Getir 128 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye’de uzaktan siparişin en önemli oyuncularından olan Getir, 128 milyon dolar yatırım aldı ve değerini 850 milyon dolara çıkardı. Böylece şirketin unicorn (1 milyar dolarlık) girişim olmasına çok az kaldı.

Getir, geçtiğimiz yıl da 38 milyon dolarlık bir yatırım almıştı. Bu sene ona, 128 milyon dolarlık ikinci yatırım turunu ekledi. Yatırım yapanlar arasında geçen seneki birinci turda da yatırım yapmış olan Michael Moritz’in Crankstart’ı da var. Ayrıca Base Partners, Revo, Tiger Global, Goodwater Capital, Fiba ve Esas Holding de ikinci yatırım turuna katılanlar arasında.

İkinci tur yatırımının sonunda Getir ‘in toplam değeri 850 milyon dolara ulaşmış oldu. Getir, bu turda sadece finansman yatırımı toplamakla kalmadı, isteyen çalışanlarına hisse senedi de satmaya başladı. Şirketin 250’den fazla sayıdaki çalışanı, hisse senedi satın alarak aynı zamanda şirketin birer ortağı hâline geldiler.

Girişimin kurucusu olan Nazım Salur, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Getir ’i 2015 yılında dünyada bir ilki gerçekleştirerek kurduk ve yeni bir pazar oluşturduk. Bugün Türkiye’nin 18 şehrinde 1.500 ürünü ortalama 10 dakikada kullanıcılara ulaştırıyoruz. Bunun yanı sıra, GetirYemek, GetirBüyük ve GetirSu ile hizmet çeşitliliğimizi artırdık. 128 milyon dolar yatırım aldığımız bu turda, mevcut yatırımcılarımız Getir ’in potansiyeline inanarak ek yatırım yaptı ve yeni yatırımcılar aramıza katıldı. Sadece 5.5 yılda yaklaşık 850 milyon dolar değerlemeye ulaştık. Getir’in kurulduğunda dünyada bir ilk olması ve bu fikri geliştirerek bugünlere taşımamız, bu değerlemeye ulaşmamızda en önemli etken oldu.

Getir, son dönemde hızlı bir gelişme gösteren girişimlerden biri oldu. Yemek sipariş servisi GetirYemek, su sipariş servisi GetirSu’nun yanı sıra daha geniş kapsamlı bir süpermarket hizmeti olan, daha büyük bir ürün çeşitliliği bulunan GetirBüyük de kullanıcılarla buluştu.

GetirBüyük, 4.000’in üzerinde ürüne ev sahipliği yaparken GetirYemek de şimdiden 15.000’den fazla restoranı kapsayarak Yemeksepeti’nin en büyük rakibi hâline geldi.

Girişim, şu an Türkiye’de 18 ilde faaliyet gösteriyor ve genişlemeye devam ediyor ve yurt dışına da açılmayı planlıyor. Getir, uzaktan market siparişinin öncüsü olarak ortaya çıktı. Bu yeni sektör hem dünyada hem de Türkiye’de 2020’den itibaren hızla gelişti ve yeni oyuncular kazandı.

Kaynak: Webrazzi