Dropshipping nedir: Başlamadan önce bilmeniz gereken şeyler

Çevrimiçi bir iş fırsatı arıyorsanız, stoksuz satışla karşılaşma ihtimaliniz vardır. Dropshipping, çok az başlangıç yatırımı gerektiren modern bir çevrimiçi iş modelidir. Stoksuz satış nasıl çalışır ve girişimci hayalinizi gerçekleştirmek için neden bu modeli tercih etmelisiniz? Ancak daha ileri gitmeden önce, “dropshipping nedir?” sorusuna bir cevabınız olması önemlidir.

Dropshipping nedir?

Dropshipping nedir: Dropshipping, ürünleri bir mağazada stoklamak yerine üçüncü taraf bir tedarikçiden satın aldığı bir tür perakende teslimat yöntemidir. Ürünler daha sonra doğrudan tüketiciye gönderilir. Bu şekilde satıcının ürünü doğrudan ele alması gerekmez. Tanıdık geliyor mu? Belki hayır, ancak çevrimiçi mağazaların yüzde 33’ü teslimat modeli olarak stoksuz satış kullanıyor.

Mağaza için bu çoğunlukla uygulamalı bir süreçtir. Satıcı herhangi bir şekilde envanter sipariş etmek veya siparişleri yerine getirmek zorunda değildir. Bunun yerine, üçüncü taraf tedarikçi ürünün kendisiyle ilgilenir.

Dropshipping, girişimciler için harikadır çünkü geleneksel perakende modeli kadar çok şey talep etmez. Gerçek mekânda faaliyet gösteren bir mağaza açmanız, genel masrafları ödemeniz ve ürünleri stoklamanız gerekmez. Bunun yerine, çevrimiçi bir mağaza açarsınız ve halihazırda ürün ve depo alanı olan tedarikçilerden toptan satın alırsınız.

Satıcı, temel olarak dropshipping’de müşteri kazanmaktan ve siparişleri işlemekten sorumludur, bu da etkili bir şekilde bir aracı olacağınız anlamına gelir. Buna rağmen, sattığınız ürünleri işaretleyerek aslanın kârdaki payını alacaksınız. Bu basit bir iş modeli ve çok faydalı olabilir.

Milyonlarca girişimci, başlamak için daha az güçlük ve para gerektirdiği için stoksuz satışa akın ediyor. Muhtemelen bu yüzden ilgileniyorsunuz! Ve en iyi haber? Stoksuz satış ile dizüstü bilgisayarınızdan uzun vadede sürdürülebilir bir iş kurabilirsiniz.

Elbette birçok dezavantaj ve avantaj vardır ve kendi stoksuz satış e ticaret işinize başlamadan önce bunlara bakmamız önemlidir. Bununla birlikte, stoksuz satışın artılarını ve eksilerini anladıktan sonra, bunu nasıl etkili bir şekilde yapacağınızı öğrenmek çok kolay olacaktır.

Dropshipping nedir ve avantajları nelerdir

Dropshipping'in avantajları
Dropshipping’in avantajları

1. Dropshipping’i başlatmak kolaydır. Başlamak için bir iş gurusu olmanıza gerek yok. Aslında, daha önce herhangi bir iş deneyimine ihtiyacınız bile yok! Temel bilgileri öğrenmek için biraz zaman ayırırsanız, hızlı bir şekilde başlayabilir ve gerisini ilerledikçe öğrenebilirsiniz.

Dropshipping çok kolay çünkü sizden çok az şey istiyor. Mağazanızdaki ürünlerinize bir depo gerekmez veya size yardım edecek olanbir ekip. Stoklama veya nakliye konusunda da endişelenmenize gerek yok. Mağazanızda her gün belirli bir zaman harcamanıza bile gerek yok. Şaşırtıcı bir şekilde, özellikle de yola çıktığınızda.

Tüm bunlar, bugün işinize başlayabileceğiniz anlamına gelir. Her şeyi birkaç saat içinde kurmaya ve çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Size biraz temel bilgi, doğru araçlar ve kaynaklar lazım ve biz de bu nedenle bu kılavuzu oluşturduk. Bitirdiğinizde, kendi stoksuz satış işinizi başlatmak için ihtiyaç duyduğunuz bilgilerle donatılmış olacaksınız.

