Sainsbury’s ve Argos dijital satışları Noel’de yeni zirvelere ulaştı

Sainsbury’s ve Argos e ticarette büyümeye devam ediyor. Sainsbury’s’deki çevrimiçi market satışları, mali yılın üçüncü ve Noel çeyreklerinde %128 artarak Sainsbury’s Group bayram satışlarını %9,3 artırmaya yardımcı oldu. Kardeş şirket Argos’ta ise aynı gün hızlı online sipariş teslimatı talebi %62 arttı.

RXUK Top500 araştırmasında önde gelen süpermarket, bugün, benzer satışların – mağaza ve iş açılışlarının ve kapanışlarının etkisini ortadan kaldıran – 1 Kasım’dan 2 Ocak’a kadar dokuz haftada %9.3 arttığını söyledi. Mali yılın üçüncü çeyreğinin tamamında, yani 2 Ocak’tan 15. haftaya kadar olan satışlar, yakıt hariç, geçen zamana göre %8.6 arttı.

Perakendeci şimdi, 410 milyon sterlinlik işletme oranlarında indirim yaptıktan sonra en az 330 milyon sterlinlik tam yıl vergi öncesi kâr bildirmeyi bekliyor. Bu, bir önceki yıl vergi öncesi kârda bildirdiği 255 milyon sterlinlik rakamın üstünde – bir önceki yıla göre %26 artış.

Sainsbury’nin genel müdürü Simon Roberts, üçüncü ulusal kilitlemede artık müşterilerin ve personelin güvenliğini sağlamaya odaklandığını söylüyor. “Pek çok müşteri son dakikada Noel planlarını değiştirmek zorunda kaldı ve biz normalden daha küçük hindiler ile daha fazla kuzu ve sığır eti sattık. İnsanlar daha küçük toplantılara sahipken, yine de kendilerine alışveriş yapıyorlar. Taste the Difference satışları %11 arttı. Premium şampanya satışı %52 artışla, Taste of the Difference parti yemekleri Aralık ayı boyunca popülerdi ve insanlar, kıyma satışlarını %24 arttırarak normalden daha fazla evde yemek yaptılar. Müşteriler yine de yılbaşı gecesininde evde kendilerini özel hissetmek istiyorlardı ve rekor sayıda biftek sattık.”

“Her zamankinden daha fazla müşteri yiyeceklerini çevrimiçi olarak satın aldı ve Noel’e on gün içinde 1,1 milyon sipariş verdik. Bu, geçen yılın sayısının iki katı. Argos satışları, beklentileri aşarak %8’in üzerinde arttı.”

Sainsbury’s ve Argos: Dijital satışların büyüdüğü yer

Grup genelinde dijital satışlar %81 arttı ve çeyrek boyunca satışların %44’ünü oluşturdu. Geçen yılın aynı döneminden bu yana, Sainsbury’s, Covid-19 salgını sırasında yeni talep seviyelerini karşılamak için eve teslim ve tahsilat için mevcut slot sayısını iki katından fazla artırdı. Bugün süpermarket, çevrimiçi market siparişlerinde %128’lik bir büyümenin, market satışlarında %7,4’lük bir büyümeye katkıda bulunduğunu gösterdi. Bunlardan %18’i internette gerçekleşirken, tıkla ve tahsil et Noel haftasındaki çevrimiçi satışların %24’ünü oluşturuyordu. Süpermarketlerdeki satışların % 28’i, pandemi sırasında daha güvenli bir satın alma yöntemi olarak tanıtılan SmartShop mağaza içi tarama uygulaması ve cep telefonları kullanılarak yapıldı.

Argos satışları, geçen yıl aynı dönemde %8,4 arttı, satışların %90’ı online başladı ve aynı gün Fast Track teslimat %62 büyüdü. Argos müşterileri Noel hediyeleri, oyun konsolları ve TV’ler için genel satıcıya yöneldi. Sainsbury’s Group, Black Friday performansının, daha düşük günlük fiyatlara odaklanmak için indirimden uzaklaşma stratejisini yansıttığını söyledi. Müşteriler Noel için normalden daha erken alışveriş yaptıkları için bu stratejinin bir sonucu olarak beklenenden daha iyi tam fiyatlı satışlardan fayda sağladığını söyledi.

Argos’taki büyüme, grup genelinde genel ürün satışlarında %6’lık bir büyümeye katkıda bulundu. Tu Clothing, çevrimiçi güçlü büyüme ile birlikte değer ve hacim bazında pazar payı kazanırken, giyim satışları çeyrek boyunca %0,4 arttı.

İlgili içerik: Seasalt, işlerinin Covid-19 nedeniyle kesintiye uğraması nedeniyle, müşteri talebinin çevrimiçine doğru değiştiğini söylüyor

Sainsbury’s ve Argos, RXUK Top500 araştırmasında lider perakendecilerdir.

Kaynak: Internet Retailing