Amazon, drone filosu kuracağını söylemişti ama pahalı jetler almaya devam ediyor

Amazon, alışveriş yapanların ihtiyaçlarını tahmin etmek için algoritmalar oluşturup tüm bu depoları açmasına rağmen, sürekli genişleyen pahalı Amazon Air jet filosu olmadan müşterilere bir ve iki günlük nakliye taahhüdünü karşılayamıyor. Bu gerçek, salgının çevrimiçi alışverişte bir artışa neden olmasından bu yana daha net hâle geldi.

Amazon.com Inc. bir sürü depo açtı ve bir ila yaklaşık 24 saatte oranında ABD’deki merkezî noktalara nakliye yapacağını duyurdu. Nihai amaç, şirketin sattığı neredeyse her ürünün, müşterilerin evlerinden uzakta bir minibüs yolculuğu ve sonunda bir drone uçuşu ile ulaşmasını sağlamaktır. Yine de geçen hafta Amazon, çoğunlukla Prime abonelerine ürün almak için hava kargo bölümü için 11 adet Boeing 767-300 jeti satın aldığını duyurdu.

Amazon, alışveriş yapanların ihtiyaçlarını tahmin etmek için algoritmalar oluşturup tüm bu depoları açmasına rağmen, sürekli genişleyen pahalı jet filosu olmadan müşterilere bir ve iki günlük nakliye taahhüdünü karşılayamıyor. Bu gerçek, salgının United Parcel Service Inc., FedEx Corp. ve ABD Posta Hizmetleri’nin kaynaklarını zorlayan çevrimiçi alışverişte bir artışa yol açmasından bu yana daha net hâle geldi – Amazon’u boşluğu almaya zorladı.

Şirket içinde Amazon Air, bazen bir varlıktan çok pahalı bir gereklilik olarak görülüyor. Siparişleri hızlı ve verimli bir şekilde teslim etmeye kararlı bir kuruluş, ürünleri uçakla değil kamyonla taşımayı tercih eder, bu da yedi kat daha fazla maliyete sahiptir. Çalışanlar bu gerçeği tipik bir Amazon mantrasıyla içselleştirdiler: “Hava bir kusurdur.” Amazon sineklerinin çoğunun, daha yeni, daha yakıt tasarruflu uçaklardan daha fazla sera gazı salgılayan ve iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik yeni bir bağlılığı baltalayan eski modeller olmasına yardımcı olmuyor.

767 siparişini açıkladığı gün, bir uçuş takipçisi olan Plane Finder’ın verilerine göre, Amazon, Almanya’dan güney Kaliforniya’ya uzanan 40 havalimanı arasında, her dokuz dakikada bir kalkışa eşdeğer 153 uçuş gerçekleştirdi. Yeni satın alınan 11 jet, gelecek yılın sonunda hizmete girdiğinde Amazon Air, 85 uçaktan oluşan bir filoya sahip olacak.

Genişletilmiş hava kargo operasyonu, Eylül ayında sona eren, 12 ayda 52 milyar $’a ulaşan hâlihazırda ağır olan nakliye maliyetlerine milyarlarca dolar ekleyecek. Amazon, dünyanın en zengin ve en değerli şirketlerinden biri olmasına rağmen, tarihsel olarak çok ince marjlarla faaliyet gösterdi ve işe geri para yatırdı, bazen şirketin kârlılığa odaklanmasını tercih eden yatırımcıların şaşkınlığına neden oldu.

Eski bir Amazon lojistik yöneticisi ve şu anda e ticaret şirketi Bolt Financial Inc.’in baş teknoloji sorumlusu olan Maju Kuruvilla, eski işvereninin bu konuda başka seçeneği olmadığını söylüyor. 2020 tatil sezonunun zirvesinde “UPS, FedEx ağının tamamı sıkıştı” diyor. “Amazon paketlerinin %50’sinin bu mevcut ağa eklendiğini hayal edin? Herkes için bir felaket olurdu. Herkes Amazon’un bu ağı kurduğuna sevinmeli.”