2. Dropshipping’in büyümesi kolaydır. Büyüdükçe, iş modelinizin çok fazla değişmesi gerekmez. Büyüdükçe satış ve pazarlamaya daha fazla çalışmanız gerekecek, ancak iş modeli günden güne aşağı yukarı aynı kalacaktır.

Stoksuz satışın faydalarından biri, ölçeklendirdiğinizde maliyetlerin fırlamamasıdır. Bu nedenle, oldukça hızlı bir oranda büyümeye devam etmek kolaydır. Bir noktada küçük bir ekip oluşturmak istemediğiniz sürece neredeyse her şeyi kendiniz de yapabilirsiniz.

3. Dropshipping çok fazla sermaye gerektirmez. Stoksuz satış işi başlatmak çok az şey gerektirdiğinden, minimum parayla başlayabilirsiniz. Tüm işi doğrudan dizüstü bilgisayarınızdan kurabilirsiniz ve üst düzey yatırımlar yapmanız gerekmez. İşletmeniz büyüdüğünde bile maliyetleriniz oldukça düşük olacaktır – özellikle geleneksel iş harcamalarıyla karşılaştırıldığında.

4. Dropshipping esnektir. Bu, en büyük faydalarından biridir. Kendi işinizin patronusunuz ve kendi kurallarınızı koyarsınız. Bu, herkesin takip edebileceği en esnek kariyerlerden biri.

Bir dizüstü bilgisayardan biraz daha fazlasıyla evden çalışabilir, sizin için en uygun zamanlarda çalışabilirsiniz. Bu, kendileri için çalışan bir iş isteyen girişimciler için idealdir. İşleri halletmek için geriye doğru eğilmeniz gerekmeyecek. Bunun yerine, kendi hızınızı belirlersiniz.

Dropshipping, sizin için, işe yarayan kararlar vermeniz için, size bolca alan sağladığı için, esnektir. Yeni ürünleri istediğiniz zaman kolayca listeleyebilir, stratejilerinizi anında ayarlayabilirsiniz. Tatile gidiyorsanız, siz yokken işin devam etmesi için her şeyi otomatikleştirebilirsiniz. Fikri anladınız – olasılıklar sınırsız.

5. Dropshipping’in yönetimi kolaydır. Çok fazla taahhütte bulunmanızı gerektirmediğinden, her şeyi çok az bir zorlukla yönetebilirsiniz. Sonra yapmanız gereken şey, tedarikçiler bulmak ve her şeyi kurmak. Çevrimiçi mağaza için çoğunlukla sadece bundan sorumluyuz.

Dropshipping nedir ve dezavantajları nelerdir

Dropshipping'in dezavantajları
Dropshipping’in dezavantajları

1. Dropshipping’in marjlarıdüşüktür. Stoksuz satışın dezavantajlarından biri, başlangıçta düşük marjlar beklemeniz gerektiğidir. Bu, kârlı olamayacağı anlamına gelmez, ancak bazı nişlerdeki ürün marjının küçük olabileceğinin farkında olmalısınız.

Bu durum, özellikle rekabet gücü yüksek bir alanda stoksuz satış yaparken sorunludur. Müşterilerin dikkatini çekmek için savaşırken, istediğiniz kârı elde edemezsiniz. Doğru nişi seçerseniz, daha büyük kenar boşlukları göreceksiniz. Düşük rekabete sahip nişlerde, daha iyi marjlara sahip olacaksınız, ancak bir noktada satışlar düzleşmeye başlayacak. Bu nedenle stoksuz satış, kârlı olmak için makul miktarda satışa dayanır.

2. Dropshipping sipariş işlemeyi zorlaştırabilir. Dropshipping basit görünüyor: Müşteri siparişlerini siz işliyorsunuz ve tedarikçiniz teslim ediyor. Ve çoğunlukla basit.

