Çılgınca dönüşen bir e ticaret satış hunisi nasıl oluşturulur?

Etkili bir e ticaret satış hunisi olmadan para kaybedersiniz.

Çevrimiçi mağazanızı açıp ziyaretçilerin kredi kartlarını çıkarmasını bekleyemezsiniz.

Potansiyel müşteriler oluşturmak ve geliri en üst düzeye çıkarmak için uygulayabileceğiniz bir süreç var.

Bu yazıda, etkili satış hunileri oluşturmanın sırlarını, bunu çevrimiçi olarak ezip geçen markaların pratik örnekleriyle birlikte ele alacağız.

Sonuna kadar okuyun.

E ticaret satış hunisi nedir?

Satış hunisi, potansiyel bir müşterinin, bir müşteri ve marka elçisi olma yolunda ilerlediği yoldur.

Bir satış hunisi, moda sözcükleri ve içerik pazarlama jargonunu atlayarak, müşterileriniz için basitçe kolay bir satın alma süreci yaratır. Aynı zamanda satın alma sürecinde onlara rehberlik eder.

Yolu önceden tasarlamak, takip otomasyonu eklemek, trafiği artırmak ve diğer tüm pazarlama taktikleri, potansiyel müşterileriniz için satın alma sürecini basitleştirmektedir.

Araştırma ile desteklenen, kolay bir satın alma sürecine sahip şirketlerin kaliteli bir satış kazanma olasılığı %62 daha yüksektir.

Tekrarlayan müşterilerin ve satışların sırrı, süreci basitleştirmek ve onlara mükemmel bir müşteri deneyimi sağlamaktır.

Çoğu e ticaret mağazasının bir satış hunisi vardır, ancak bu huni bozuk bir hunidir. Satış hunisi ‘nin bazı unsurları olmadan bir e ticaret mağazası veya çevrimiçi işletme bulmak zor.

Bir e ticaret dönüşüm hunisinin bazı öğeleri şunlardır:

 • Potansiyel müşteri oluşturma (Potansiyel müşteri oluşturma, bir e ticaret hunisinin ayrılmaz bir parçasıdır)
 • Üst satışlar, satışlar ve sipariş artışları
 • Takip e-posta dizisi
 • Alışveriş sepetini terk etme hatırlatıcısı
 • İşlem e-postaları
 • İyi müşteri deneyimi

Ürününüz için bir üst satışınız varsa veya e ticaret mağazanızda otomatik takip e-postaları ayarladıysanız, bir huniniz vardır.

Ancak, muhtemelen bunu bilmiyorsunuzdur veya satış hunisinin etkinliğini henüz ölçemeyen %68’in bir parçasısınız .

Ve bu küçük çizgi, etkili ve etkili olmayan bir e ticaret hunisi arasındaki farktır.

Yine de, işte farklılıkların bir dökümü.

E ticaret dönüşüm huninizin bozuk olduğunu şu şekilde anlarsınız.

 • Düşük performans gösteriyor ve neredeyse hiç dönüşüm sağlamıyor.
 • Etkinliğini takip edemezsiniz.
 • Hangi adımların işe yarayıp hangilerinin yaramadığını belirlemek zordur.

Başarılı bir e ticaret dönüşüm hunisinin aşağıdakileri yapabilmesi gerekir:

 • Potansiyel müşterileri ödeme yapan müşterilere dönüştürün
 • Net bir yol haritasına sahip olun (rolleri iyi tanımlanmış net aşamalar)
 • Metrikleri izlemek kolay olmalı

Neden bir e ticaret satış hunisi ‘ne ihtiyacınız var?

E ticaret mağazalarınız için bir satış hunisi ‘nin önemi konusunda ikna olmadınız mı? İşte ihtiyaç duymanızın bazı nedenleri.

 1. Bir e ticaret hunisi, dönüşüm oranlarınızı ve kâr marjlarınızı artırır. Potansiyel müşterilerinizi, sorunlarını detaylandıran ve çözümü sunan bir yolculuğa etkili bir şekilde yönlendirir.
 2. Otomatik pilotta çalışır (sizin müdahaleniz olmadan) ve yolculuğun sonunda potansiyel müşterileri, müşterilere dönüştürmeye yardımcı olur.
 3. Satış hunisi, satış sürecinizi düzenlemenize yardımcı olur. Doğru zamanda doğru mesajı gönderir.
 4. Satış sürecinizin hangi kısmının hatalı hangisinin dönüşüm sağladığını belirlemenize yardımcı olur. Pazarlama stratejinizi geliştirmek için sunduğu metrikleri kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, süreçteki zayıflıkları ve potansiyel müşterilerinizi nerede kaybettiğinizi belirlemenize yardımcı olur.
 5. Bir e ticaret hunisi gelirinizi artırır. Satışlarınızı organize eder ve kârınızın artmasına yardımcı olur. Kişiselleştirilmiş bir satın alma süreci ile kaybedilen müşterileri daha iyi bir şekilde yeniden hedefleyebilirsiniz.

