Tatil iadeleri maliyetinin iki katına çıkması bekleniyor

Narvar’ın verilerine göre, tatil e ticaretindeki patlamadan sonra, perakendecilere 1,1 milyar dolara mâl olması beklenen tatil iadeleri sel gibi geliyor.

E ticaret için iade hizmetleri sunan iki şirket, goTRG ve Returnly, 26 Aralık’ın tüketicilerin Noel’den sonra iade başlatması için en yoğun gün olduğunu söyledi. UPS, geleneksel olarak 2 Ocak’ı tüketicilerin geri gönderdiği ürünlerin transit geçişleri için en yüksek iade günü olarak listeler.

Returnly’nin kurucusu ve CEO’su Eduardo Vilar, “alışveriş yapanların ürünlerini postaya veya bir operatöre bırakmalarının, çevrimiçi olarak iade etmeye başladıktan yaklaşık bir hafta sonra daha uzun süreceğini umuyoruz,” dedi. “Geçen yıl, Returnly Ocak ayındaki geri dönüş süresinde yıllık ortalamalara göre %24 artış gördü. Şirket, UNTUCKit, ThirdLove, Fanatics, Outdoor Voices ve Everlane dahil olmak üzere önde gelen DTC markaları için iade işlemlerini gerçekleştirmektedir.”

Vilar, bir dizi faktörün tipik tatil iadeleri sezonunu uzatabileceğini söyledi.

“Bu yıl, Yeni Yıl’dan sonraki Pazartesi, Noel’den tam 10 gün sonra göreceğiz” dedi. “Ayrıca, COVID nedeniyle ekstra uzun dönüş pencereleri, daha az ofise dönüş rutinleri ve kalabalıklardan kaçınmak isteyen daha fazla insan görüyoruz. Tüm bunların arasında, tüccarlar bu yıl normalden daha uzun bir iade sezonuna hazır olmalı.”

Vilar, Returnly’nin hem fiyat artışları hem de tatil alışverişi döneminin sonundaki gecikmelerden kaynaklanan teslimat sorunlarıyla ilgili endişeleri nedeniyle tüccarların ABD Posta Hizmetini kullanımaktan uzaklaştığını söyledi. UPS, FedEx ve USPS’nin Noel’e kadar zamanında performansına ilişkin rakamlar, bu haftanın sonunda ShipMatrix’ten çıkacaktır.

Elbette tüm operatörler, büyük e ticaret tatili satın alma dalgasından olumsuz bir şekilde etkilendi, ancak tüm raporlar, USPS’yi en sert şekilde vurduğunu gösteriyor gibi görünüyor.

“Ağustos ve Ekim 2020 arasında Returnly, satıcıların UPS ve FedEx’e geçmesiyle USPS kullanımının %45’ten %38’e düştüğünü gördü” dedi. “USPS hâlâ en uygun maliyetli sağlayıcı olsa bile, teslimat süreleriyle ilgili endişelerin daha fazla satıcıyı rakiplerine geçmeye itmesi muhtemeldir.”

GoTRG’nin satış müdürü David Malka, “parantezleme” kullanımının arttığını söyledi – tüketiciler, yalnızca bir tane tutmak amacıyla birden fazla ürün satın alıyorlar – artı COVID ve Noel sezonu altında aşırı cömert iade politikaları, istisnai bir şekilde katkıda bulunuyor. büyük tatil dönüşleri dalgası şimdi geliyor.

Lowes, Costco, BJ’s, Target ve Amazon gibi büyük perakendeciler ve e ticaret şirketleri adına iadeleri işleyen Malka, “bu yıl insanların zihniyeti her şey tükenecek yönünde” dedi. “Geçen yıl bir şey istiyorsanız, genellikle bekleme ve satın alma lüksüne sahiptiniz. Sorun şu ki, perakendecilerin ve bizim gibi şirketlerin tüm iadeleri alması ve işlemesi daha uzun sürüyor.”

Kaynak: Multi Channel Merchant