Ancak, birden fazla tedarikçiden ürün satın alıyorsanız, bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Tedarikçilerinizden her biri, hem siz hem de müşterileriniz için sorun teşkil eden farklı bir nakliye çözümü kullanabilir. Maliyetler yükselebilir ve birden fazla ürünün nakliyesi sorunlu olabilir.

Farklı tedarikçilerin de işleme ve faturalama için farklı yapıları olacaktır. Tedarikçilerinizle etkileşimi yönetmeniz gerektiğinden, bu zor olabilir.

3. Dropshipping size çok fazla kontrol sağlamaz. Stoksuz satışın dezavantajlarından biri, stoklama, sipariş teslim etme ve nakliye gibi stoksuz satış sürecinin belirli yönleri üzerinde fazla kontrole sahip olmamanızdır. Her şeyi doğru yapmak ve sorunsuz çalışmak için tedarikçilerinize güvenmelisiniz. Bu kontrol eksikliği, bazı girişimcileri rahatsız edebilir, ancak genellikle bir sorun değildir.

Bu sadece, bir şeyler ters gittiğinde, onu yönetmenin zor olabileceği anlamına gelir. Tedarikçi sorunları bazen müşteriyi elde tutma sorunlarına neden olabilirken, bunları hafifletebilir ve doğru hasar kontrolü ile müşteri kaybını mutlak minimumda tutabilirsiniz.

4. Dropshipping, müşteri hizmetlerini daha zor hâle getirir. Bu, siparişler yanlış gittiğinde veya tedarikçiler başarısız olduğunda ortaya çıkan başka bir sorundur. Yalnızca vitrin olduğunuz ve çok fazla kontrole sahip olmadığınız için siparişleri sıralamak ve müşteri desteğini ele almak zor olabilir.

Stoksuz satışın en talihsiz dezavantajlarından biri, müşterileriniz şikayet ettiğinde suçu üstlenmeniz gerektiğidir. Tedarikçilerinizin sorunları varsa, her şeyi doğru yapıyor olsanız bile yine de sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

İlgili içerik: Dropshipping sanıldığından zorlu bir iştir

Dropshipping size göre mi?

Dropshipping nedir sorusunu cevapladık. Peki stoksuz satış, hem artıları hem de eksileri olduğu için herkese göre değil. Bu, özellikle hızlı bir şekilde zengin olma planı arayan insanlar için geçerlidir. Yaklaşımınız bu olmasa bile, hâlâ şu korkulardan birine sahip olabilirsiniz:

 • “Bir iş kurmak için yeterli zamanım olup olmadığını bilmiyorum.”
 • “Günlük işimden kovulma riskini almak istemiyorum.”
 • “Stoksuz satış konusunda 9’dan 5’e kadar düşük performans gösterecek kadar sıkı çalışmak istemiyorum.”

Bununla birlikte, hemen hemen herkes bir stoksuz satış işi kurabilir, çünkü stoksuz satışa istediğiniz kadar çok veya az para koyabilirsiniz. İşte iki yaygın yaklaşım.

Dropshipping kârlı mı?

Stoksuz satış işi başlatmanın ve büyütmenin birçok yolu vardır. Başarı hikâyelerimiz, ayda birkaç ekstra yüz dolar kazanmak için stoksuz satış işine başlayan tüccarlardan bahsederken, diğerleri birden fazla altı rakamlı mağaza büyüttü. E ticarete giriş olarak veya sonsuza kadar sürecek bir iş modeli olarak stoksuz satış yapmaya başlamak istiyorsanız, stoksuz satışın sizin için nasıl kârlı olabileceğini anlamak önemlidir.

Ek iş olarak Dropshipping

dropshipping nedir
dropshipping nedir

Stoksuz satışın ana çekiciliği nedir? Esnek olduğu ve fazla şey talep etmediği için ideal bir ek iştir. Birçok girişimci, diğer tarafta onlara sabit bir gelir sağlayan bir ana iş varken dropshipping yapmayı tercih eder. Diğer bir deyişle, girişimci olma hayallerinizin peşinden koşmak için günlük işinizden fedakârlıkta bulunmanız gerekmez.