Tüm bu şaşırtıcı avantajlarla, bir e ticaret dönüşüm hunisi, çevrimiçi mağazanız için bir gerekliliktir. Halihazırda kurulmuş bir satış huniniz varsa ve yüzünüze gülümsemeler ve cebinize nakit para getirmiyorsa, yanlış bir şey yapıyorsunuz demektir.

Bir sonraki bölümde, çılgın kâr marjlarını dönüştüren ve getiren bir e ticaret satış hunisinin nasıl kurulacağını ele alacağız.

E ticaret deneyiminizi nasıl yeniden tanımlayacağınızı öğrenin ve doğru şekilde yapılandırılmış bir e ticaret dönüşüm hunisiyle başarılı oyunculara katılın.

Ancak ondan önce, bir e ticaret dönüşüm hunisinin aşamalarına geçelim.

Dönüşüm hunisinin aşamaları

Bir e ticaret hunisi için evrensel olarak kabul edilebilir aşama sayısı yoktur. Potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmek için gereken adımların sayısına bağlıdır.

Dönüşüm hunisinin aşamaları

Esasen, tüm e ticaret dönüşüm hunilerinin başarılı olması için şu aşamaları içermesi gerekir:

 • Farkındalık Aşaması
 • Düşünme / Değerlendirme Aşaması
 • Satın Alma Aşaması
 • Satış sonrası
 • Tekrar Satın Alma

Farkındalık aşaması (Dönüşüm hunisinin başı, TOFU)

Bu, satış hunisi ‘nin en üst kısmıdır. Hedef kitlenizi çektiğiniz trafiğin ilk yeridir. Bu aşamanın amacı, marka bilinci oluşturmak ve potansiyel müşterilerinizin sorunlarını ve olası çözümlerini ele almaktır .

Bu ilk aşamadır; içerik pazarlaması, SEO veya reklam yoluyla potansiyel müşterilerinizle sıcak noktalar hakkında bağlantı kurarsınız.

Potansiyel müşterileri, sorunları ve çözümü hakkında daha fazla bilgilendirmek için atılan tüm adımları kapsar. Bu nedenle anahtar kelime araştırması çok önemlidir. Müşterilerinizin Google’da ve hatta Amazon’da ne aradığını keşfetmenize yardımcı olacaktır. Bu aşamanın amacı, markanızı en düşük maliyetle hedef kitlenizdeki insanların önüne çıkarmaktır.

Düşünme / değerlendirme aşaması (satış hunisi)

Bu aşama, Farkındalık Aşamasının hemen ardından gelir. Bu huninin ortasıdır.

Önceki aşamada, sorunları hakkında bir arkadaş gibi ücretsiz bilgi sunarak potansiyel müşterilerin kendilerini rahat hissetmelerini sağlamıştınız.

Bu aşama, hamlenizi yaptığınız yerdir. Beklentileriniz artık karşılaştıkları sorunların farkındadır. Şimdi, bir sonraki adım, onlara çözümü söylemek ve markanızı çözüm olarak konumlandırmaktır (ürün farkındalığı).

Teklifiniz iyi olmalı, çünkü potansiyel müşterileriniz şimdi aranızda olduğunuz farklı seçenekleri düşünüyor. Bu aşamanın amacı, ziyaretçileri e-posta abonelerine dönüştürmektir.

Satın alma aşaması (Dönüşüm hunisinin sonu)

Bu, potansiyel müşterilerinizin ürünlerinizi almaya karar vermesini beklediğiniz satış hunisi ‘nin aşamasıdır.

Satış hunisi ‘ndeki önceki tüm adımlar veya aşamalar, potansiyel müşterilerinizi bu nihai satın alma kararını vermeye ikna etmeye katkıda bulunur.

Satış sonrası

Bu aşama, ilk satın alma işleminden sonra olanları kapsar. Bu aşamada, müşterilerinizin tekrar müşteriler hâline gelmesini kolaylaştırmak için döngüyü açık tutarsınız . E-posta dizileri oluşturup müşterilerinizi takip edersiniz.

Satın aldıktan sonra müşterilerinizle tutarlı bir şekilde etkileşim kurarak, onlara daha yüksek bir pakete kolayca çapraz satış veya üst satış yapabilirsiniz.

