Magento nedir ve e ticareti nasıl dönüştürür?

E ticaret sitesi kurmak isteyenlerin en çok merak ettiği araçlardan biri Magento’dur. Bu yazımızda Magento nedir, ne işe yarar, kullanmalı mıyız sorularınıza cevap arayacağız.

Magento nedir?

Magento nedir diye soracak olursak buna bir uzun ve bir de kısa yanıtım olacak. Kısaca vereceğim yanıt “Magento, e ticaretin WordPress’idir” olacaktır. Peki bu ne demek? Uzun yanıta geçelim.

Öncelikle WordPress’i açıklayalım. WordPress, bir CMS (İçerik Yönetim Sistemi) olarak tanımlanır. Başta bloglar için geliştirilmiş olsa da eklenti ve temalarla her amaca uygun hâle getirilebilen bir web sitesi kurulum aracıdır. Pek çok blog ve haber sitesi bunu kullanabilir. Hatta WooCommerce eklentisi sayesinde e ticaret için de kullanılabilmektedir.

WordPress açık kaynak kodludur ve bir ücretli ve bir de ücretsiz sürümü vardır. Ücretsiz sürümü indirip, kendi sunucunuza (hosting) kurabilir ve kendi alan adınızla (domain) kullanabilirsiniz. Bu durumda domain ve hosting masrafları size aittir. Fakat bunun yanı sıra bir de WordPress.com vardır. Burada kendi sunucunuzda sitenizi barındırmazsınız. Burada da elbette ücretsiz bir sürüm var ama kısıtlı özelliklere sahip. Ücretli sürümde ise tüm özellikleri kullanabilirsiniz.

İşte Magento bu açıdan WordPress’e benziyor ama bir farkla. Magento, e ticaret için tasarlanmış olan bir e ticaret altyapısı yazılımıdır. Kendinize bir e ticaret sitesi kurmanıza yardımcı olur.

İki farklı sürümü bulunur:

Magento Open Source: Magento’nun açık kaynak kodlu ve ücretsiz sürümüdür. Eskiden Magento Community Edition olarak bilinirdi. Yazılımı indirip kendi sunucu ve alan adınıza kurarsınız. Böylece kendi e ticaret sitenize sahip olursunuz ama büyük miktardaki sunucu ve alan adı masraflarıyla da kendiniz başa çıkmalısınız. Ayrıca bu sürüm bütün özelliklere sahip değildir.

Magento Commerce: Ücretli bir sürümdür. Kendi sunucunuzda barındırmazsınız, Magento’nun size sağladığı altyapıyı kullanırsınız. Açık kaynak sürümde olmayan çeşitli özelliklere sahiptir. Eski adı Magento Enterprise Edition’dur.

Magento’nun dünü ve bugünü

 • Magento ilk olarak 2007’de piyasaya sürülmüştür.
 • 2011’de C2C e ticaret devi eBay tarafından satın alındı.
 • 2015’te yeniden bağımsız bir şirket oldu.
 • Mayıs 2018’de ise Adobe tarafından satın alındı.
 • Eylül 2018’de Adobe, Magento 1 sürümünü kullanımdan kaldıracağını duyurdu.
 • Mart 2019’da diğer Adobe araçlarıyla entegre olan Magento’nun tamamen bulut tabanlı bir sürümü olan Adobe Commerce Cloud duyuruldu.

Magento günümüzde; Shopify, WooCommerce, Wix vb. birkaç platformla birlikte en yaygın kullanılan e ticaret altyapılarından biridir. Datanyze verilerine göre, Alexa sıralamasında dünyadaki ilk bir milyon web sitesi içinde 27.000’den fazla Magento tabanlı web sitesi bulunmakta. Magento’nun pazar payı %4,24’e denk düşmekte.

Her iki sürümü toplamda 250.000’den fazla müşteri tarafından kullanılmakta. (Kaynak: Hosting Tribunal) BuiltWith verilerine göre ise şu an (21 Ocak 2021) dünyadaki Magento tabanlı web sitesinin sayısı 207.057 ve Türkiye’deki Magento tabanlı web sitesinin sayısı 284. Geçmişte var olmuş ve şu anda var olan Magento tabanlı sitelerin dünya toplamı ise 758.598.

Magento’nun özellikleri

Magento esnek bir alışveriş sepeti sistemine sahiptir. Mağazanın görünümü, hissiyatı ve işlevselliği üzerinde tam kontrol sağlar. Sınırsız bir özelleştirme imkânı sunar. Fakat bunun karşılığında maddi bedeli çok büyüktür. Mağazası üzerinde sınırsız esneklik ve tam kontrol isteyen, bu amaç uğrunda bol miktarda zaman, emek ve para harcamayı kabul eden girişimcilere hitap etmektedir. Maddi bedeli yüksek olsa da sağladığı imkânlara denk olduğunu söyleyebilirim.

Magento nedir? Magento bir PaaS çözümüdür. Yani internet üzerinden kullanılabilen donanım ve yazılım araçlarının bütünüdür. SaaS modelinden farklı olarak PaaS modelini seçerseniz güncelleme, bakım, yamalama ve PCI uyumluluğu işlemlerinden sizin BT ekibiniz sorumlu olacaktır. Bu, iş yükünüzü arttırır ama tam kontrolünüzü sağlayıp dışa bağımlılığınızı azaltır.

Amazon Payments, PayPal, Authorize.net ve Google Checkout entegrasyonları varsayılan olarak gelir. Diğerleri içinse özel yapılandırma gerekir.

Mobil özellikleri gelişmiştir. HTML5 tabanlı olup mobil tarayıcılar için modern arayüz entegrasyonlarına sahiptir. iPhone, iPad ve Android cihazlardaki yerel uygulamalar için destek sağlar.

Yeterli düzeyde SEO aracı barındırır. Google site haritası oluşturma, SEO dostu URL’ler, ürün ve kategori düzeyinde düzenlenebilir meta veriler, otomatik oluşturulan popüler bir arama terimleri sayfası.

Nakliye alanında da çok gelişmiş özellikler bulunur. İade portalı, uluslararası nakliyat, USPS gönderim indirimleri, dinamik ve statik alışveriş sepeti içi derecelendirme seçenekleri bunlardan sadece bazılarıdır.

POS entegrasyonları, çoklu mağaza, ülkelere göre çoklu para birimleri ve vergi oranları yerelleştirmesi diğer özelliklerden bazılarıdır.

Magento sadece B2C değil, B2B için de kullanılan ve bu konuda çok sayıda özelliğe sahip bir yazılımdır.

Magento’nun fiyatına gelince. Açık kaynak sürüm ücretsizdir ama sitenizin diğer maliyetleri sizdedir. Ticari sürüm ücretlidir ama sabit bir ücret yoktur. İşletmenizin kullandığı özellikler ve yapılandırmalara göre değişir.

Magento nedir – Kaynaklar

 1. Hosting Tribunal İstatistikleri
 2. BuiltWith İstatistikleri
 3. BigCommerce ve Magento Kıyaslaması – BigCommerce
 4. Magento – Vikipedi
 5. Magento Resmî Sitesi