Buradaki 1 numaralı endişe, işvereninizin bir ek iş yapmanızı engelleyeceğidir, ancak ister inanın ister inanmayın, birçok şirket bununla uyumludur. Şirketinizin ek işlere ilişkin politikasını sorarak ve imzaladığınız rekabet dışı sözleşmeleri gözden geçirerek net olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Ayrıca çıkar çatışması olmadığından da kesinlikle emin olmak istersiniz. Ama her şey yolunda giderse, girmekte fayda var.

Stoksuz satışa çok fazla zaman ve enerji ayırmanıza gerek yok, bu da büyük olasılıkla aksamadan devam edebileceğiniz anlamına gelir. Yan çabanızın sizi düşük performans göstereceğinden mi endişeleniyorsunuz? Endişelenmenize gerek yok! Her gün işinize yalnızca birkaç saat ayırabilir ve yine de başarılı olabilirsiniz.

Ancak, sınırlarınızı bilmek önemlidir. Günlük işinizde düzenli olarak fazla mesai yapıyorsanız ve önemli günlük sorumluluklar için zaman bulmakta zorlanıyorsanız, stoksuz satış işletmesine ihtiyaç duyduğu ilgiyi veremeyebilirsiniz. Stoksuz satış çok fazla gerektirmese de, gün içinde bunun için zaman ayırmanız illa ki gerekir.

Çoğu durumda, sadece biraz zaman yönetimi ve planlama gerektirir. Çok sayıda stoksuz satış perakendecisi, ana ve ek işlerini kolayca yönetir. Çalışması için gece üç saat uyumaya veya öğün atlamanıza gerek yok. Sizin için işe yarayan bir program bulmanız ve buna dinî bir görevmiş gibi bağlı kalmanız gerekecek.

Tam zamanlı e ticaret işletmesi olarak dropshipping

dropshipping hakkında
dropshipping hakkında

Stoksuz satışın faydalarından biri de esnekliktir. İşletmenizi istediğiniz kadar büyük veya küçük yapabilirsiniz. Birçok dropshipper bunu yan tarafta yapmayı tercih ediyor, ancak bu aynı zamanda uygun bir kariyer yolu. Tam zamanlı bir dropshipping perakendecisi olmak istiyorsanız, olabilirsiniz!

Stoksuz satış ile işletmenizi büyütmek kolaydır, yani maliyetleri düşük tutarken işinizi oldukça hızlı bir şekilde büyütebilirsiniz. Müşterilere ulaştıktan ve yeterince satış yaptıktan sonra, stoksuz satıştan yarı zamanlıya geçebilirsiniz. Hepsinden iyisi, bunu istediğiniz hızda gerçekleştirebilirsiniz.

Açıkçası, bu daha fazla iş gerektirecek, ancak getirisi buna değer. Etkili bir şekilde nasıl bırakılacağını anladıktan sonra, istikrarsız gelir için endişelenmenize gerek kalmayacak. İyi kurulmuş bir dropshipping e ticaret işletmesi saat gibi çalışır ve hatta pasif gelir elde ediyormuşsunuz gibi hissettirebilir.

Ve çok fazla zaman almadığı için, tam zamanlı bir dropshipping perakendecisi olurken bir yandan da başka kulvarlarda savaşabilirsiniz! Sınırınız gökyüzüdür.

Belki şu anda tam zamanlı bir dropshipper olma düşüncesiyle gözlerinizi deviriyorsunuz, ancak bugün bulunduğunuz yerden başlayan girişimcilerin binlerce başarı öyküsü var. Bundan geçimini sağlamak iş dünyasında bir çevre ya da milyonlarca sermaye gerektirmez. Ayrıca, Oberlo’nun stoksuz satış eğiticisi, başlamayı kolaylaştırır.

