Amazon SFP satıcıları programına ara verdi

CNBC‘nin bildirdiğine göre, Amazon SFP (Seller Fulfilled Prime)’ı kullanan satıcılara, hizmet seviyesi taahhütleri açısından bir ara vererek, taşıyıcılardan hızlı teslimatla ilgili devam eden zorluklar ışığında, bir ve iki günlük nakliye gereksinimlerini karşılama planını kaldırıyor.

E ticaret devinin tüm lojistiği yönettiği Amazon’dan (FBA) farklı olarak, SFP kullanan tüccarların, listelerinde göze çarpan Prime rozetini göstermek için siparişleri kendilerinin paketlemesi ve göndermesi gerekiyor.

Amazon, bu hafta SFP satıcılarına yaptığı açıklamada, bir ve iki günlük teslimat gereksinimleri de dâhil olmak üzere Şubat ayında yürürlüğe girecek olan gereksinimlerin gevşetildiğini söyledi.

Şirket şimdi tüccarlara, listelerini görüntüleyenlerin sadece %55’i için bir veya iki günlük teslimat talep etmeleri gerektiğini söylüyor. Haziran ayı itibarıyla bu sayı %70’e çıkarılacak. 1 Şubat’tan itibaren, yine de hafta sonları sipariş teslimatları ve ülke çapında teslimat kapsamı sağlamaları gerekecek.

Memphis Commercial Appeal’e göre, geçtiğimiz Kasım ayında, bazı nakliye sürelerindeki düşüş Amazon’un göndericilere gönderdiği bir e-postaya atıfta bulunarak, SFP siparişlerini yerine getirmek için FedEx Ground and Home Delivery kullanımını kısıtlamasına neden oldu.

FedEx, belirli şeritlerde daha uzun taşıma sürelerinin “kapasitemizin kullanımını optimize etmemize ve bu yoğun zamanlarda tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarına en iyi şekilde hizmet etmemize olanak tanıyan daha fazla esneklik sağlayacağını” söyleyerek gecikmeleri kabul etti. Şirket, göndericilerin “seçkin rozeti yoksa” Karadan ve Eve Teslimatı yine de kullanabileceğini ekledi.

FBA‘yı kullanan birçok satıcı, salgının ilk günlerinde temel mallar için FBA tesislerinde yerin önceliklendirilmesi onları kilitlediğinden 2020’de zor zamanlar yaşadı. Daha sonra Eylül ayında, bir taşıyıcı sorunu ve kendi hataları olmasa bile, geç sevkiyatlar nedeniyle FBA hesaplarının askıya alınmasıyla karşı karşıya kaldılar.

Kaynak: Multi Channel Merchant

Amazon SFP nedir: Amazon Seller Fulfilled Prime (SFP), üçüncü taraf satıcıların Amazon Prime siparişlerini 2 günlük teslimat SLA’sı içinde kendi depolarından müşterilerine göndermelerine olanak tanır. Bu, satıcının Amazon’un beklediği zorlu gereksinimleri ve SLA pencerelerini karşılamasına bağlıdır. Amazon Seller Fulfilled Prime için gereksinimler FBA gibi oldukça talepkâr olsa da, bir satıcının bu e ticaret teslimatı programına işleri için bir seçenek olarak bakmasının birkaç avantajı da elbette vardır.