Seasalt, işlerinin Covid-19 nedeniyle kesintiye uğraması nedeniyle, müşteri talebinin çevrimiçine doğru değiştiğini söylüyor

Seasalt, e ticaretin şu anda satışlarının %67’sini oluşturduğunu ve mağazalarının, kapanmalardan sonra, yeniden açılmasının ardından bile çevrimiçi ticaretin baskın kanal olmasını beklediğini söylüyor.

RXUK Top500 araştırmasında Top100 listesinde yer alan perakendeci, bugün bir ticaret güncellemesinde çevrimiçi siparişlerin Noel’de neredeyse ikiye katlandığını söylüyor. 2 Ocak’a kadar olan beş haftada, e ticaret%95 oranında büyürken, mağaza satışları % 44 düşmesine rağmen, genel satışlar geçen yılın aynı dönemine göre %17 arttı. Uluslararası satışlar ise %20 büyüdü.

Seasalt, 30 Ocak 2021 tarihine kadar mağaza satışlarının 1 Şubat 2020’ye göre yaklaşık %57 daha düşük olmasını beklediğini söylüyor. Mağaza kârlılığında, mağaza satışlarındaki düşüşün etkisi olduğu için mülk sahipleriyle kiralar hakkında görüşüyor. Ancak, çevrimiçi satışların bir önceki yıla göre yaklaşık %72 artmasını ve bunun sonucunda genel satışların bir önceki yıla göre yaklaşık %9 düşmesini bekliyor.

Bu sene 40. yılını kutlayan Seasalt, kendi web sitesinin yanı sıra Zalando ve eBay üzerinden online satış yapıyor. Şirket; mağazalarının Covid-19 salgını nedeniyle ciddi şekilde sekteye uğramasına rağmen, müşterilerin hem evden çalıştığı hem de internetten alışveriş yaptığı için mevcut mali yılda getiri sağladığını söylüyor. Kadın pantolon, terlik ve çorap satışları ikiye katlandı. Marka içeriği, müşterilerin rahat giyim tarzına ve Cornwall’dan ilham alan aktiviteler ve olumlu mesajların karışımına yanıt verdiğini söylüyor. Geçen yıl, hem çevrimiçi hem de izin verildiğinde mağazada düzenlenen bir müşteri randevu sistemi başlattı.

Seasalt CEO’su Paul Hayes şunları söylüyor: “Müşterilerimize yakın olmak, ihtiyaçlarını anlayabilmek ve Cornish köklerimizi asla unutmamak, bu güçlü performansı sergilememize yardımcı oldu ve salgın sırasında hızımıza uyum sağlamamıza izin verdi.

“Dijital dönüşümümüze ilk kapanmadan çok önce başlamıştık, ancak geçen yıl yaşanan olaylar tüm planlarımızı hızlandırdı. Şimdi satışlarımızın yaklaşık üçte ikisini çevrimiçi yapıyoruz ve mağazalarımız işin hayati ve sürekli gelişen bir parçası olmaya devam ederken, bundan sonra satışların çok daha yüksek bir yüzdesinin dijital olmasını bekliyoruz.”

“40. yıldönümümüze başlarken, Seasalt’ı önümüzdeki zorluklara hazırlamak için gerekli adımları attık ve ekonomi düzeldikçe sürekli başarı için iyi bir konumdayız.”

Perakendeci bugün, bir önceki yıla göre %15 daha fazla, 75,4 milyon sterlin ciro yaptığı ve en azından bu oranda artarak art arda 11. satış yılını tamamladığı 1 Şubat 2020 yılına ait sonuçlarını yayınlıyor. Vergi öncesi kâr 0,7 milyon sterlin olarak geldi.

Seasalt finans müdürü Malcolm Macdonald şunları söylüyor: “Geçen yıl güçlü bir dizi mali sonuçtan elde edilen ivme, yeni mali yıla ve Noel’e kadar devam etti. Seasalt, nerede ve ne zaman alışveriş yapmak istediklerini müşterilere sunarak, perakende sektöründe muazzam bir belirsizlik dönemi boyunca başarılı bir şekilde ticaret yapmaya devam edebildi.”

Don Chadwick ilk Seasalt mağazasını 1981 yılında Cornwall, Penzance’de açtı. Bugün perakendeci İngiltere ve İrlanda’daki 71 mağazada, 156 ülkede çevrimiçi olarak kendi web sitesi, Zalando ve eBay pazarları ve toptan satış ortakları aracılığıyla satış yapıyor. Şirket, Chadwick ailesine ait olmaya devam ediyor.

Kaynak: Internet Retailing