Dropshipping süreci – Dropshipping nedir

Şimdi dropshipping nasıl çalışır bunu konuşalım. İşte tüm stoksuz satış sürecine adım adım bir genel bakış ve müşterinin deneyimlerine (ve neden önemli olduğuna) bir göz atış.

dropshipping iş modeli
dropshipping iş modeli

Tedarik zincirini anlamak

Bu kılavuzda, “tedarik zinciri” terimini sıkça göreceksiniz . Süslü endüstri dili gibi görünse de, basitçe bir ürünün tedarikçiden müşteriye nasıl geçtiğini ifade eder. Bunu stoksuz satış sürecini tartışmak için kullanacağız.

tedarik zinciri nedir
tedarik zinciri nedir

Resim kaynağı

Siz, perakendeci, yapbozun sadece bir parçasısınız. Başarılı bir stoksuz satış operasyonu, birden fazla tarafın birlikte senkronize bir şekilde çalışmasına dayanır. Tedarik zinciri tam olarak şudur: üretici, tedarikçi ve perakendecinin koordinasyonu.

Tedarik zinciri üç temel adıma ayrılabilir:

1. Üretici, ürünleri yaratır ve bunları toplu olarak tedarikçilere ve toptancılara satar.

Diyelim ki Üretici A su şişeleri yapıyor. Şişeler üretim hattından çıktıktan sonra, tedarikçilere ve toptancılara toplu olarak satılıyor, bunlar da şişeleri perakendecilere satıyor.

2. Tedarikçiler ve toptancılar ürünleri perakendecilere satarlar.

Sizin gibi bir perakendeci, belirli bir ürün türü için bir tedarikçiyi arar. Perakendeci ve tedarikçi daha sonra birlikte çalışmak için bir anlaşma yapar.

cam şişe
cam şişe

Resim kaynağı

Burada küçük bir not: Doğrudan ürün üreticilerinden satın alabilseniz de, bunun yerine tedarikçilerden satın almak genellikle çok daha kolaydır. Çoğu üreticinin oldukça yüksek olabilecek minimum satın alma gereksinimleri vardır ve ayrıca bunun için ürünleri depolamanız, stoklamanız ve göndermeniz gerekir.

Bu nedenle, doğrudan üreticiden satın almak daha kolay görünebilir, ancak en çok, tedarikçilerden satın almaktan (ve hafif fiyat artışıyla uğraşmaktan) yararlanacaksınız.

Tedarikçiler de kullanışlıdır, çünkü çoğu belirli bir alanda uzmanlaşmıştır, böylece ihtiyacınız olan ürünleri kolayca bulabilirsiniz. Bu aynı zamanda çok hızlı bir şekilde satış yapmaya başlayabileceğiniz anlamına gelir.

3. Perakendeciler ürünleri tüketicilere satarlar.

Tedarikçiler ve toptancılar doğrudan halka satış yapmazlar; bu perakendecinin işidir. Perakendeci, ürün ve tüketici arasındaki son adımdır.

Perakendeciler, tüketicilerin ürün satın aldıkları çevrimiçi vitrinler sağlar. Toptancı ürünü işaretledikten sonra, perakendeci nihai fiyata ulaşmak için ürünü tekrar işaretler. “İşaretleme” derken, ürünün maliyet fiyatını kapsayan ve size kâr getiren bir fiyat belirlemekten bahsediyoruz.

Bu kadar! Baştan sona tüm tedarik zinciri budur. Bu, iş dünyasında basit ama çok önemli bir kavramdır.

Belirli bir tarafın dropshipper olarak adlandırılmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni, “dropshipper”ın belirli bir rol olmamasıdır. Dropshipping, başka biri için ürün gönderme eylemidir. Üreticiler, tedarikçiler ve tüccarların tümü teknik olarak dropshipper olabilir.

Bu kılavuzun ilerleyen bölümlerinde, stoksuz satış perakende işine nasıl başlayacağımızı ele alacağız. Başka bir deyişle, toptancılardan halka satmak için ürün satın alan tüccar olmayı öğreneceksiniz. Bu, eBay veya kendi web siteniz üzerinden bir çevrimiçi vitrin ile satış yaptığınız anlamına gelebilir.

Artık tedarik zincirinin neye benzediğini bildiğinize göre, müşteri için nasıl bir şey olduğunu düşünün.