Tekrar satın alma

Son olarak, işte tüm işletmeler için vaat edilen alan; satışları ve sadık müşterileri tekrarlayın .

İlk satın almayı yapmak için potansiyel müşterilerinizi kazandınız. Şimdi onları uzun (değilse) bir ömür boyunca saklamalısınız.

Müşterilerinizi ne kadar uzun süre elinizde tutarsanız ve geri gelmelerini sağlarsanız, o kadar çok kâr edersiniz.

Eski müşterileri elde tutmak, yeni bir müşteri edinmekten daha kolaydır. Bir satış hunisi ‘nin nihai amacı, tekrarlanan satışlar, müşteri referansları ve ürün önerileri elde etmektir.

Bahsedilen aşamalar yaygın olmakla birlikte, bir dönüşüm hunisinin kesin uzunluğunun olmadığını belirtmek gerekir.

“Satış hunisi, alıcının yolculuğunu yansıtıyor. Belirtilen aşamalardan daha kısa veya daha uzun olabilir.”

Beklentiler farklıdır ve benzersiz yolculuklarını satış hunisi ‘nden aşağıya taşır. Bazı müşterileri ikna etmek kolaydır, bazılarını ise ikna etmek için daha fazla adım atmak gerekir.

“İyi bir satış hunisi katı değildir, ancak farklı potansiyel müşterilerin özelliklerini barındırabilir.”

Daha yüksek dönüşümler için huni çerçevesi

İşte gerçek anlaşma. Sonuçta, etkili bir huniyi nasıl oluşturursunuz?

Ürün nişinizden bağımsız olarak, aşağıdaki çerçeve etkili bir satış hunisi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Ancak başlangıç olarak, bir e ticaret satış hunisi oluşturmanın mevcut araç takımınızı çöpe atmak anlamına gelmediğini belirtmek akıllıca olacaktır .

Bu, herhangi bir premium e-ticaret satış hunisi oluşturucu elde etmek anlamına da gelmez. Bu, müşterileriniz için, daha iyi bir deneyim için e ticaret mağazanızı yeniden düzenleme meselesidir.

Daha derine inelim.

1. E ticaret sitenizin haritasını çıkarın

Bu, etkili bir satış hunisi oluşturmanın ilk ve önemli bir adımıdır. Etkili satış hunilerinin sırrı çevrimiçi mağazanızdadır.

Potansiyel müşterilerinizin geçmesi gereken yolu haritalayarak ve görselleştirerek başlayın. Bu, satın alma sürecini kolaylaştırmanıza yardımcı olur.

Müşterilerinizin geçeceği sanal yolu biliyorsanız, satın alma hunisinde onlara rehberlik edecek gerekli bilgileri sağlayabileceksiniz.

Ne yazık ki, birçok e ticaret mağazası, potansiyel müşterilere hitap eden veya onları nereye gideceklerini yönlendiren tek bir parça olmadan yalnızca farklı ürünlerin bir göstergesidir.

E ticaret satış hunisi-1

Bu, satın alma sürecini sürükleyerek reklamcılığın getirisini zayıf hâle getirir.

Büyük adamlar gibi reklam vermek için yeterince paranız olması yoksa, temiz ve kullanımı kolay bir e ticaret mağazası belirlemeniz gerekir.

E ticaret satış hunisi-2

Mağazanız, ürünle ilgili gerekli ayrıntıları ve sosyal kanıtı sağlayarak müşterilerinizin dikkatini çekmelidir.

Beklendiği gibi, birkaç faktör bunun başarılmasına katkıda bulunur.

 • Gezinme: Temiz bir çevrimiçi mağazanın haritasını çıkarmak için site gezintiniz ihmal edilemez.

Müşterilerinizin mağazanızda gezinmesi ne kadar kolay? Ya bir ürün bulmak, satın almak, sizinle iletişim kurmak vb. gezinme basit olmalıdır.

Sofistike bir mağaza için kolay gezinmeden ödün vermek iyi bir plan değildir. Süreci potansiyel müşterileriniz için kolaylaştırmak için basit tutmak daha iyidir.

 • Açıkça Tanımlanmış Sayfalar: Kural olarak, ürün sayfalarınızı basit ve anlaşılması kolay hâle getirin. Açılış sayfalarınız açıkça tanımlanmalıdır.

Çünkü çoğu zaman, burası reklam trafiğinizi yönlendirdiğiniz yerdir. Dolayısıyla, açılış sayfanızın hedef pazarınızla konuşması gerekir.

