B2B nedir ve e ticaret için ne anlama gelmektedir?

Ticaretin, alıcı ve satıcının kim olduğuna bağlı olarak farklı türleri var. Bu durum e ticarette de geçerli. Bunlar, B2B, B2C, C2C ve B2E’dir.

B2B nedir?

Bu yazının konusu ise B2B. Peki bu ne anlama geliyor? Bu ifadenin açılımı: Business to Business’tır. Türkçesi, İşletmeden İşletmeye’dir.

Bu ticaret türünde satıcının yanı sıra, alıcı da bir şahıs değil, işletmedir. Şahıs şirketi de bir işletmedir. İki şirket arasında yapılan ticaret, bu sınıfa girmektedir. Şirketler, çeşitli nedenlerle birbirleriyle ticaret yapabilirler. Birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Üretim yapan işletmeler, hammadde ya da mamül madde alımı için başka bir işletmeden alım yapabilir.
  • Toptan ya da perakende satış yapan işletmeler, satacakları ürünü başka bir işletmeden alabilirler.
  • Şirketler, işin sürdürülmesi için çeşitli ihtiyaç malzemelerini (kırtasiye, gıda, araç gereç, yazılım vs.) başka işletmelerden satın alarak karşılayabilirler.

B2B, dünya ticaretinde aslında merkezî bir role sahiptir ama sıradan tüketici bunun farkında olmayabilir. Hâlbuki en basit tüketim malları bile, perakende satış kanallarına ulaşmadan önce işletmeler arası yollardan geçmektedir.

Sanılanın aksine bu ticaretin her zaman toptan olma zorunluluğu yoktur. İşletmeler birbirlerine perakende alım satım da yapabilirler ve yapmaktadırlar.

E ticarette olur mu?

Türkiye’de e ticaret denildiğinde büyük çoğunluğun aklına gelen şey B2C, yani tüketiciye satıştır. Hâlbuki e ticaret, işletmeler arası da yapılabilmektedir. Şirketinizin ihtiyaç malzemelerini artık e ticaret yoluyla karşılayabilir ve faturasını şirketiniz adına kestirebilirsiniz. Fakat satacağınız ürünü de bu yolla almanız mümkün.

Uluslararası B2B ticarette e ticaret yöntemi gittikçe yaygınlaşmaktadır. Çünkü artık pek çok işletme, tedarikçisini sanal âlemden bulmakta. Günümüzde işletmeler arası ticaret için kurulmuş sanal pazaryerleri vardır. Alibaba, bu tedarikçi sitelerinin günümüzde en yaygın bilineni olsa da bu konuda alternatifsiz de değildir.

Aslında siz de e ticaret yaparken işletmeler arası ticaret yapıyor olabilirsiniz. Çünkü malı toptan alıyor, belki ithal ediyorsunuz. Bu aşamada zaten işletmeler arası ticaret yapmış oluyorsunuz. Onu perakende satarken de bazen alıcınız da bir işletme olabilmekte.

Peki bu B2B sözcüğü neden bu kadar çok kullanılıyor? Çünkü pek çok insan e ticaret alanına giriş yapıyor. Doğal olarak bir tedarikçi arıyorlar. İşte bu noktada onlara hizmet veren tedarikçi siteleri devreye giriyor. Bu siteler, B2C sitelerinden farklı özelliklere sahipler. Yani sıradan bir perakende satıcısı olsanız bile işletmeler arası ticaretle içli dışlı olmanız kaçınılmaz.