Amazon, tipik olarak gelecek planları konusunda gergin, yatırımları ve filosuyla ilgili arka plan bilgilerini paylaştı, ancak bir sözcü kayıt altına alınan görüşme taleplerini reddetti.

Amazon Air ‘in gizlilik perdesi

Amazon, uzun yıllar boyunca tedarikçilerden şampuan şişeleri veya kitap kasaları alan, bunları depolayan ve bir müşteri için Şimdi Satın Al’a tıkladığında paketleri UPS, USPS veya FedEx’e teslim eden bir tür lojistik aracı oldu. Ardından Aralık 2013’te, kötü hava koşulları ve lojistik darboğazların bir kombinasyonu tatil teslimatlarını raydan çıkardı ve Amazon’u, alışveriş yapanları kızdırma pahasına geri ödeme yapmaya zorladı. Müşterileri her şeyin merkezine koyan bir şirket için eşi görülmemiş bir aksilikti. Çok geçmeden Amazon tedarik zincirini genişletmeye ve kendi ulaşım ağını oluşturmaya başladı.

Bir avuç depo yüzlerle ifade edilen sayılara ulaştı ve Amazon, küçük kamyon firmaları ve hava kargo operatörleriyle ilişkiler kurdu. 2015 yılında şirket, Amazon’un kimliğini gizlemek için siyah plastikle sarılı kod adları ve paketleri içeren bir gizlilik perdesi altında , güney Ohio’daki az kullanılmış bir havaalanından kendi normal kargo uçuşlarını kiralamaya başladı.

Şirket 2016 yılında ilk markalı jetini piyasaya sürdüğünde Prime Air olarak adlandırılan ve daha sonra lansmanı yapılmamış drone filosuyla karışıklığı önlemek için yeniden adlandırıldı. Amazon Air, Sarah Rhoads tarafından yönetiliyor. Kendisi, Amazon’un depolarından birinde eşya paketleyen ve sevk eden işçileri yöneten ikinci bir kariyere başlamadan önce Irak Savaşı sırasında muharebe görevlerinde uçan eski bir ABD Donanması F-18 pilotu. Rhoads, resmî lansmanından bir yıl sonra Amazon Air’i yönetmek üzere görevlendirilmeden önce, Amazon’un Birleşik Krallık’taki depo ağını denetlemeye devam etti.

Tomurcuklanan hava kargo operasyonları hızla düzinelerce uçağı uçurmaya başladı; bu, on binlerce markalı mavi teslimat kamyoneti kullanmak için müteahhitlerin işe alınmasıyla aynı zamana denk geldi. 2019’da FedEx ve Amazon, hem hava hem de kara teslimat sözleşmelerini yenilemeyi reddederek yollarını ayırdı. O sırada FedEx, Amazon’un gelirinin %1,3’ünden daha azını oluşturduğunu ve bu durumun ara vermeyi daha az acı verici hâle getirdiğini söyledi.

Bu, UPS için riski artırdı. Bölünmeden kısa bir süre sonra şirket, ertesi gün hava hacminde %30’luk bir artış bildirdi. 2019’da kurye, Amazon’un ABD satışlarının neredeyse beşte birini oluşturduğunu ve internet perakendecisini UPS’in en büyük müşterisi yaptığını bir dosyada ilk kez Amazon ile ilişkisinin büyüklüğünü özetledi.

Pandemi sırasında siparişlerdeki artış, UPS üzerinde muazzam bir baskı oluşturdu ve onu fiyatları artırmaya zorladı. Bu yılın en yoğun tatil sezonunda, UPS ve FedEx, ağlarının aşırı yüklenmesini önlemek için büyük perakendecilere hacim kotaları da getirdi. Bazı durumlarda UPS, paketleri toplamayı derhâl durdurdu ve yeterli kapasiteye sahip olana kadar gönderileri erteledi. Geçen ay, hem UPS hem de FedEx, ek ücretleri süresiz olarak artırmaya devam edeceklerini söyledi.

