Hindistanlı B2B e ticaret girişimi Udaan, 280 milyon dolar topladı

İşletmeler arası pazar yeri Udaan adlı Hintli girişim, büyümesini hızlandırmak ve rakiplerini savuşturmak için bir savaş sandığı inşa ederken, yeni ve mevcut yatırımcılardan 280 milyon dolar topladı.

Yeni sermaye, yeni bir finansman turunun bir parçası değil, D Serisi’nin bir uzantısı. TechCrunch’a verdiği demeçte, konuyla ilgili bir kaynak, şu anda 3,1 milyar doların üzerinde bir değere sahip olduğunu söyledi.

Octahedron Capital Moonstone Capital, mevcut yatırımcıların katılımıyla yeni sermayeyi finanse ediyor Lightspeed Girişim Ortakları, DST Global, GGV Capital, Altimeter Capital ve Tencent.

Hindistan’daki işletmeler arası pazarın çoğu örgütlenmemiş durumda. Bu, bugün ülkedeki tüccarların envanterlerini stoklamak için tüm büyük bayilerin faaliyet gösterdiği diğer şehirlere seyahat etmek zorunda olduğu anlamına geliyor. Ancak bu tüccarların pazarlık yapmak için fazla bir gücü yok, bu yüzden paranın karşılığını en iyi şekilde bulmak ve daha geniş bir katalog yelpazesine erişim sağlamak için mücadele ediyorlar.

Üç eski Flipkart yöneticisi tarafından kurulan Udaan , küçük perakendecileri toptancılar ve tüccarlarla buluşturarak bu sorunu çözüyor. Start-up bugün 3 milyondan fazla perakendeciye ve küçük ve orta ölçekli işletmeye hizmet veriyor ve Coca-Cola, PepsiCo, Boat Lifestyle , Micromax, HP, LG, ITC, HUL ve P&G dâhil olmak üzere binlerce markaya imza attı .

Udaan ‘ın kurucu ortağı Amod Malviya yaptığı açıklamada, Yeni Delhi’yi ülke çapında bir kilitlenme emri vermeye ve e ticaret firmalarına kısıtlamalar getirmeye sevk eden koronavirüs salgınının küçük işletmelerin ve ana-pop mağazalarının önemini vurguladığını söyledi (halk arasında kiranas olarak bilinir).

“Udaan, e ticarette Hindistan’ın ilk mobil yaklaşımını benimserken, son dört yılda Hindistan’daki en büyük e ticaret platformlarından biri olarak ortaya çıkan bu benzersiz Hint e ticaret fırsatının ön saflarında yer alıyor. Bu finansman, Udaan ‘ın Orta Hindistan için benzersiz düşük maliyetli modeli ile e ticareti ülkenin derinliklerine ve genişliğine götürme yolculuğumuzu ilerletmemizi sağlıyor” dedi.

Envanter sorunu dışında Udaan, tüccarların işletme sermayesini güvence altına almasına da yardımcı oluyor. Küçük işletmeler, özellikle anne-baba mağazaları, bir sonraki partilerini satın almak için mevcut envanterlerini satarak elde ettikleri paraya güveniyor. Udaan, farklı tüccarların platforma katılımını görebildiği için, kime işletme sermayesi verebileceğini güvenli bir şekilde belirleyebiliyor.

Bu onlarca yıllık zorluklar aynı zamanda firmalara muazzam bir potansiyel ödül sunuyor. “Hindistan’daki adreslenmemiş KOBİ kredi talebi 300-350 milyar ABD Dolarıdır ve mevcut talebin %90’ından fazlası bankalar tarafından karşılanmaktadır. Bank of America’daki analistlerin yakın tarihli bir hisse senedi araştırma raporunda, tipik bir dijital KOBİ kredisi sağlayıcısı, teminatsız, ortalama kullanım süresi, 12-18 ay ve bazı ekosistem çapasıyla 1-5 milyon Rupi’ye (13.575 ila 67.875 $) bilet boyutuna odaklanıyor” dedi.

“Teoride büyüme potansiyeli yüksek olsa da, çok daha yüksek getirilere rağmen, istikrarlı bir durumda bile ekonomilerini bankalardan çok üstün bulmuyoruz. Genel olarak, ortalama bir dijital KOBİ kreditörünün kararlı durum ROE’sinin (öz sermaye getirisi) %18’den çok daha fazla olması olası değildir – büyük bir özel bankadan anlamlı bir şekilde daha yüksek değildir” diye yazdılar.

Udaan, yeni sermayeyi pazarın daha fazla oluşturulmasında ve sunduğu ürün ve kategori seçimini genişletmede kullanacağını söyledi. Ek olarak, dört yaşındaki girişim, küçük işletmeler için finansman yeteneklerini artıracağını ve tedarik zinciri ağını genişleteceğini söyledi.

Malviya, “yeni fon toplama, Udaan platformunun başlıca iş yaratıcıları olan ve ekonomimizin ve toplumun bel kemiğini oluşturan Hintli MSME’lerin yaşamları ve işletmeleri için sunduğu uzun vadeli gerçek anlamda dönüştürücü ve temel değer yaratma potansiyelini yansıtıyor” dedi. “Mevcut ve yeni yatırımcıların bu finansmana katılımı, Hindistan pazarının bu benzersiz doğasının ve sunduğu fırsatların sermaye piyasalarının artan tanınmasına işaret ediyor.

Geçtiğimiz iki yıl içinde, Reliance ve Amazon gibi çok sayıda start-up ve dev, şu anda Udaan ‘ın hakim olduğu Hindistan’da işletmeler arası pazarını keşfetmeye başladı.

Örneğin, ülkedeki 6.500’den fazla şehir ve kasabadaki yaklaşık 10.000 fiziksel mağazası aracılığıyla her hafta 3,5 milyondan fazla müşteriye hizmet veren Hindistan‘ın en büyük perakende zinciri Reliance Retail, 2019’un sonlarında JioMart ile e ticaret alanına bir ortak aracılığıyla girdi. Kardeş yan kuruluş telekom devi Jio Platforms ile girişim kuruldu. Geçen yılın ortalarında, JioMart 200’den fazla Hint şehri ve kasabasında varlığını sürdürdü – ancak şu anda bu şehirlerdeki erişim ve müşteri hizmetleri arzulanan çok şey henüz sağlamış değil.

Reliance Retail ayrıca WhatsApp entegrasyonu için Facebook ile bir ortaklık sürdürüyor. Bu yılın başlarında Jio Platformlarına 5,7 milyar dolar yatırım yapan Facebook, ülkenin anne ve pop mağazalarının yanı sıra diğer küçük ve orta ölçekli işletmeleri dijitalleştirmek için Reliance ile çalışmanın çeşitli yollarını keşfedeceğini söyledi.

İlgili içerik: Hindistan mahkemesi perakende devi Future Group’un Amazon’a karşı savunmasını reddetti

JioMart için Reliance Retail, perakende mağazalarıyla çalışarak onlara elektronik olarak parayı kabul etmelerini kolaylaştırmak için dijital bir satış noktası makinesi sağlıyor. Ayrıca, bu mağazaların envanterlerini Reliance Retail’den satın almalarına ve ardından fiziksel varlıklarını teslimat noktaları olarak kullanmalarına izin veriyor. Bununla birlikte, platform şu anda büyük ölçüde market teslimatına odaklanmıştır. Goldman Sachs analistleri, müşterilere sunduğu yakın tarihli bir raporda, Reliance’ın üç yıl içinde çevrimiçi marketin en büyük oyuncusu olabileceğini tahmin ediyor.

Kaynak: TechCrunch