Deliveroo, halka arz için hazırlanırken 180 milyon dolarlık finansman sağladı

Deliveroo, gişe rekorları kıran bir menkul kıymetler borsası listelemesine hazırlanırken, paket servisi işi yapan teslimat şirketine, 7 milyar dolardan fazla değer veren bir hareketle, Amazon da dâhil olmak üzere hissedarlardan 180 milyon dolarlık (132 milyon sterlin) ek fon sağladı.

Deliveroo ‘nun kurucusu ve CEO’su Will Shu, şirketin planlar üzerinde çalıştığını ilk kez doğruladığı için, Londra merkezli şirketin mevcut yatırımcılardan, ilk halka arz (IPO) için elde ettiği yeni parayı “tüketiciler, sürücüler ve restoranlar” için işleri geliştirmek için kullanacağını söyledi.

Deliveroo, tüketici harcamalarındaki, salgınla nedeniyle büyük değişimlerden faydalanan internet firmaları arasında yer alıyor ve şirket, yeni yatırımcı finansmanı turunun şirkete “7 milyar doların üzerinde” değer verdiğini söyledi.

Başarılı bir hisse senedi piyasası flotasyonu, şirketin pandeminin neden olduğu ilk şoktan kurtulmasını tamamlayacaktır.

Geçtiğimiz Nisan ayında Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), paket servis teslimat hizmetinin ilk kapanma sırasında restoran kapanmalarının ardından “gelirlerde önemli bir düşüş” ile sonuçlanmasının ardından çökebileceği konusunda uyardıktan sonra Amazon’un Deliveroo ‘daki %16 hissesini satın almasını geçici olarak iptal etti.

2013 yılında Londra’daki dairesinden iş kuran eski bir yatırım bankacısı olan Shu, “restoranları desteklemek, sürücülere daha fazla iş sağlamak ve müşteriler için seçenekleri genişletmek için yeni teknoloji araçlarına harcanıyor. Biz gerçekten memnunuz. hissedarlar önümüzde bulunan fırsatı ve büyüme potansiyelini görüyor” dedi

Şirket, “karanlık mutfaklar” adı verilen, yalnızca teslimat yapılabilen mutfak siteleri ağını genişletmeyi ve daha fazla restoranın kendi web sitesi üzerinden sipariş almasına izin vermeyi planlıyor.

Şehir yatırımcıları; paralarını, çevrimiçi harcamalardaki büyük artışlardan yararlanan Eylül ayında dalgalanan The Hut Group gibi internet şirketlerine yatırmaya istekliler. Bu iştah, tebrik kartı ve hediye perakendecisi Moonpig dâhil olmak üzere diğer çevrimiçi şirketleri hisse satma planlarını duyurmaya teşvik etti.

Geçen hafta Deliveroo rakibi Just Eat, koronavirüs kısıtlamalarının insanları evde tutması nedeniyle İngiltere’de siparişlerinin 2020’nin son üç ayında %400 arttığını söyledi.

Shu, Aralık ayında yaptığı açıklamada, Covid-19’un gıda dağıtım hizmetlerini tüketicilerin benimsemesini yaklaşık iki ila üç yıl hızlandırdığını, İngiltere ve İrlanda’daki sipariş hacimlerinin şu anda 2019’un iki katı seviyesinde çalıştığını söyledi. “Modelimizin kârlı olduğunu gösterdik” dedi ve daha önce zarar eden şirketin “altı aydan fazla bir süredir işletme seviyesinde kârlı” olduğunu ekledi.

2021 Anneler Günü öncesinde İngiltere’de online satışlar artıyor

Shu, şirketin “platforma katılan yeni müşterilerde inanılmaz bir artış” gördüğünü de sözlerine ekledi. “Ayrıca mevcut müşterilerimizin daha sık sipariş vermek istediğini, ayrıca aileye daha sık sipariş verdiğini gördük, ortalama sepet boyutlarının arttığını ve daha geniş bir ürün yelpazesi sipariş ettiklerini gördük.”

2019’da CMA, müşterileri, restoranları ve bakkalları daha yüksek fiyatlar ve daha düşük kaliteli hizmetlerle karşı karşıya bırakacağından korktuğu Amazon’un, şirkete yaptığı yatırımla ilgili derinlemesine bir araştırma başlatmıştı. Deliveroo, her yatırımcının son finansman turunda ne kadar katkıda bulunduğunu belirtmedi, ancak sonuç olarak Amazon’un hissesi artmadı. Anlaşma, soruşturmasının rekabeti önemli ölçüde azaltmayacağına karar vermesinin ardından yaz aylarında CMA tarafından resmen onaylandı.

Kaynak: The Guardian