Sosyal ticaret: Şimdi başlama zamanı

Birçok KOBİ tüccarı, özellikle son dokuz ayda e ticarette yaşanan hızlı ve önemli değişimden çok etkilendi. E ticaret ve sosyal ticaret daha önce birinci önceliğe sahip olmasa da, bu kanallara eğilmek artık bazı tüccarlar için hayatta kalma meselesi.

eMarketer, ABD’li yetişkinlerin %51’inin salgın sırasında sosyal ağlarda geçirdiği zamanı artırdığını ve yalnızca 2. çeyrekte çevrimiçi perakende satışların yüzdesinin %44,5 arttığını ortaya çıkardı.

E ticarette ilgi çekmeye yönelik rekabet şiddetli. Sosyal ticaret, tüccarlar için kanalları ve görünürlüğü genişletmenin harika ve uygun maliyetli bir yoludur. ABD’deki internet kullanıcılarının %36’sı, ürün seçimlerinde sosyal ağların diğer bilgi kaynakları kadar önemli hâle geldiğini söylüyor ve alışveriş meraklılarının %70’i ürünleri keşfetmek için Instagram’a döndüklerini söylüyor.

Sosyal ve e ticaret platformlarının sunduğu çözümler, bu platformlarda satış yapmaya başlamayı her zamankinden daha kolay hâle getiriyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında açılan Facebook Mağazaları, orada veya Instagram’da hızlı bir şekilde çevrimiçi mağaza kurmak için bir şablon içeriyor. Tüccarlar ürünleri sergileyebilir ve satabilir ve takipçiler göz atabilir, alışveriş yapabilir ve tüccarın sitesinde veya doğrudan uygulamaların içinden güvenli bir ödeme noktasına sorunsuz bir şekilde aktarılabilir. Mağazalar ayrıca tüccarların ürünleri özel koleksiyonlar hâlinde düzenlemelerine ve bunları Facebook’ta satmalarına olanak tanır.

Başlıca platformlar, satıcıların ürün listeleri göndermesine, siparişleri yönetmesine ve Facebook Mağazaları ve Instagram Alışveriş arasında envanteri senkronize etmesine olanak tanıyan Facebook Commerce Manager ile yerel entegrasyonlara sahiptir. ABD’deki satıcılar ayrıca Instagram’da Checkout’a erişebilir ve alışveriş yapanlara en sevdikleri markalardan uygulama içinden satın alma seçeneği sunar.

Bir veya daha fazla platformda mağaza kurduktan sonra, pazarlama ve trafik çekmeye yönelik en iyi uygulamalardan bazıları şunlardır:

  • Sosyal ticaretin organik erişiminden yararlanın. Ürün verilerinizin eksiksiz olduğundan (başlıklar, açıklamalar, boyut, renk vb.) Ve doğru kategorilerle eşlendiğinden emin olun. Facebook, bu verileri tüm alışveriş yapılabilir yüzeylerinde ürünleri satmak için kullanır.
  • Tüketicilerin Facebook’ta ürünlerinizi keşfetmesini ve satın almasını sağlamak için ürün etiketli alışveriş gönderileri için düzenli bir kadans oluşturun.
  • Ürün etiketleriyle yepyeni reklamlar oluşturmak ve ürün etiketli reklamlar için özel kitlelerden ve yeniden hedeflemeden yararlanmak için yeni Facebook Reklam Yöneticisi ile erişiminizi artırın.
  • Facebook Messenger, potansiyel müşterilerle doğrudan iletişim kurmanın harika bir yoludur ve sohbet robotları aracılığıyla etkileşimleri otomatikleştirmenize yardımcı olacak birçok araç vardır.
  • Çoğu insan, özellikle ürün arayanlar sosyal medyayı ziyaret etmez; satın alıyorlar çünkü gözlerine bir şey takıldı. Bu, promosyonları yürütmek veya indirimli ürünleri sergilemek genellikle daha yüksek fiyatlı ürünler satmaya göre daha fazla dikkat çekiyor demektir. En popüler ağlarda ortalama sipariş değeri yaklaşık 80 ABD dolarıdır.
  • E-posta adreslerini toplayın. Alışveriş yapanlar bir sosyal reklam aracılığıyla küçük bir şey satın alabilir, ancak e-postayı seçtikten sonra tüccarlar yeni müşteriyi daha geniş bir pazarlama stratejisine entegre edebilir.
  • Katılım çok önemlidir. Sosyal ticaret denmesinin bir nedeni var. Beğeniler, tıklamalar ve takipçiler olmadan tüccarlar, satışları dönüştürmek veya etkinliği ölçmek için trafik elde edemezler. Diğer başarılı markaların müşterilerle nasıl etkileşim kurduğuna bakın ve hedef kitlenize uygun bir strateji geliştirin. İpucu: Ürün etiketli gönderilerle birlikte yüksek kaliteli görseller uzun bir yol kat edebilir.

Salgın, sonunda azaldığında ve insanlar “normal” yaşamlarına döndüğünde bile, e ticaret alışkanlıklarının yeni inananlar arasında kökleşmiş kalması bekleniyor. Sosyal ticaret ‘e açılma düşüncesi göz korkutucuysa, algılanan karmaşıklığın sizi kaçırmasına izin vermeyin.

İlgili içerik: Tedarikçi arayanlar için Alibaba alternatifleri

Sosyal ve e ticaret platformları tarafından sunulan çok sayıda özellik ve hızlı bir şekilde çalışmaya başlamanıza ve ardından sosyal ticaretinizi ve çevrimiçi mağazanızı aynı yerden kolayca yönetmenize yardımcı olacak sınırsız sayıda entegre araç vardır.

Kaynak: Multi Channel Merchant