Dropshipping ve müşteri deneyimleri

Daha önce yüzlerce kez çevrimiçi ürün satın aldınız, ancak muhtemelen deneyimi hiç düşünmediniz. Müşteri olarak bunu düşünmenize gerek yok , ancak bir perakendeci olarak kesinlikle düşünmelisiniz.

dropshipping süreci
dropshipping süreci

Resim kaynağı

Perakendeciler, bir perakendeciden sipariş vermenin ideal müşteri deneyimini düşünerek çok şey öğrenebilirler. Bu açık görünebilir, ancak müşteri deneyiminde herhangi bir engel varsa, bir perakendeci olarak sizin için sorun yaratabilir. Alıcılarınızın ne beklediğini bilmek önemlidir.

Fancy Water Bottles (Süslü Su Şişeleri) adlı bir işiniz, FancyWaterBottles.com adlı bir siteniz ve Dünya Çapında Su Şişeleri adlı bir toptancınız olduğunu varsayalım. Müşterinin bakış açısından sipariş süreci şöyle görünecektir:

 1. Müşteri A, FancyWaterBottles.com’da bir su şişesi siparişi verir ve hemen satın alma işlemiyle ilgili bir e-posta onayı alır.
 2. Birkaç saat sonra ve birkaç güne kadar, Müşteri A siparişinin gönderildiğine dair bir bildirim alır. Bildirim, takip bilgilerini içerir, böylece Müşteri A, yoldayken paketinin tam olarak nerede olduğunu bilir.
 3. Müşteri A, su şişesini alır.

Çevrimiçi olarak her şey satın aldığınızda geçirdiğiniz süreçle aynıdır. Bu basit görünüyor, ancak bu deneyimin iki önemli yönü var.

Birincisi, çok basit. Müşterinin yapması gereken tek şey ürünü sipariş etmek ve parasını ödemek. Sipariş onayı e-postası ve takip bilgileri gibi diğer her şey onlara gümüş bir tabakta verilir.

Bu da bizi ikinci noktamıza getiriyor: Kolaylık. Satın alma deneyimi her yönden son derece uygundur. Çevrimiçi bir satın alma işlemi yalnızca birkaç dakika sürer ve müşteriler istedikleri zaman herhangi bir perakendecinin sitesine göz atabilir. Ve her şey yolunda giderse, müşteri kimseyle etkileşime girmek zorunda bile kalmayacak. Bir ürün elde etmenin istenen sonucunu elde etmek için minimum çaba gerekir.

Bu deneyim, büyük bir mağazadan su şişesi satın almaya ve kendi kendine ödeme yöntemini kullanmaya çok benzer. Bu, herhangi bir sorun çıkarmayan zahmetsiz bir süreçtir. Bu, insanların en başta çevrimiçi satın almalarının büyük bir nedenidir, bu nedenle vitrininiz müşterilerinize aynı düzeyde kolaylık sağlamalıdır.

Son fakat en az değil, müşteri perakendeci dışında başka tarafların da dâhil olduğunu asla fark etmemelidir. Bunu düşünün. İnternetten bir şey satın aldığınızda, “Süslü Su Şişeleri’nden bir su şişesi aldım” diye düşünüyorsunuz. Perakendecinin ürünü nereden aldığını veya siparişinizi kimin gönderdiğini düşünmezsiniz.

Süreci sorunsuz hâle getirmek için müşteri, ürününün yaptığı tüm durakların farkında olmamalıdır. Alacakları paketin üzerinde perakende adınız olacaktır, böylece müşteri söz konusu olduğunda, siparişi teslimata çıkarmış ve göndermiş olursunuz.

Dropshipping sürecinin ideal olarak müşterinin bakış açısından olması gereken budur. Şimdi, diğer tarafta olanları inceleyelim.