Bununla birlikte, ürün açıklamanız da çekici olmalıdır. Ürünü açıkça tanımlamalıdır.

Aynı şekilde, ürün sayfalarınızda daima sosyal kanıt sağlayın. Güven oluşturur ve markanızın özgünlüğünü gösterir. Mükemmel bir örnek, ürün sayfalarında kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kullanan SkinnyMeTea’dır.

SkinyMe Tea
 • Mağazanızın net CTA’ları olmalıdır: “Sepete ekle” düğmesinden satın alma dönüşüm hunisinin sonuna kadar, tıklama işlemlerinizi net ve basit hâle getirin.

Müşterilerinizin mağazanızdaki “sepete ekle” düğmesini aramasına gerek olmamalıdır.

CTA’larınızı görünür ve net kılmak sizin işiniz.

2. Üst satışlar, alt satışlar ve sipariş iflasları ekleyin

Bu, bir e ticaret hunisinin önemli bir unsurudur. Bunlar, tek seferlik teklifler olarak da bilinir.

Üst satışlar, ana ürünü satın aldıktan sonra müşterilerinize sunduğunuz ek tekliflerdir. Müşterilerinizden ilk satın alımlarından sonra daha pahalı bir ürün satın almalarını istemektir. Onları daha yüksek bir pakete satarsınız.

Aynı şekilde, alt satışlar için, üst satışınız için yedek olarak müşterilerinize ucuz bir alternatif sunar.

Ek satışlara benzer şekilde, sipariş artışı, müşterilerinize ek bir ürün sunar. Ancak bu, ilk satın alımlarını yapmadan önce. Satın almadan önce sepete eklerler.

Son olarak, çapraz satış, ana ürünü tamamlayan ek bir ürün getirme eylemidir.

Buradaki mantık, müşterilerinize ek ürünler sunarak ortalama sipariş değerini artırmanızdır.

Üst ve alt satışlar

Örneğin Amazon, ortalama sipariş değerini artırmak için sık sık ek ürünler sunar.

Dönüşüm huninize sipariş artışlarını ve diğer tek seferlik teklifleri (OTO) eklememek sizi daha fazla satış ve gelirden mahrum bırakır. Ve çoğu zaman, sihrin yattığı yer burasıdır.

Örneğin, bir bağlı kuruluş ve e ticaret pazarlamacısı olan Peng Joon, ilk ürününü kelimenin tam anlamıyla ücretsiz hâle getirirken, yalnızca ek satışlardan bir milyon doların üzerinde para kazandı. Üst satışların ve diğer OTO’ların gerçek gücü budur.

3. E-posta sırası serisini kurun

E-posta ile pazarlama, bir dönüşüm hunisinin ayrılmaz bir parçasıdır. Potansiyel müşterilerinizle iletişim hâlinde olmak için bir e-posta otomasyon aracına ihtiyacınız var.

E-posta listenize kaydolmaktan ilk satın alma işlemlerini yapmaya kadar, sizinle müşterileriniz arasındaki iletişimi otomatikleştirmeniz gerekir.

E-posta sıralamanız hem satın alma öncesi hem de satın alma sonrası için ayarlanmalıdır.

Satın alma öncesi e-posta dizisi, satın alma sürecini tamamlamadan mağazanızdan çıktıktan sonra web sitenizin ziyaretçilerini takip etmenize yardımcı olur.

Örneğin, web sitenizin ziyaretçileri mağazanıza göz atarken, e-postalarını bir kurşun mıknatıs sunarak toplarsınız. Ve bununla, önceden tasarlanmış e-posta sıranızı takip edersiniz.

Takip ederken, potansiyel müşterileri sipariş sayfasına geri çeken indirim teklifleri ve diğer cazip teklifleri sunarsınız.

E-posta serisi sırası

Ortalama alışveriş sepeti terk oranı %70 iken , e-postaları yakalamıyorsanız ve potansiyel müşterileri takip etmiyorsanız, masada çok fazla para bırakıyorsunuz demektir.

Daha sonra mağazanızdan bir ürün satın aldıktan sonra sırada ne var? Sadece hoşçakal mı diyorsunuz yoksa onlarla iletişim hâlinde mi kalıyorsunuz?

Sağlıklı bir hunide yapılacak doğru şey, huniyi açık tutmaktır. Tek seferlik satış, pazarlama dönüşüm hunisinin amacı değil, sürekli satışlar elde etmektir.

Döngüyü satın aldıktan sonra bile açarak, daha fazla satış elde etme şansınızı artırırsınız. Ve satın alma sonrası e-posta serisinin kullanışlı olduğu yer burasıdır.

