apple Pay ile birlikte kullandığınızda %2 oranında nakdinizi geri kazanmanızı sağlar. Ayrıca Apple Wallet adında bir dijital cüzdana da sahip olur ve paranızı Apple Cash’te saklayabilirsiniz. Gerektiğinde banka hesabınıza aktarabilir ya da banka hesabınızdan cüzdanınıza para aktarabilirsiniz.

Temassız ödemeye daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu pandemi günlerinde, eğer temassız bir kartınız yoksa kol saatiniz ya da iPhone’unuz ile temassız ödeme yapmanızı da sağlar. Sonuçta NFC teknolojisi Apple’ın bu cihazlarında mevcut.

E ticaretin devasa bir ivme kazandığı bu günlerde sanal âlemdeki alışverişlerinizi, yemek ve market siparişlerinizi de bu uygulama ile güvenli bir şekilde yapmanız mümkün. Apple’ın kendi üyelik ve alışveriş servislerinde (Apple Music, App Store, Apple News +, Apple Arcade vs.) ise en güvenli ödeme yöntemi olarak karşınıza çıkar.

Bazı dünya şehirlerinde (Chicago, New York, Londra, Tokyo, Pekin vb.) toplu taşımaya binerken ödemenizi Apple cihazınız sayesinde temassız olarak yapabilirsiniz.

Bir işletme sahibiyseniz bu sisteme katılabilir ve böylece müşterilerinizin size ödeme yapmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Nasıl çalışır?

Apple Pay ‘i kullanabilmek için öncelikle Apple şirketi tarafından üretilen, piyasaya sürülen bir cihaza sahip olmalısınız. Android cihaz sahipleri bu sistemi kullanamazlar. Onlar için Google Pay başta olmak üzere çeşitli alternatifler mevcut.

Apple markalı bir cihaz sahibi olmanız yetmiyor. Çünkü bu şirketin çok eski cihazlarında kullanmanız mümkün değil. Çünkü cihazının modern bazı özelliklere sahip olması gerekmekte. Örneğin, iPhone 6 ve sonrasındaki modellerde çalışır ve bunun için Yakın Alan İletişimi (NFC) anteni kullanılır. Güvenliği sağlamak için de parmak izi okuyucusu (Touch ID) veya yüz tanıma sistemi (Face ID) kullanılır.

Şu an kullanılabilen cihazlar:

  • iPhone 6, iPhone Plus ve daha yeni telefonlar.
  • iPad Air 2, iPad Mini 3 ve iPad Pro ve daha yeni tabletler.
  • Apple Watch Series 1 ve daha yeni kol saatleri.
  • Mac bilgisayarlarda Safari web tarayıcısı.

Apple Pay ‘i iPhone ya da iPad’de kurmak için Apple Wallet uygulamasını kullanmanız gerekiyor. Bu uygulama kredi kartlarınızı ve banka kartlarınızı saklar ve onlarla uyumlu çalışır. Apple Watch’te kullanmak içinse önce tablet ya da telefonunuzda ayarlamanız gerekiyor.

Bu arada iOS 14 ile birlikte QR kodla da ödeme yeteneği sisteme kazandırıldı.

Apple Pay Türkiye’de kullanılıyor mu?

Bu ödeme sistemi, Avrupa ve Amerika’da çok yoğun bir kullanım sürecine girmiş bulunmakta. ABD’deki mağaza ve restoranların %75’inden fazlası, Birleşik Krallık’ta ise %85’inden fazlası buradan ödeme kabul ediyor. Bu oran Avustralya’da %99’a kadar çıkabiliyor.

Visa, MasterCard ve American Express de dâhil olmak üzere pek çok kart sağlayıcısı bu sisteme destek veriyor.

Peki ya Türkiye? Apple Pay, şu an için (23 Ocak 2021) kırktan fazla ülkede kullanılmakta. Fakat ne yazık ki bu ülkeler arasında Türkiye bulunmuyor. Gelecekte bir gün Türkiye’de de kullanılabilir mi, bunu şu an bilmiyoruz. Zamanı geldiğinde Apple’dan bu konuda bir açıklama yapılacaktır.

Kaynaklar

  1. Resmî Sitesi
  2. Desteklenen ülke ve bölgeler
  3. Pocket-Lint’te bir inceleme yazısı