2021 tahminleri: Perakendeciler yeni teknolojiyi nasıl kullanıyor?

E ticaret ve çok kanallı perakende sektörü için 2021 ve sonrasında bir dizi tahmin yürütüyoruz. Bugün perakende sektöründeki teknolojiye ve gelecekte nasıl kullanılabileceğine odaklanıyoruz. İşte 2021 tahminleri:

2021 tahminleri: Yapay zekâ, perakendecilerin öngörülemezlik karşısında akıllı kararlar almasına yardımcı olacak

“Otomasyon eksikliği, salgın sırasında perakendecileri yavaşlattı ve yaklaşık %80’i, dalgalanan talep ve arz karşısında manuel müdahaleyi artırmak zorunda kaldı. 2021’de perakendecilerin talepteki bu öngörülemeyen dalgalanmalara ayak uydurmaya yardımcı olmak için yapay zekâyı benimsemesi gerekecek. Perakendeciler, tüketici davranışında süregelen değişiklikleri veya bir aşı piyasaya sürüldükçe günlük yaşamın nasıl değiştiğini anladığında, buna ayak uyduracak kadar esnek tedarik zincirlerine ihtiyaç duyacaktır.

“Yapay zekâ, kısa sürede ürün tedarik etmekten yeni lojistik planları çözmeye kadar her konuda akıllı kararlar için kullanılabilir. Ancak, yapay zekâya yatırım yaparken stratejik düşünmeleri gerekir. Tam olarak nerede değişiklik yapmak istediklerini dikkatlice düşünmek ve sınırlı bir amaca hizmet etmek yerine iş hedeflerine ulaşmaya yardımcı olduğundan emin olmak durumundalar.”

Wayne Snyder, Perakende Sektörü Stratejisi Başkan Yardımcısı, Blue Yonder

Perakendeciler, daha derin bir kişiselleştirme sağlamak için yapay zekâyı benimsemeyi artıracak

Pandeminin başlangıcından bu yana, birçok perakendeci, müşteri katılımını artırmak ve iş sürekliliğini sağlamak amacıyla e ticaret yeteneklerini geliştirdi. Son araştırmalarımız, bunu başarmada başarılı olduklarını gösteriyor, perakende İngilizlerin %50’si için en iyi müşteri hizmeti için zirveye çıkıyor, ardından sağlık ve konukseverlik geliyor.

Veriler, tüketicilerin dijital CX araçlarını benimsemesinin önümüzdeki yıl artmaya devam edeceğini ve İngiltere’deki tüketicilerin yaklaşık yarısının daha fazla chatbot (%42), sanal aracılar (%43) ve self servis CX teknolojileri (%44) kullanmayı beklediğini gösteriyor.

Chatbot girişimi Heyday 5.1 milyon dolar topladı

Bu eğilime yanıt olarak, perakendeciler dijital tekliflerini güçlendirmeye devam edecek, bu nedenle kişiselleştirmeye daha güçlü bir odaklanma göreceğiz. Bu, yapay zekâ (AI) ve tahmine dayalı analitiğin daha hızlı benimsenmesini sağlayacak ve daha kişiselleştirilmiş ve sorunsuz çevrimiçi deneyimler oluşturmak için yapay zekâ destekli sohbet robotları ve aracı destekli teknolojileri iletişim merkezi platformlarıyla bir araya getirmek isteyen işletmelerle birlikte. Yapay zeka daha yaygın olarak kullanıldıkça, sanal asistan uygulamalarının eğitilmesi ve dağıtılması daha kolay hale gelecek ve daha küçük perakendecilerin müşteri deneyimi söz konusu olduğunda daha büyük markalarla daha başarılı bir şekilde rekabet etmesini sağlayacak.

Bu teknolojiler, kesintisiz bir çok kanallı müşteri deneyimi sağlamak ve bilgilere herhangi bir zamanda ve herhangi bir cihazdan hızlı ve kolay erişim bekleyen günümüz tüketicilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için anahtar olacaktır.

Richard Roberts, VP UK & I ve Kuzey Avrupa, Mitel

2021 tahminleri: E ticaretteki markalar, gelir ve çevrimiçi satış elde etmek için yapay zekâ destekli ürün önerileri çözümlerine daha fazla güvenecek

Markaların gerçek zamanlı alaka düzeyi oluşturabilmesinin bir yolu, ürün önerileriyle ürün keşfini daha iyi sağlamaktır. Tüketicilere iletilen bu kadar çok kanal ve çok fazla bilgiyle, onları en çok ilgilendiren öğeleri bulmalarına ve keşfetmelerine yardımcı olma yeteneği çok önemli hâle geldi. Ürün önerileri, e ticarette her yerde bulunur ve genellikle e ticaretten elde edilen gelirlerin %2-3’ünü oluşturur.

Ancak, işbirliğine dayalı filtreleme ile desteklenen geleneksel öneriler, ürün-ürün ilişkisine bağlı oldukları için müşteriye gerçekten en alakalı ürün seçimini sağlamaz. Google Product Recs destekli derin öğrenme gibi çözümler, müşterinin gerçek zamanlı oturum içi davranışına uyum sağlar, bireyin alışveriş yolculuğuna sabitlenir ve temel bağlamı kullanır (bir ürün için harcanan zaman, ürünlerin göz atma sırası, vb.) satın alma niyetinin sinyallerindeki değişikliklere uyum sağlamak için. Şirketlerin, müşterilere daha fazla değer sunmak için kişiselleştirilmiş ürün önerilerine daha yakından bakmalarını ve dolayısıyla geleneksel önerilere kıyasla iş için önemli ölçüde daha fazla gelir elde etmelerini öngörüyoruz.

Tracey Ryan O’Connor, Kuzey Amerika Başkan Yardımcısı, Qubit

Kaynak: Internet Retailing