Ürününüzü satın alan müşterileri onlara indirimli teklifler ve satışlar göndererek takip edersiniz.

Daha sonra, diğer ürünleri onlara çapraz satabilir veya e-posta pazarlaması veya yeniden hedefleme reklamları yoluyla bir sadakat programına tanıtabilirsiniz.

4. Bir teşekkür sayfası ekleyin

Bir teşekkür sayfası hunide çok şey yapar. Siz ve müşterileriniz arasındaki ilişkiyi derinleştirir.

Sadece normal teşekkür sayfası değil, teşekkür sayfanız müşterilerinizin satın aldıktan sonra bilmesi gereken gerekli şeyleri içermelidir.

Bu, işlem ayrıntılarını içerir. Muhtemelen, müşterilerinize teşekkür notu olarak bir freebie bağlantısı içerebilir.

Teşekkür sayfanız, müşterilere premium bir paket satmak için de mükemmel bir yerdir.

5. Çıkış amaçlı açılır pencereleri dâhil edin

Alışveriş sepetlerini terk eden olası müşterileri takip etmenin yanı sıra, çıkış amacı açılır pencereleri, potansiyel müşterileri etrafta dolaşmaya ikna etmenize yardımcı olur.

E ticaret web sitenizden ayrılmadan hemen önce, onları çekmek için bir freebie veya kurşun mıknatısla hedefleyin.

Bunu yaparak e-posta adreslerini alabilir ve takip edebilirsiniz.

Aşağıda tipik bir çıkış amacı pop-up örneği verilmiştir:

popup örneği

Ancak, temel bir kural, potansiyel müşterilerinizin sahip olduğu bir sorunu çözmek için kurşun mıknatısınızın olmasıdır. Aynı şekilde ürünlerinizle ilgili olmalıdır.

Ücretsiz bir ürün veya ücretsiz kargo olması gerekmez, ücretsiz bir görüntülü sohbet, e-kitap, promosyon kodları vb. olabilir.

Sadece potansiyel müşterilerinizin sahip olduğu bir sorunu çözdüğünden emin olmalısınız.

6. Trafiği dönüşüm huninize çekin

E ticaret mağazanıza trafik çekmiyorsanız, bir dönüşüm hunisi fikrinin tamamı işe yaramaz.

Trafik, başarılı bir e ticaret dönüşüm hunisinin yakıtıdır.

Çevrimiçi mağazanıza trafik çekmek için birçok seçenek varken, aşağıdakiler e ticaret işletmeleri arasında çok popülerdir:

 • Facebook reklamları
 • Instagram reklamları
 • Etkileyici pazarlama

Bu üç trafik kaynağı, e ticaret mağazası sahipleri arasında popülerdir.

Facebook reklamları, e ticaret mağazanızın bilinirliğini artırmanın ve aynı zamanda satış oluşturmanın güçlü bir yoludur.

Facebook’un kitle hedefleme filtresi, doğru alıcıların kişilerini hedeflemenizi sağlar. Kitlenizi demografik özelliklerine, ilgi alanlarına, davranışlarına ve diğer birçok kategoriye göre daraltmanıza olanak tanır.

Dönüşüm hunisi

Aynı şekilde, web sitenize Facebook pikselleri ekleyerek web sitenizin ziyaretçilerini yeniden hedefleyebilirsiniz.

Facebook reklamlarına benzer şekilde Instagram reklamları da etkili bir trafik oluşturma yöntemidir. Ayrıca Instagram reklamları, Facebook ile aynı reklam sistemini kullanır.

Facebook’ta olduğu gibi aynı hedefleme filtresi seçeneklerine de sahip olursunuz.

Öte yandan, etkileyici pazarlamanın daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. MediaKix tarafından yapılan bir ankette, insanların %89’u etkileyici pazarlamadan elde edilen yatırım getirisinin diğer pazarlama kanallarıyla karşılaştırılabilir veya onlardan daha iyi olduğunu iddia etti.

Influencerlar, sadık takipçileri sayesinde daha fazla satış yaparlar. Ve yapabileceğiniz en iyi şey, bütçeniz dâhilinde bir influencara sahip olmanızdır.

İşe yaraması için doğru influencerı bularak farkındalık yaratabilir ve huninize trafik çekebilirsiniz.

Diğer promosyon yöntemlerinden farklı olarak, etkileyici pazarlama herhangi bir teknik bilgi gerektirmez.

Birçok e ticaret işletmesi, Instagram influencerlarını diğer platformlara kıyasla çok kullanıyor. Ve bunun nedeni, katılım oranı.

