Shopify, Trump Organization’ın çevrimiçi mağazasının fişini çekiyor

Shopify Trump destekçileri tarafından ABD Kongre Binası’na saldırılmasına yanıt olarak Başkan Donald Trump’a bağlı e ticaret mağazalarını kapattığını söyledi.

Kapatma Trump Organizasyonu’nun resmî mağazası olan TrumpStore.com’u ve bir kampanya mağazası olan shop.donaldjtrump.com’u etkiliyor. Shopify’ın kararı, en büyük sosyal medya platformlarının Trump’ın hesaplarını ilk kez dondurmaya yönelik bir hareketini takip ediyor.

Bir şirket sözcüsü e-posta ile “Başkan Trump’a bağlı mağazaları feshettik” dedi. “Shopify, şiddeti teşvik eden eylemlere tolerans göstermez.” Sözcü, kapanmanın Trump Organizasyonu’nun resmî mağazası TrumpStore.com’u ve bir kampanya mağazası olan shop.donaldjtrump.com’u etkilediğini söyledi.

Kanadalı şirketin kararı, en büyük sosyal medya platformlarının Trump’ın hesaplarını ilk kez dondurmaya yönelik bir hareketinin ardından geldi. Facebook Inc., başkanın Facebook ve Instagram’daki paylaşımlarını Joe Biden göreve başlayana kadar en az iki hafta süreyle yasakladığını söyledi. Snap Inc. ve Twitter Inc. de Trump’ın hesaplarını askıya aldı.

Trump’ın çağrısı üzerine, destekçileri Çarşamba günü Capitol Hill’i istila ederek yetkilileri tahliye etmeye zorladı ve Kongre’nin bir sonraki başkan olarak Biden’ın resmî onayını erteledi.

Sözcü, Trump’ın eylemlerinin Shopify’ın “kabul edilebilir kullanım politikasını” ihlal ettiğini belirterek, “bir neden için şiddeti teşvik eden veya hoş gören kuruluşların, platformların veya kişilerin tanıtımını veya desteğini yasaklıyor.”

“2016’dan beri tüm markalar ve perakendeciler çok daha politik bir ortamda faaliyet gösteriyor. Uberall pazarlama platformu içgörülerden sorumlu başkan yardımcısı Greg Sterling, “kenarda kalma eski usul stratejisi artık çoğu durumda savunulamaz” diyor. “Bir bakış açısından, Shopify sadece şiddet karşıtı politikasını uyguluyor. Ancak şirket, artık kaos ve şiddetle eşanlamlı hâle gelen Trump markasıyla ilişkilendirilmesinin de açığa çıktığını görüyor. Bu, Shopify’ın ilişkilendirilmek istediği bir şey değil.”

İlgili içerik: Storetasker ve Lorem birleşti

Ottawa merkezli Shopify, Kanada’nın en değerli şirketidir. 2004 yılında küçük şirketlere bir web servis sağlayıcısı olarak başladı ve müşterilere doğrudan satış yapmak için web siteleri oluşturmalarına yardımcı oldu. E ticaret pazarı genişledikçe, araçları ve hizmetleri de genişledi ve şirket artık büyük tüccarları da çekiyor.

Shopify, Shop Pay’i Facebook ve Instagram’daki tüccarların hizmetine sundu

Trump ürünleri hâlâ Amazon.com Inc. ve EBay Inc.’de mevcut.

Kaynak: Digital Commerce 360