Haftalar sonra Amazon, jet siparişini açıkladı.

UPS benzeri hizmet

Amazon Air, 2019’un sonunda yaklaşık 260 jeti bulunan UPS tarafından işletilen hava kargo bölümlerinden ve Mayıs sonunda 398 jet çalıştıran FedEx’ten çok daha küçük. Amazon, bu şirketlerin aksine uçaklarını işletmiyor, onları uçurmak ve bakımını yapmak ve pilot sendikalarıyla müzakere etmek için müteahhitlere güveniyor. Sendikadan hoşlanmayan Amazon’un muhtemelen kaçınmayı tercih edeceği bir iş.

Amazon, geçen yıl İngiltere’de UPS benzeri bir paket hizmeti başlattı, ancak çevrimiçi siparişlerdeki artışla birlikte ABD’de benzer bir çabayı bıraktı. Wall Street’in çoğu, Amazon’un, diğer lojistik hizmetlerinde ve bulut bilişim bölümünde olduğu gibi, Amazon Air’deki yatırımları ertelemek ve yeni gelir akışları oluşturmak için eninde sonunda başka şirketler için paketler uçuracağına inanıyor.

Morgan Stanley lojistik ve nakliye analisti Ravi Shanker, “kesinlikle bunu tekrar etmelerini bekliyorum ” diyor.

Ancak şimdilik Amazon Air, genellikle müşterilere bağlı olarak depolarında bulunan ürünleri gönderiyor.

Alıcı taraftaki alışveriş yapanlar, ürünleri Amazon’un hızlı teslimat seçeneklerinden birini kullanarak sipariş ettiler, ancak aynı gün teslimatı yapmıyorlardı. (Amazon’un web sitesinde bir ürün aynı gün veya bir gün teslimata uygun görünüyorsa, Amazon, yakınlardaki bir depoda zaten depolanmış olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylüyor.)

Los Angeles’taki bir alışverişçinin, bir çocuğun doğum günü için sınırlı sayıda doldurulmuş zürafa sipariş ettiğini ve iki günlük ücretsiz gönderim talep ettiğini varsayalım. Amazon, nadir bulunan ürünü sadece Chicago’daki bir depoda stokluyor ancak ülkenin yarısına uçmaya hazır. Chicago’daki işçiler oyuncağı bir kutuya koydular ve onu, bekleyen bir uçağın ambarındaki bir palete eklendiği Rockford Uluslararası Havaalanı’ndaki Amazon Air merkezine taşıdılar. Güney Kaliforniya’daki Ontario’ya uçuştan sonra bir kamyon, paketi, tek bir posta koduna bağlı diğer paketlerle doldurulduğu ve muhtemelen mavi bir minibüs kullanan bir Amazon yüklenicisi tarafından teslim edildiği bir Amazon sınıflandırma merkezine götürüyor.

Bu karmaşık ve pahalı bir koreografi, ancak müşteriler istediklerini alıyor.

Amazon’un ulaşım hizmetleri grubunu yöneten başkan yardımcısı David Bozeman Ağustos ayında yaptığı bir röportajda Amazon Air’in misyonunu anlatarak, “Bir, iki günlük teslimatı karşılayabileceğimizden emin olmalıyız” dedi. “Bu, bunu yapmamıza yardımcı olacak bir yöntemdir. Kesinlikle büyük bir iş.”

Filo neredeyse tamamen ABD’de faaliyet gösteriyor. Ancak, yıllardır Avrupa şehirleri arasında charter uçuşları gerçekleştiren Amazon, geçtiğimiz yıl ASL Airlines’ın kiraladığı uçaklarla ve Almanya’daki Leipzig / Halle havalimanında bir merkezle kıtada kendi ağını kurmaya başladı.

Jet alıcısı pazarı

Milyonlarca müşteriyi çevrimiçi olarak zorlamanın yanı sıra, salgın seyahatleri ezdi ve havayollarının eski ve daha az verimli jetlerinin kullanımdan kaldırılmasına neden oldu. Aniden kullanılmış uçak işi, bir alıcı pazarı hâline geldi.