Perde arkasında dropshipping

Müşterinin gördüğü şey bu, peki perde arkasında stoksuz satış nasıl işliyor? Perde arkasındaki dropshipping nedir? İşte sürece bir genel bakış:

 1. Müşteri A, FancyWaterBottles.com’da bir su şişesi siparişi verir ve işlemle ilgili bir e-posta onayı alır. Diyelim ki toplam 14.95 dolara geldi.
 2. Süslü Su Şişeleri aynı e-posta onayını ve Müşteri A’nın ödemesini alır. Bu, genellikle hem alıcıya hem de satıcıya onay gönderen otomatik yazılımla mümkün olur.
 3. Süslü Su Şişeleri siparişi, Dünya Çapında Su Şişeleri’ne gönderir. Tipik olarak, Dünya Çapında Su Şişeleri’nden bir satış temsilcisi siparişi alacak ve işleme koyacaktır. Perakendeci daha sonra satın alma için ücretlendirilecektir.
 4. Bu örnek için Dünya Çapında Su Şişeleri’nin her bir su şişesi için 12,95$ ücret aldığını varsayalım. Perakendeci bu tutarı ödeyecek ve aradaki fark perakendecinin yapacağı kârdır. Bu durumda perakendeci 2,00 $ net kâr elde edecektir.
 5. Dünya Çapında Su Şişeleri siparişi paketler.
 6. Ürünü toptancı sevk etse de, paket Süslü Su Şişeleri’nden adreslenecek ve Süslü Su Şişeleri adı fatura ve irsaliyede görünecektir. (Bu, müşterinin paketteki perakendecinin adını tanıması içindir.) Toptancı daha sonra perakendeciye bir fatura ve takip bilgisi gönderir.
 7. Perakendeci, nakliye bilgilerini müşteriye gönderir. Bu, perakendecinin sipariş sürecindeki rolünü sonlandırır.
 8. Müşteri paketi alır ve su şişesinin keyfini çıkarır.

Bu, işleyen tedarik zinciridir ve perakendeci, toptancı ve üreticinin nasıl kusursuz bir şekilde birlikte çalışmak zorunda olduğunu görebilirsiniz. Doğru yapıldığında, dâhil olan herkes için minimum işle sonuçlanan sorunsuz bir süreçtir.

Vurgulanması gereken bir nokta, perakendeci olarak yalnızca iki adımdan sorumlu olmanızdır: Tedarikçiye siparişi ve tüketiciye sevkiyat bilgilerini göndermek. Bazen, müşteri desteği gibi diğer şeylerden sorumlu olmanız gerekir, ancak her şey yolunda giderse, tamamlamanız gereken tek adım bu iki adımdır.

Dropshipping’e başlarken

dropshippinge başlarken
dropshippinge başlarken

Tüm bunlar karmaşık bir bulmaca gibi görünebilir, ancak nasıl yapılacağını öğrendikten sonra, katılan herkes için sorunsuz bir süreçtir. Siz, dropshipping satıcısı, her şeyi uzaktan yapabilir ve tek bir ürüne asla dokunamazsınız!

Stoksuz satış mağazası açmak için herhangi bir iş deneyimine ihtiyacınız olmadığını unutmayın. Deneyim, kesinlikle yardımcı olur, ancak gerekli değildir. Yetişmekte olan birçok girişimci, bir MBA veya yıllarca deneyime ihtiyaç duyduklarına inandıkları için hayallerinin peşinden koşmazlar. Durum bu değil. Stoksuz satışın faydalarından biri, ilerlerken nasıl dropship yapılacağını öğrenebilmenizdir.

Daha da iyisi, stoksuz satış yapmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştıran çok sayıda kaynak var. Kesinlikle sıfır iş deneyimine sahip olabilir ve yine de kolayca kâr edebilirsiniz. Yol boyunca işleri öğrenmen gerekecek ve bazen zorlayıcı olacak, ama buna fazlasıyla değecek.

“Dropshipping nedir?” sorusu ve başlamadan önce bilinmesi gereken tüm temel şeyleri yanıtladık. Dropshipping nedir yazımızı okudunuz. Şimdi, stoksuz satış iş planınızı harekete geçirme sırası sizde. Başlangıçta belirsizlikle ve belki de başarısızlık korkusuyla başlayabilirsiniz, ancak tüm başarılı girişimciler aynı başlangıç noktasındaydı. Stratejik bir plan oluşturun, fırsatları ve maliyetleri değerlendirin ve iş hayalinizi gerçekleştirin.

Kaynak: Oberlo