Trendyol: Bir başarı öyküsü

Türkiye’de e ticaret denildiğinde ilk akla gelen birkaç platformdan biri hiç şüphesiz ki Trendyol ‘dur. Hatta belki de ilk akla gelen demeliyiz, çünkü geçtiğimiz günlerde pek çok kategoride Türkiye’nin en başarılı e ticaret platformunu seçildi. Öyleyse gelin kendilerini daha yakından tanıyalım.

Trendyol ‘un başarıyla dolu tarihi

Trendyol, 2010’da Demet Mutlu liderliğinde bir ekip tarafından kuruldu. Büyümesine paralel olarak iş modelini geliştirdi ve pazar yeri modeline geçiş yaptı. 2010-2011’de Tiger Global ile Kleiner Perkins’ten yatırım aldı. 2014’te ise EBRD’den yatırım aldı.

Çok çeşitli kategorilerde 300.000.000’un üzerinde ürünü müşterilerine tedarik etmeye başladı. Yılda 15.000.000 müşteriye ve 180.000.000 mobil ziyaret sayısına ulaştı. Mobil uygulaması 45.000.000’dan fazla indirildi.

2018’de ise dünyanın e ticaret devlerinden Alibaba’dan 728 milyon dolar yatırım aldı. Bu nedenle bazı çevrelerde Türkiye’nin ilk unicornu olarak anılmaya başlandı. Alibaba, günümüzde platformun ana hissedarıdır.

2020’de, pandeminin de etkisiyle e ticaretin hız kazanmasıyla birlikte platforma 15.000 yeni tedarikçi katıldı. Bu dönemde, pandemi ile mücadeleye de katkı sağladı. T.C. Sağlık Bakanlığı’na 5.000.000₺ tutarında ekipman ve malzeme tedariki yaptı. Kapalıçarşı esnafına e ticaret eğitimi verdi. TOBB ile ortaklaşa pandemi sürecinden normalleşmeye geçilirken Trendyol ile İşini Büyük KOBİ Destek Programı’nı duyurdu. Programa katılan şirketlere, bir ay süre ile, 30.000₺’ye kadar sıfır komisyonlu satış olanağı tanıdı.

Girişimler

  • Trendyol Tech: Doğal dil işleme, veri analizi, makine ve derin öğrenme, görüntü işleme, veri görselleştirme, metin benzerliği ve büyük veri alanlarında çalışan bir AR-GE merkezidir.
  • Trendyol Express: Platformun kendi kargo altyapısıdır. Bu sayede teslimat kalitesini, hızını ve dolayısıyla müşteri memnuniyetini arttırmayı hedefler.
  • Dolap: Bir C2C e ticaret platformudur. İkinci el giyim alışverişi yapılır. 2018’de Trendyol bünyesine katılmıştır.

The Founded, Bestseller’ın yerini alıyor

Bu alt şirketlerin yanı sıra platforma ait bazı markalar da vardır. Bu sayede platform, kendi markasına sahip ürünlerin de ticaretini yapar. Bunları da kısaca tanıyalım.

  • Trendyolmilla: Kadınlara yönelik moda markası.
  • Trendyol Man: Erkeklere yönelik moda markası.
  • Hızlı Market: 2020’den itibaren Türkiye’de de olağanüstü hızla büyüyen çevrimiçi market işine girdi ve Hızlı Market’i duyurdu.
  • Trendyol.de: Almanya’da faaliyet gösterir ve Alman tüketiciler bu sayede doğrudan Türk malları satın alabilirler.