Ancak, diğer birçok sosyal medya platformu yükselişte.

TikTok şu anda yükselişte. TikTok’ta kısa videolar oluşturan çok sayıda influencer var. E ticaret dönüşüm huninize farkındalık ve trafik çekmek için onlardan yararlanabilirsiniz.

Aynı zamanda YouTube, influencerlara da ev sahipliği yapıyor. Youtuberlar her zaman markalarla işbirliği yapmak istiyorlar.

Influencer seçerken temel kural, hedef pazarınızı dikkate almaktır.

Takipçileri potansiyel müşterileriniz olan bir influencera ulaşın. Diğer bir pratik kural, mikro influencerları ihmal etmemek.

Çok sayıda takipçiye sahip influencera kıyasla daha fazla etkileşim ve yatırım getirisi ürettikleri kanıtlanmıştır. Bunun nedeni, takipçileriyle daha iyi iletişim kurmalarıdır.

Influencer pazarlamasını kullanan Gretta Van Riel, 5 multi-milyon dolarlık e ticaret markasını büyütmeyi başardı. (aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi var)

7. Sızıntıları belirleyin ve onarın

Bu noktada, işlevsel bir e ticaret satış huniniz var. Dönüşüm hunisi güzel bir şekilde dönüşürken, sürekli olarak huniye trafik çekiyorsunuz.

Bittiğini mi düşünüyorsunuz? Hunideki sızıntıları düzeltme zamanı.

Satış huninize trafik oluşturmaya başladığınızda, hunideki sızıntıları tespit edeceksiniz.

Potansiyel müşterilerin düştüğü noktalar daha net olacaktır. Satış sayfası mı? Ödeme sayfası mı? Sipariş sayfası mı?

Sızıntıları gidererek satış huninizin verimliliğini artırırsınız.

Bir satış hunisi şablonunun veya bir rakibi taklit etmenin işi yapacağını düşünerek, haklı olmaktan çok uzaktasınız.

“Etkili ve verimli satış hunisi, kopyalanmış satış hunisi şablonunun bir ürünü değildir, müşterilerinizin e ticaret mağazanızla nasıl ilişki kurduğunu anlamanın ürünüdür”

Verimli bir satış hunisi, müşterilerinize uyacak şekilde kişiselleştirilir. Müşterileriniz ve e ticaret mağazanız arasındaki etkileşimi anlamanın bir ürünüdür.

Bu, verimli bir satış hunisi ‘nin yer altı tanımıdır.

Müşterilerinizin e ticaret mağazanızla nasıl etkileşim kurduğunu anladığınızda, satın alma süreçlerini nasıl acısız ve kolay hâle getireceğinizi bilirsiniz.

8. Satış hunisi sonucunuzu ölçün

Şimdi, neredeyse vardığımıza katılıyorum. Sonuçlarınızı ölçme zamanı.

Satış huninizin iyi performans gösterip göstermediğini bilmeniz gereken bazı ölçümler şunlardır:

 • Dönüşüm oranı: Dönüşüm oranı, e ticaret dönüşüm huninizin performansı hakkında net ayrıntılar veren en önemli ölçümdür.

Etkili bir e ticaret hunisi, dönüşüm oranınızı artırmalıdır. Dönüşüm oranınızda bir artış yoksa, sızıntıları tespit etmeniz ve düzeltmeniz gerekir.

 • Ortalama Sipariş Değeri (AOV): Müşterinizin ortalama sipariş değeri, müşterilerinizin e ticaret mağazanıza ne kadar harcadığını söyleyen başka bir ölçümdür.

Yalnızca tatmin olurlarsa daha fazla harcarlar. Yani, ortalama sipariş değerinizde (AOV) bir artış yaşarsanız, o zaman doğru yapıyorsunuz demektir.

Tersi ise, sızıntıları belirleyin ve giderin!

 • Alışveriş Sepetini Terk Etme Oranı: Alışveriş sepeti terk oranınız, ölçülmesi gereken başka bir parametredir. Düşüp düşmediğinizi bilmelisiniz.

Müşterilerinizin sepetinizi terk etme oranı düşmelidir. Düşen terk etme oranı, e ticaret huninizin etkili olduğunun bir göstergesidir.

E ticaret satış hunisi örnekleri

Hey. Bazı örneklere göz atmaktan daha ilginç ve açıklayıcı olan başka bir şey var mı?

Tam burada, bazı popüler e ticaret hunisi örneklerine bir göz atacağız. Ve aynı zamanda bu hunilerden yararlanan e ticaret işletmelerine de bir göz atın.

