Çin e ticarete hakim oluyor

Çin’de, bir zamanlar erkekler ve kadınlar için gerekli olan donuk gri Mao kıyafeti vardı. Şimdiyse Haynan bölgesi, 2025 yılına kadar dünyanın en büyük lüks giyim pazarı hâline gelmeye hazırlanıyor. 2020’de nüfusu 1,4 milyar olan ve yabancı lüks mallara iştahı gelişen orta sınıfıyla Çin e ticaret ‘e hakim durumda.

Lüks patlaması

Alibaba‘nın Tmall Luxury Division ortaklığıyla hazırlanan yıllık Çin lüks raporunda yönetim danışmanlığı firması Bain & Company’ye göre, salgına rağmen Çin lüks pazarı 2020’de yüzde 48 artarak yaklaşık 52 milyar dolara yükseldi .

Birleşik Devletler ve Avrupa’da lüks eşyalara yapılan harcamalar, salgın nedeniyle gecikmeye devam ediyor, ancak Çin’de toparlandı. Zengin Çin vatandaşlarının uluslararası seyahatlerindeki düşüş, çevrimiçi lüks mal alımlarını artırdı. Pandemi aynı zamanda “daigou” acentelerini, popüler kozmetikler ve lüks ürünler satın almak için yurtdışına seyahat eden ve daha sonra bunları Çin’de yeniden satan profesyonel müşterileri de etkiledi. Bain raporuna göre, ülkenin lüks çevrimiçi penetrasyonu 2019’da yaklaşık yüzde 13’ten 2020’de yüzde 23’e yükseldi.

Çin, on yıldır Haynan adasında gümrüksüz satış mağazası işletiyor. Ancak, Covid-19 seyahat kısıtlamaları ve kişi başına yıllık gümrüksüz kotada yüzde 300 artış gibi çekici alışveriş politikası değişiklikleri nedeniyle işler 2020’de açıldı. Sonuç olarak, Haynan’ın gümrüksüz satışları 2020’nin ilk 10 ayında yüzde 98 arttı.

Haynan şu anda Çin’deki gümrüksüz satışların yüzde 55’ini oluşturuyor. Haynan ziyaretçileri, yıllık gümrüksüz kredilerini tüketmezlerse çevrimiçi olarak ek alışveriş yapabilir ve ürünleri eve teslim yoluyla alabilir.

Çin e ticaret durumu

Çin, Alibaba Group’un e ticaret yan kuruluşları olan Taobao, Alibaba ve Tmall’ın yanı sıra JD.com ve Pinduoduo rakipleri tarafından desteklenen dünyanın en büyük e ticaret pazarıdır. Araştırma şirketi eMarketer, tüm Alibaba pazarlarının yanı sıra JD.com ve Pinduoduo’nun 2020’de perakende e ticaret pazarının yüzde 83,6’sını alacağını tahmin ediyor.

Statista, 710 milyon insanın dijital olarak alışveriş yaptığı Çin’in en büyük çevrimiçi e ticaret nüfusuna sahip olduğunu bildirdi. Dijital alışveriş yapanların yüzde yetmiş altısı 18 ile 44 yaşları arasında. Statista’ya göre Çin merkezli internet kullanıcılarının yüzde 64’ü e ticaretle uğraşıyor. Ürünler ise giyim, aksesuar, oyuncak ve hobi ürünleri en popüler ürünlerden oluşuyor.

Statista, Çin’deki tüketicilerin 2019’da 826,6 milyar dolardan bu yıl 1,1 trilyon dolar harcayacağını tahmin ediyor ki bu, ikinci sıradaki ABD’nin 360.0 milyar dolarının ve AB’nin 351.9 milyar dolarının iki katından fazla.

Sınır ötesi

Çin, sınır ötesi e ticaret pazarına en son hitap ettiğimden beri, uluslararası satın alımlarda çevrimiçi bir güç merkezi olma konumunu pekiştirdi.

Pek çok yerel seçeneğe sahip olmalarına rağmen, Çinli tüketiciler hem tüketilebilir hem de lüks mallar için sınır ötesi alışveriş yapmaya devam ediyor. RetailX’in “Çin 2020 E-Ticaret Ülke Raporu”na göre, 2019’da Çin, genellikle Tmall gibi yerleşik ve güvenilir yerel pazarlar aracılığıyla sınır ötesi e ticarette yüzde 16,7 büyüme yaşadı. Yabancı mallar Çinli alışveriş yapanların yüzde 68’i tarafından daha kaliteli görülüyor. Güzellik ve makyaj, bu satın alma işlemlerinin çoğunu oluşturuyor.

Sosyal satış

RetailX, Pinterest’in Çin’deki en popüler sosyal site olduğunu ve sosyal medya kullanıcılarının yüzde 45’ini çekerken, Facebook’un sadece yüzde sekizini topladığını gözlemliyor.

Çinli tüketiciler, özellikle 11 Kasım Bekarlar Günü’nde popüler olan canlı yayın satışları ve anlık mesajlaşma yoluyla alışveriş yapmayı seviyor. Her ikisi de ülkede çevrimiçi satışları artırıyor. Alışveriş yapanların beşte biri doğrudan canlı videolardan alışveriş yapıyor. Pek çok genç, WeChat gibi doğrudan anlık mesajlaşma beslemelerinden alışveriş yapıyor ve bu da bu hizmetlerin, mesajlaşma uygulamalarına gömülü mobil ödeme sistemlerinin geliştirmesine neden oldu. WeChat artık dünyanın en büyük bağımsız mobil uygulamasıdır.

Çin e ticaret ‘i üzerinde pandemi etkileri

Bir Ipsos anketine göre, Çinli çevrimiçi alışveriş yapanların yüzde 50’si Covid-19 nedeniyle çevrimiçi alışveriş sıklığını ve miktarını artırdı. Nisan 2020’de Çin ekonomisi, tıpkı dünyanın geri kalanı kapanmaya başladığında toparlanmaya başlamıştı. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri ekonomik durgunluk içindeyken, Çin canlı bir e ticaret pazarı sunuyor.

Kaynak: Practical Ecommerce