WeChat, işlemlerde 250 milyar dolar ile e ticaret hedeflerini büyütüyor

WeChat, sosyal ağ uygulaması 10. yaşını kutlarken alışveriş hedeflerini ilerletmeye devam ediyor. Çinli haberleşme uygulaması, süper uygulamada çalışan ve kullanıcıların kıyafet satın almasına, yemek sipariş etmesine, taksi çağırmaya ve daha fazlasına olanak tanıyan üçüncü taraf hizmetleri, “mini programları” aracılığıyla yıllık işlemlerde 1,6 trilyon yuan (250 milyar dolara yakın) seviyesine ulaştı.

Bu, WeChat’in 2019’daki mini programlarındaki işlemlerin değerinin iki katı olduğunu duyurdu, iletişim devi, normalde güney Çin’deki ana şehri Guangzhou’da gerçekleşen ancak bu yıl salgın nedeniyle internete taşınan iş ortakları ve ekosistem geliştiricileri için yıllık konferansında duyurdu.

Karşılaştırmak gerekirse, e ticaret devi Alibaba’nın baş rakibi Pinduoduo üçüncü çeyrekte 214,7 milyar dolarlık toplam işlem gördü .

WeChat, 2017’nin başlarında, bazılarının Apple‘ın App Store’una bir meydan okuma olarak gördüğü bir hareketle mini programları tanıttı ve zamanla iletişim uygulamasını, insanların hayatlarının her konuda bir parçası olan çevrimiçi bir altyapıya dönüştürdü. Yakın zamanda kaç tane üçüncü taraf lite uygulaması barındırdığını açıklamadı, ancak 2018 itibariyle bu sayı, o zamanki App Store’un yarısı büyüklüğünde bir milyona ulaştı .

Tencent’in stratejik perspektifinden, mini program tabanlı işlemlerdeki büyüme, şirketin dijital ödemeleri önemli bir gelir kaynağı olarak gören fintech işini güçlendirme hedefine daha da yardımcı oluyor .

WeChat, mini programlarının kullanıcılarının büyük bir kısmının, uygulamanın kadın ve orta yaşlı kullanıcıların yanı sıra, Çin’in 3. Katman şehirlerinde ikamet eden oyuncular sayesinde aylık 500 milyonu aştığını söyledi.

Sanal konferans uygulaması ayrıca, geçen yıl aylık 1,2 milyar aktif kullanıcıyı aşan Çin’in en büyük mesajlaşma uygulamasından bir dizi başka kilometre taşını da ortaya çıkardı.

Aylık kullanıcıları arasında 500 milyon WeChat Arama işlevini denedi. Çin interneti, Tencent, Alibaba ve ByteDance gibi devler tarafından kontrol edilen ve genellikle rakipleri hizmetlerinden alıkoyan birkaç duvarlı bahçeye oyulmuştur . Kullanıcılar WeChat’te arama yaptıklarında, açık web’den ziyade, hem messenger’da hem de Tencent’in Sogou, Pinduoduo ve Zhihu gibi müttefiklerinde yayınlanan bilgileri alıyorlar.

Kaynak: TechCrunch

WeChat, 2011’de Çin’de Tencent tarafından kurulmuştur. Bir mesajlaşma uygulaması olarak doğsa da kapsamı zaman içinde genişlemiştir.