Daha derine inelim.

Ücretsiz artı gönderim satış hunisi (Dean Graziosi)

Ücretsiz artı gönderim, müşterilerin harekete geçmesini sağlayan popüler bir e ticaret hunisi numarasıdır.

Kelimenin tam anlamıyla, bu ürünün nakliyesi için ödeme yapacağınız için ücretsiz değildir. Ancak “ücretsiz” kelimesi, düşünebileceğinizden çok sayıda insana hitap ediyor.

Bir e ticaret işletmesi sahibi olarak, bu ön uçta, büyük bir kâr elde etmiyorsunuz. Ancak premium bir üst satış ekleyerek çok fazla kâr elde edersiniz.

Bu nedenle, ücretsiz artı gönderim hunisinin amacı, potansiyel müşterilerinizi satış döngünüze sokmaktır.

Bu düğmeye bastıklarında, onlara daha yüksek bir paket satarsınız.

İşte nasıl işlediği:

 • Ücretsiz artı gönderim açılış sayfanıza trafik çekersiniz
 • Müşterileriniz ödeme sürecini tamamlar (ve e-posta adreslerini alırsınız)
 • Onlara bir üst satış sunarsınız (işte gerçek oyun değiştirici)
 • Gelecekteki satışlar için onları takip edersiniz

Çok sayıda başarılı e ticaret işletmesi, ücretsiz artı gönderim hunisini kullanır.

Kaynak – Torchbankz

Dean Grazioso tipik bir örnektir. Premium ürünlerini satmak için ücretsiz artı kargo kullanıyor.

Dean Graziosi kitabını ücretsiz artı nakliye teklifi olarak sunuyor.

Gönderi bilgilerinizi doldurduktan hemen sonra Dean, iki adet tek seferlik teklif sunar.

Satış hunisi

Ve tam da kârın çoğunu elde ettiği yer burası. Kitap için reklam maliyetini karşılamalıdır.

image

Dean’in yanı sıra, birçok kişi de ücretsiz artı nakliye hunisini kullanarak işlerini büyüttü.

SkinnyMeTea ücretsiz nakliye hunisi

TeaTox ürünleri satan Avustralya merkezli bir şirket olan SkinnyMe Tea, ücretsiz artı gönderim hunisine çok benzer, potansiyel müşterileri çekmek için sosyal kanıtı ve ücretsiz gönderimi kullanır.

SkinnyMe Tea, potansiyel müşterilerin ısınmasıyla başlar. Daha sonra onları tek seferlik teklifleri tanıtan sipariş sayfasına yönlendirir.

İşte nasıl çalıştığı:

Potansiyel müşteriler, SkinnyMe Tea reklamlarını Facebook ve Instagram’da ücretsiz gönderimle birlikte %50 indirimle birlikte buluyor.

Skiny Me Tea

Reklamların tıklanması sizi, ürünün çalıştığını kanıtlamaktan başka hiçbir şey yapmayan estetik satış sayfasına götürür.

Mutlu müşterilerin bıraktığı incelemeleri (kullanıcı tarafından oluşturulan içerik) gösteren bazı sosyal kanıtlarla başlar.

SMT

Sayfanın ortasında, SkinnyMe Tea, potansiyel müşterileri hemen alışveriş yapabileceğiniz sipariş sayfalarına yönlendirir.

Of sale

SkinnyMe Tea açılış sayfalarındaki en çekici unsur, sosyal kanıt görevi gören kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğidir.

Satış sayfasına benzer şekilde, SkinnyMe Tea, çevrimiçi alışveriş yapanları sipariş sayfalarında harekete geçmeye teşvik eden daha fazla inceleme ve sosyal kanıt görüntüler.

Sosyal kanıt

Son olarak, onu yakalayıp, sizi ödeme sayfasına götüren “sepete ekle” butonuna tıkladığınızda, SkinnyMe Tea ek teklifler sunar.

Örneğin, ödeme sayfasında size bir hediye (ücretsiz çilek çay süzgeci) sunuyor.

Strawberry tea

Bu, yaygın bir dönüşüm hunisi değildir. SkinnyMe Tea, sosyal kanıtı ve incelemeleri güçlü bir şekilde kullanan e ticaret işletmelerinden biridir.

Potansiyel alıcıları istenen eylemi yapmaya teşvik edecek çok sayıda resim ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik vardır.

Yukarıdaki örneğin yanı sıra, SkinnyMe Tea çevrimiçi mağazasında uygulanan başka uygulamalar da var.