Amazon Haziran ayında Air Transport Services Group Inc.’den 12 uçak kiraladığını duyurdu. Birkaç ay sonra, uçak gözlemcileri Amazon’un daha önce WestJet Airlines Ltd.’ye ait olan dört Boeing 767’yi kendi adına kaydettirdiğini fark ettiler, ancak şirket uçakları satın aldığını doğruladığını o sırada reddetti. Delta Air Lines Inc.’in sahibi olduğu geniş gövdeli uçakların yedi tanesi, Amazon aradığında Arizona ve Kaliforniya’daki çöl uçak deposunda oturuyordu.

Yeni 767 kargo uçağı, yaklaşık 200 milyon dolarlık bir liste fiyatı taşıyor, ancak havayolları tipik olarak indirim alıyor. Havacılık danışmanları, Amazon’un en son uçakları için her biri 10 milyon dolar kadar az ödeme yapmış olabileceğini tahmin ediyor. Havacılık danışmanlık firması Avworks Partners’ın kurucu ortağı Laurent Rouaud’a göre, bunları kargo kullanımına dönüştürmek – koltukları sökmek, döşemeyi güçlendirmek, kargo kapılarını kurmak – uçak başına yaklaşık 14 milyon dolara mâl oluyor. Amazon, Delta ve WestJet satın alma fiyatlarını açıklamayı reddetti.

Paketlerinizi daha hızlı almanız için yeni hava merkezimize 1,5 milyar dolar yatırım yapıyoruz. Üç milyon fit kare ve bu 2.000 kişiye iş yaratacak. Ön yükleyici kullanmanın eğlenceli olduğunu tahmin ediyorsanız, haklısınız!

Jeff Bezos (@JeffBezos) 14 Mayıs 2019

Daha önce net değilse Amazon’un uçak satın alma kararı, şirketin filosunu kullanma konusundaki uzun vadeli taahhüdünü gösteriyor. Amazon‘un Cincinnati / Northern Kentucky havalimanındaki 1,5 milyar dolarlık kargo terminalinin internete girmesiyle bu yılın ilerleyen saatlerinde bir başka dönüm noktası geldi ve şirkete bir kamyonda veya çok daha kısa bir uçuşta bir günlük yolculuk yapan bir merkezde 100’den fazla uçağı destekleme imkânı veriyor. ABD’deki çoğu insana (Yeni tesis, UPS ve DHL için büyük hava merkezlerine de) yakındır.

Bu, Amazon‘a daha fazla seçenek sunuyor; çalışanların söylediği gibi ofis alanı ve geçici firmalardan temel ürünlerin tedarikçilerine kadar her şeyde yinelenen stratejik bir hedef. Mantık, Amazon’un teslimat depolarına neden birkaç ısmarlama müteahhit tarafından hizmet verildiğini ve şirketin neden kargo hava yolunu bir avuç hava yolu ortağı aracılığıyla işlettiğini, bunların çoğunda Amazon’un azınlık hisselerini satın alma seçeneğine sahip olduğunu açıklıyor.

İlgili içerik: Berlin Brands Group, Amazon markalarını satın almak için 250 milyon € yatırım yapacak

Amazon Air kargo bölümünü genişletirken bile İcra Kurulu Başkanı Jeff Bezos nihai rüyasında sabit kalmaya devam ediyor: Öylesine sofistike bir ağ oluşturmak ki, neredeyse her şeyi bir müşterinin kapısına 30 dakika veya daha kısa sürede ulaştırabilir. Bir gün vizyonu, otonom araçlar ve elektrikli kamyonetlerle birlikte ülke çapında doldurulmuş zürafaları uçurmayı daha az gerekli hâle getirebilecek başka bir hava gemisini, Prime Now drone filosunu hayata geçirecek.

Kaynak: Digital Commerce 360