​SEO nedir ve neden gereklidir?

İster bir web sitesinde içerik yayınlıyor olun, ister Youtuber olun, isterseniz e ticaret yapıyor olun. Şunu duymuşsunuzdur ya da duymak üzeresinizdir: “Sosyal medya paylaşımları yapman iyidir ama yetmez, bu işin anahtarı SEO’dur. SEO yapmalısın.” Peki herkesin çok gerekli olduğunu düşündüğü ​SEO nedir ve ne işe yarar?

​SEO nedir?

Bir kısaltma olarak SEO açılımı search engine optimisation’dur. Türkçe anlamı arama motoru optimizasyonu’dur. Kısaca ifade etmek gerekirse, bir web sitesinin ve içeriğinin arama motorlarıyla uyumlu hâle getirilmesidir.

Peki bu ne işe yarar? Eğer arama motoru optimizasyonu yaparsanız, web siteniz Google gibi arama motorlarında daha üst sıralara çıkacak ve daha fazla ziyaretçi çekecektir.

Arama motorları, siz web sitenize bir işlem yapmasanız bile sitenizin içeriğini tarayacak ve herhangi bir konuda arama yapan insanlara, aradıkları konu sizin sitenizde varsa sizin sitenizdeki bağlantıyı gösterecektir. Fakat arama motorları hem kendi başlarına bu işi mükemmel yapamaz, hem de içeriğinizin içinde neyi vurgulayacağını doğru olarak bilemez. Bu nedenle siz bir optimizasyon çalışması yapmalısınız. Ya da bir SEO ajans bulup onların uzmanlığından da faydalanabilirsiniz.

​Sosyal medyadan daha mı etkili?

​SEO nedir sorusunu yanıtladık, fakat neden buna özel bir önem vermeniz gerektiğini biraz açmamız gerekiyor. Şüphesiz ki içeriğinizi sosyal medyada paylaşarak da ziyaretçi çekebilirsiniz. Özellikle de sosyal medya kanallarındaki takipçi sayınız yüksekse iyi bir trafik elde edersiniz.

Fakat sosyal medyadan gelen trafikle organik trafik birbirinden çok daha farklıdır. Organik trafik, arama motorundan gelen trafik demektir. Bunun değeri sizin için daha yüksek olmalı. Çünkü bunun iki nedeni var:

Birincisi; eğer web sitenizde Google Adsense reklamları yayınlıyorsanız fark edeceksiniz ki sosyal medyadan gelen ziyaretçilerin reklamları tıklamasıyla Google’dan gelen ziyaretçilerin reklamları tıklaması aynı düzeyde para kazandırmıyor. Organik trafik, size daha fazla reklam geliri kazandırıyor.

İkincisi; sosyal medya, kısa vadede size daha fazla ziyaretçi getirebilir. Bunu kabul ediyorum. Fakat bir sosyal medya paylaşımı birkaç saat içinde gündemin epey gerisine düşmüş oluyor. Çünkü sosyal medyada gündem şelale gibi akıyor. Yaptığınız paylaşım, isterseniz binlerce kez beğenilmiş ve yeniden paylaşılmış olsun, en fazla birkaç gün sonra unutulacak ve sizin o paylaşımınızdaki linke daha fazla trafik getirmeyecek.

İşte SEO hizmeti bu konuda daha avantajlı. Çünkü web sitenizdeki içeriği Google gibi arama motorlarında ön sıraya çıkarıyorsunuz. Ve orada aylarca ve hatta yıllarca kalacak. Size çok uzun bir süre trafik getirecek. Hem de organik trafik.

Sitenize hem kısa hem uzun vadede trafik sağlayabilmek için hem sosyal medyayı etkin kullanmanızı hem de SEO yapmanızı tavsiye ederim.

​SEO’nun aşamaları

SEO ilmi tam bir derya deniz ve bu yazıda SEO’ya dair her şeyi anlatmamız mümkün değil. Bu yazıda amacımız sadece ​SEO nedir sorusuna yanıt bulmak ve bazı temel bilgileri sağlamak. SEO çalışması nedir bunu anladık, ama şunu da anlamalıyız: Bir web sitesine arama motoru optimizasyonu yapmak, tekil bir iş değil, bir süreçtir. Bu süreç de bir döngü içinde ilerler. Bu süreci adım adım takip edelim.

  1. Website analizi: İlk önce sitenin bir analizi yapılır, SEO kalitesi ortaya çıkarılır, var olan sorunlar tespit edilir.
  2. Uygulama gerekliliklerinin sağlanması: Yapılacak iş için gerekliliklerin sağlanması, sitenin altyapısına uygun araç gereçlerin sağlanması.
  3. Anahtar kelime analizi: Sitenin ana gövdesinde ve içindeki içeriklerde kullanılacak anahtar kelimelerin tespiti. İyi bir anahtar kelime, hem yüksek bir arama hacmine sahip olmalı ve hem de düşük rekabete sahip olmalı.
  4. İçerik yazımı: İçeriklerin anahtar kelimelere ve genel SEO kurallarına uygun şekilde yazılması ve yayınlanması.
  5. Website optimizasyonu: Sitenin genelinde, altyapısında SEO süreçlerinin uygulanması.
  6. SEO gönderme: Sitenizi arama motorlarına gönderme, tanıtma. Önceki cümledeki bağlantıya tıklayarak Google Search Console için bu işin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.
  7. Bağlantı inşası: SEO uyumlu bir sitede baştan sona iç ve dış bağlantılar ayarlanmış olmalıdır. Her içerik ve sayfa, hem mevcut sitedeki hem de başka sitelerdeki diğer içerikleri referans göstermeli ve aynı zamanda gösterilmeli (backlink).
  8. Raporlama: Sürecin tamamlanması ile birlikte işin rapor edilmesi ve birinci aşamaya dönüş.
SEO süreçleri

Eğer bir e ticaret sitesine sahipseniz SEO veya sosyal medya ile trafik çekmeniz iyi bir şeydir ama gelen her ziyaretçi, müşteri değil, potansiyel müşteridir. Onları gerçek müşteriye dönüştürmek hakkındaki yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

​SEO nedir? – Özet

Okumakta olduğunuz bu yazıya dikkatli bir gözle bakarsanız bu yazıda yukarıdaki süreçlerin uygulanmış olduğunu görebilirsiniz. Bu yazının ​SEO nedir şeklinde bir anahtar kelimesi var ve yazının gerekli yerlerinde kullanıldı. Ondan önce de bir anahtar kelime analizi yapılmış ve analizin sonucunda bu anahtar kelime seçilmişti. Ayrıca iç ve dış bağlantılar sağlandı. Sitenin altyapısı zaten SEO uyumlu hâle getirilmişti. Bu yazı yayına girer girmez Google SEO işlemi yapıldı ve ayrıca Bing ve Yandex arama motorlarına da site tanıtıldı. İlerleyen dönemlerde SEO nasıl yapılır hakkında ayrıntılı rehberler de yayınlayacağız.

Bounce rate (hemen çıkma) oranı ve iyileştirme taktikleri

Ecom World olarak sitemizdeki içeriğin tamamında SEO yapıyoruz. Fakat Türkiye koşullarında bu yetmiyor, çünkü SEO’nun bazı kuralları burada pek işlemiyor gibi görünüyor. Ayrıntılar için buraya tıklayabilirsiniz.