Örneğin, Avustralya merkezli bu şirket, web sitesi ziyaretçilerinin e-posta adreslerini, ilk alışverişlerinde promosyon kodunda %10 indirim karşılığında topluyor.

İşe yaradı mı? Harikalar yarattı, e-posta listeleri ve trafik dönüşümü astronomik olarak büyüdü. E-posta katılımı %758 arttı.

SMT-2

Diğer uygulamalar hakkında konuşan SkinnyMe Tea, pazarlama hunisine trafik çekmek için etkileyici pazarlamadan yararlanıyor.

Birden fazla hesapta 16 milyonluk bir kolektif sosyal medya oluşturmak, Gretta Van Riel ve e ticaret markaları için bir kazançtı.

Benzer bir e ticaret hunisini kullanan Gretta, The 5th Watches ve DropBottle dâhil olmak üzere diğer dört multi-milyon dolarlık e ticaret işletmesini büyüttü.

Webinar satış hunisi

Webinar satış hunisi, bilgiye dayalı işletmeler için çok popüler hâle geliyor. Ve bunun nedeni açık.

Webinar, potansiyel müşterilere değer sağlamanın mükemmel bir yoludur. Bir webinar ile, potansiyel müşterilerinizi sorunları hakkında bilgilendirirsiniz ve ayrıca ürününüzü onlara satarsınız.

Bunun yanı sıra, potansiyel müşterilerinizin e-posta adreslerini toplamanıza ve böylece onlarla olan ilişkinizi geliştirmenize olanak tanır.

Şu şekilde çalışır:

 • Bir webinar başlatır ve temel sayfaları tasarlarsınız
 • Kayıt sayfanıza trafik çekin (e-posta adreslerini içeren iletişim bilgilerini toplar ve aynı zamanda anket yaparsınız)
 • Onlara webinar öncesi bildirimler gönderin
 • Eğitip değer sunduktan sonra ürününüzü tanıtıyorsunuz
 • Webinar sonrası takip
 • Satış

Amy Porterfield, webinar satış hunisi ‘nin kodunu başarıyla kıran girişimcilerden biridir.

Webinar satış hunisi-1

Amy Porterfield, Facebook reklamlarını ücretsiz yayınlara ve webinarlara yayınlayarak umutlarını buluyor.

Kayıt sayfasında potansiyel müşterilerinin iletişim bilgilerini topluyor.

İletişim bilgilerini toplamak

Kayıt sayfasından hemen sonra, kayıt yaptıranlarına sorunları hakkında anket yapar. Bu da ona yeni ürünler hakkında fikir veriyor.

Webinar sırasında Amy, katılımcılarına birinci sınıf ürünlerini tanıtır.

İşte şey. Katılımcılardan yalnızca birkaçı premium ürünü satın alsa bile, geri kalanını bir e-posta dizisi aracılığıyla takip edecektir.

Bekleyin, webinardan bahsetmişken, yaprak dökmeyen webinarları, satış sürecini otomatikleştirmenin harika bir yoludur.

Canlı webinarları düzenlemeye devam etmek istemezsiniz. Bunun yerine, bir webinar yapmak ve e ticaret mağazanız için potansiyel müşteriler ve satışlar oluşturmak için kullanmaya devam etmek istiyorsunuz.

E ticaret pazarlama optimizasyonunuzu artırma

İleride, bir e ticaret dönüşüm hunisi oluşturmak zor olmak zorunda değil. Uygun bir dönüşüm hunisi stratejisi sayesinde birkaç milyon dolarlık şirketler doğdu.

Siz de yukarıda tartışılan örnekler gibi çılgınca dönüştürmek için e ticaret huninizi oluşturabilirsiniz.

Sadece yapmanız gereken:

 • İdeal potansiyel müşterinizi belirleyin
 • Basit tutun. Süreci aşırı karmaşık hâle getirmeyin.
 • Satış huninizi düzenleyin ve dönüştürmek için ayarlayın.
 • Ücretli Reklamlar ve Etkileyici Pazarlamayı kullanarak dönüşüm huninize trafik çekin.
 • Dönüşüm hunilerinizi test edin.
 • Ölçütlerinizi takip edin ve yeni şeyler denemekten korkmayın.

Sonuçta amaç, müşterileriniz için satın alma sürecini ve deneyimini kolay ve basit hâle getirmektir. Bir huniye sahip olmak, pazarlama çabalarınızı en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olabilir.

Hiç bir e ticaret hunisi oluşturmayı veya onarmayı denediniz mi? Deneyiminiz neydi?

Aşağıya bir yorum bırakın ve başkalarıyla paylaşın.

Kaynak: Ecommerce CEO