Youtube, Süper Çanta adlı bir alışveriş özelliğini test ediyor

E ticaret fırtınası dünyayı hızla sarmaya ve herkesin iştahını kabartmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük video yayınlama ve izleme platformu olan YouTube da e ticarete girmeye kararlı görünüyor. YouTube alışveriş özelliği gün yüzüne çıkmaya başladı.

YouTube alışveriş mi? Nasıl yani?

YouTube, e ticaret oyununa girmek istiyor ve insanların ekranda gördükleri ürünleri doğrudan satın alabilmeleri için yeni bir aracı test ediyor. Bu yeni alışveriş özelliği Google tarafından açıklandı. Bildiğiniz üzere YouTube ve Google, Alphabet şirketine ait girişimler.

YouTube alışveriş özelliğine “Süper Çanta” adının verilmesi bekleniyor. YouTube kullanıcıları, Süper Çanta’ya tıkladıklarında; ürünlerin, ilgili videoların ve satış seçeneklerinin yer alacağı bir satın alma sayfasına yönlendirilecekler.

Bu satın alma işlemleri YouTube arayüzünde sol alt köşede görülecektir ve video platformunda bir alışveriş torbası şeklinde yeni bir simge yoluyla yapılacaktır.

Süper Çanta’ya tıklanarak kullanıcılar, ürünlerin, ilgili videoların ve satış seçeneklerinin yer alacağı bir satın alma sayfasına yönlendirilecektir.

Bloomberg’in Ekim ayında zaten bildirdiği özellik, büyük olasılıkla Google Alışveriş aracına dayanıyor.

Bu YouTube aracı şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde sınırlı sayıda kullanıcıya dağıtılacak, ancak Android, iOS ve masaüstü için mevcut olacak.

Tahminimizce yine önce Amerika’da tam sürümü kullanılacak ve daha sonra Türkiye gibi ülkelerde de kullanıma sunulacak. Fakat YouTube alışveriş girişimi henüz yolun çok başında. Henüz bir beta sürüm bile piyasaya sürülmüş değil. Bu konuda bir yol haritası ve takvim de henüz açıklanmış değil.

Her şeye rağmen bu çok büyük bir girişim. YouTube, milyarlarca kullanıcıya sahip bir platform ve her gün yüz milyonlarca insan saatlerini burada harcıyor. Eğer, Google bu işi doğru bir şekilde yapabilirse e ticaret sektöründe oyunun kurallarını bile değiştirebilir. Bu nedenle Ecom World ailesi olarak biz bu haberi çok dikkat çekici bulduk ve bu konudaki haberleri dikkatle takip edeceğiz.

Youtube Alışveriş özelliğinin başarılı mı olacağını, yoksa diğer pek çok Google girişimi gibi tarihin tozlu sayfalarına mı gömüleceğini hep beraber göreceğiz. Takip etmeye devam ediyoruz.

Kaynak: Entrepreneur