Google Pay (Android Pay) hakkında temel bilgiler

Google Pay, Google’a ait olan bir dijital cüzdan ve ödeme platformudur. Kullanıcıların mağazadaki Android cihazlarla ve desteklenen web siteleri, mobil uygulamalar ve Google Play Store gibi Google hizmetlerinde yaptığı işlemler için ödeme yapmasına olanak tanır.

Kullanıcılar, mağaza içi veya çevrimiçi satın alma işlemlerini yapmak için kullanılan hesaplarına kredi veya banka kartlarını bağlar. Android cihazlarda, ödeme terminalleriyle etkileşim kurmak için yakın alan iletişimini (NFC) kullanır. Kullanıcılar, Chrome tarayıcısında birinin Google hesabında oturum açtıklarında, hizmeti destekleyen sitelerde bu uygulama ile geçiş yapabilir.

Geçmişi

Google Cüzdan (Google Wallet), 2011 yılında Android cihazlar için geliştirilen şirketin ilk mobil ödeme sistemiydi. 2015 yılında, Google Cüzdan’ın tamamen eşler arası (P2P) ödemelere odaklanmasıyla Android Pay olarak yeniden adlandırıldı.

2018’de Google, Google Cüzdan’ın Google Pay markası altındaki diğer ödeme tekliflerine katılacağını duyurdu. Google Cüzdan daha sonra Google Pay Send olarak yeniden adlandırıldı.

Android cihazlarda temassız ödeme için kullanılabilir. Eşler arası işlevler ve hesap erişimi iOS’ta da mevcuttur. Ancak, NFC ödemeleri için bir iPhone veya Apple Watch kullanacaksanız, bu kullanım durumu için yalnızca Apple Pay uygundur.

Kullanım

Bu hizmet, yüzlerce banka ve ödeme sağlayıcısıyla çalışır. Özellikle, Visa, MasterCard, Discovery ve American Express kartlarından destek alır. Kullanıcılar, uyumluluğundan emin değillerse kendi bankalarına danışmalıdır. Ayrıca, kullanıcı web sitesinde, ülkeye göre desteklenen bankaların bir listesi bulunmaktadır.

Ayrıca, destekleyen öne çıkan mağazaların ve toplu taşıma acentelerinin bir Google destek sitesi listesi de vardır. Kullanıcılar, bir terminalde Google Pay sembolünü veya temassız ödeme sembolünü aramalıdır. Ödeme yapabilmek için, kullanıcıların cihazlarında uygulamanın yüklü olması ve hesaplarına bir kart bağlamış olması gerekir.

Uygulamayı kullandıktan sonra, önceki işlemlerin listesi daha sonra alınmak ve kayıt tutmak için kişinin Google hesabına kaydedilir.

Google Pay ‘in güvenliği

Sistem, işlemi kaydederken gerçek kredi kartı numaranız yerine benzersiz, şifreli bir numara oluşturur. Ek olarak, kullanıcının cihazında ekran kilidi devre dışı bırakılırsa bu sanal hesap numarası kaldırılır.

Bir cihaz kaybolursa, Google‘ın Cihazımı Bul hizmeti, gerekirse hassas bilgileri uzaktan silmek için kullanılabilir. Kullanıcılar ayrıca başka bir cihazdan Pay hesaplarında oturum açabilir ve ekledikleri tüm kartları veya banka hesaplarını kaldırabilirler.

Google Pay ile para göndermek

Google Pay Send, eşler arası ödeme işlevidir. Bireyler, e-posta adreslerini veya telefon numaralarını uygulamaya girerek arkadaşlarına veya diğer kişilere para göndermek için hizmeti kullanabilir.

Parayı alan kişi, telefon numarasını veya e-posta adresini bir banka hesabına bağlamalıdır. Veya mevcut bir Pay hesabına sahiplerse, fonlar doğrudan o hesaba aktarılır. Ödemeler, Android, iOS uygulaması veya web üzerindeki hesabı üzerinden ücretsiz olarak gönderilebilir.

Kaynak: What is