Amazon FBA nedir ve avantajları nelerdir?

E ticarete giriş yapmak isteyen pek çok satıcının ilk duraklarından biri kaçınılmaz bir şekilde Amazon olmuştur. Amazon, diğer bazı e ticaret platformları gibi hem bir pazar yeri, hem başka markaların ürünlerini tedarik eden bir satıcı, hem de kendi ürünlerine sahip bir satıcıdır. Fakat Amazon, bu farklı işlerin hepsini bir araya getirdiği ve diğer e ticaret platformlarında örneğini pek görmediğimiz FBA adlı bir sisteme de ev sahipliği yapıyor. Peki FBA nedir ve avantajları nelerdir, bir göz atalım.

Amazon FBA nedir?

FBA sözcüğünün açılımı Fulfillment by Amazon‘dur. Bu ifadenin doğruya en yakın Türkçe çevirilerinden biri Amazon tarafından teslim edilir‘dir.

Peki tüm farklılıklarıyla FBA nedir? Bildiğiniz üzere, Amazon da dâhil olmak üzere pek çok pazar yerinde siz de satış yapabiliyorsunuz. Fakat ürününüzü kendi deponuzda tutuyorsunuz ve satıldığı takdirde paketleme ve gönderme işlemlerini kendiniz yapıyorsunuz. Ürün iade edilirse yine sizin adresinize geliyor ve siz iade işlemlerini, varsa değişim işlemlerini yapıyorsunuz.

FBA ise bundan çok farklı. Bu sistemde Amazon’un bütün imkânlarından faydalanıyorsunuz. Ürününüzü Amazon’a gönderiyorsunuz. Ürün, Amazon’un depolarında tutuluyor. Satıldığı takdirde paketlenmesi ve müşteriye ulaştırılması Amazon tarafından sağlanıyor. Eğer iade edilirse yine Amazon deposuna dönüyor. Yani FBA sisteminde Amazon, sistemdeki satıcıların ürününü, kendi ürünü gibi işliyor.

Amazon FBA’nın Türkiye’de çok az bilinen bir özelliği ise çok kanallı e ticarete olanak tanıması. Yani başka e ticaret kanallarında da Amazon’un altyapısından faydalanmanız mümkün.

Avantaj ve dezavantajlar

Amazon, böylece satıcının işini kolaylaştırıyor. Satıcının iş yükünü azaltıp, zamanını kurtarıyor. Bu sistem, alıcının da işine geliyor. Çünkü üründe bir sorun olursa, olası iade süreçlerinde Amazon’la muhatap olacak. Ayrıca ürün, Amazon’un imkânlarıyla tüketiciye ulaşacağından tüketicide bir güven oluşuyor.

Tabii ki Amazon bunun karşılığını alıyor. Amazon, size sunduğu bu servislerin faturasını çıkarmakta. Amazon’un teslimat servisini, depolarını ve diğer altyapılarını bedava kullanmıyorsunuz. Bu sistemin, SFP sistemine (ürünü kendi deponuzda tuttuğunuz ve kendinizin gönderdiği alışılageldik sistem) kıyasla avantajı, sizin sırtınızdaki iş yükünü sizden alması.

Dezavantajı ise ücretli oluşudur. Eğer depolama ve kargolama işini yaparsanız Amazon’a bunlar için ücret ödemeyeceksiniz. Fakat kendiniz bu işlerle uğraşacaksınız.

Eğer yurt dışında, örneğin ABD’de Amazon üzerinden satış yapacaksanız bu sistem sizin için daha cazip hâle geliyor. Çünkü başka bir ülkedeki müşteriye ürünü hızlıca ulaştırmanız lazım ve bunu sorunsuzca yapmanız lazım ama siz o ülkede bulunmadığınız için depo ve lojistik işlerini Amazon’a devretmeniz size fayda sağlıyor. Ürün, alıcı ile aynı ülkedeki bir Amazon deposundan yola çıkıp çok kısa sürede Amazon tarafından tüketiciye ulaştırılıyor. Sınırları içinde bulunmadığınız bir ülkede depolama ve lojistik işini nasıl çözebileceğinizle kafa patlatmıyorsunuz.

Ama bulunduğunuz ülkede, örneğin Türkiye’de, buna çok ihtiyaç duymamanız mümkün. (İşgücü miktarınız az ve eleman istihdam etmek de istemiyorsanız, o başka) Zaten FBA sistemi şu an Türkiye’de henüz bulunmamakta. Avrupa ve Amerika’da mevcut.

Amazon FBA, envanter yönetiminizi oldukça kolaylaştıran bir sistem. Öte yandan kendine has uzmanlık alanları da var.

Peki her şey bu kadar kolay mı? Aslında değil. Bu sistemin çok fazla ayrıntısı var. Fakat onlar bu yazının konusu değil. Bu yazının amacı sadece FBA nedir diye soran kişilerin aklındaki soruyu yanıtlamaktı. Amazon FBA ‘ya giriş yapmak isteyenler için kapsamlı bir rehber yazısı yayınladık. Buradan okuyabilirsiniz.