Satışları e posta pazarlamasına iliştirmek her zaman kolay değil

Satışları e posta ilişkilendirme ile bağlamak zor olabilir. Tipik bir müşteri yolculuğu, e posta, organik arama ve sosyal medya gibi çoklu temas noktalarını içerir. Ancak her bir kanalın dönüşümler üzerindeki etkisini ne kadar iyi anlarsak, o kanalı büyüme için o kadar iyi optimize edebiliriz.

Bu yazıda, satışları e postadan izlemeyle ilgili yaygın hataları ele alacağım.

4 yaygın e posta ilişkilendirme hata

Hata 1: Teklif kodlarına güvenmek. Birçok perakendeci, pazarlama e postalarına teklif kodları ekler. Müşteriler daha sonra indirim almak için ödeme sırasında bu kodu girerler. Kampanyadan sonra, tüccarlar performansı ölçmek için koddan işlemleri hesaplar.

Ancak bu atıf yönteminin yanlış olmasının birkaç nedeni vardır.

  • Çok az alıcı teklif kodu kullanıyor. Deneyimlerime göre, teklif kodu kullanımları dönüşümlerin yüzde 20’sinden fazlasını temsil etmez. Tüketiciler unutur veya ürünleri teklif için uygun değildir.
  • Rekabet eden teklifler. İndirim kodlarını kullanma eğiliminde olan tüketiciler, genellikle bir satış ortağı sitesi gibi daha çekici bir teklif ararlar.
  • Kullanıcı hatası. Uzun veya karmaşık kodlar yazım hataları ve kafa karışıklığı yaratır. Alışveriş yapanlar birkaç denemeden sonra vazgeçerler.
  • Kolayca paylaşılır. Tek kullanımlık bir aboneye özgü değilse, teklif kodu genellikle paylaşılır veya başka sitelerde yayınlanır. Bu, e postayla ilişkili geliri yapay olarak artırır.

Teklif kodlarının daha iyi kullanılması, bir ürüne olan talebi ve fiyat esnekliğini anlamaktır. Doğruluğunu artırmak için şunları göz önünde bulundurun:

  • Kodları kısa ve hatırlaması kolay tutun.
  • Kodları yalnızca belirli bir e posta için kullanın.
  • Paylaşımı önlemek için her aboneye özel benzersiz kodlar oluşturun.
  • E postadaki bağlantıları, tıklamaların alışveriş sepetinize otomatik olarak bir kod yüklemesi için programlayın. Bu, kodun doğru olmasını sağlayacaktır.

Hata 2: Satış ilişkilendirmesi için yalnızca Google Analytics kullanmak. Google Analytics, e postadan gelen trafiği ve geliri izlemek için birden çok hataya sahiptir.

İlk olarak, Google Analytics, her e posta bağlantısı bir UTM parametresi içermediği sürece, e postadan gelen trafiği “Yönlendirme” olarak sınıflandırır. Bu parametreleri oluşturmak, Google’ın Kampanya URL Oluşturucusunda kolaydır . Aşağıda, “kaynak”, “aracı” ve “kampanya” parametreleri için bir örnek (italik olarak) verilmiştir:

https://www.practicalecommerce.com / ? utm_source = december & utm_medium = email & utm_campaign = emailtracking

Ancak, UTM parametreleriyle bile, Google Analytics, e postadan gelen trafiği ve geliri yine de yetersiz ilişkilendirebilir. Bunun nedeni, e posta pazarlama platformlarının genellikle e posta bağlantılarını, platformların kendi analizlerini kolaylaştırmak için yeniden yönlendirmesidir. Bir alıcı bir bağlantıya tıkladığında, platform dâhili bir URL’ye ve ardından orijinaline yeniden yönlendirme yapar. Zaman zaman süreç özellikle mobil cihazlarda kesintiye uğrayarak parametrelerde hata oluşturarak doğru takibi engelliyor.

Ayrıca, Google Analytics çerezler ve JavaScript kullanır. AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği gibi dünya çapındaki gizlilik yasaları, web sitelerinin her zaman aynı fikirde olmayan ziyaretçilerden çerez kullanımı hakkında bildirimde bulunmasını ve izin almasını gerektirmektedir. Sonuç, doğru izleme kaybıdır.

Düzeltme, hangi satışların e posta kampanyasıyla ilişkilendirildiğini belirleyen kapalı döngü bir eşleştirme sürecidir.

Hata 3: Yalnızca açma veya tıklamalara güvenmek. Satıcılar genellikle satışları açılışlar veya tıklamalarla karşılaştırarak bir e posta kampanyasının performansını belirler. Bu da yanlışlıklara neden olur.

E posta platformları izi 1 × 1 görüntü pikseli aracılığıyla açılır. Ancak tüm alıcılar, özellikle mobil cihazlar resim indirmiyor. Bu, pikselin etkinleşmesini önleyerek, açılma ve tıklamaların eksik raporlanmasına neden olur.

Ayrıca, alıcılar açmasa bile bir e posta dönüşümleri yönlendirir. E posta gelen kutusundaki konu satırı ve ön başlık, görüntülü reklama benzer ve e postanın ötesinde başka yerlerdeki alıcıları etkileyebilir.

Düzeltmek için, yalnızca açılışlardan veya tıklamalardan kaynaklanan satışları değil, abonelerden gelen toplam satışları izleyin.

Okuyun: Mailchimp e ticarete giriyor

Hata 4: Satışları e posta adresleriyle eşleştirme. Diğer bir popüler ilişkilendirme yöntemi, bir satışın e posta adresini abonelerin adresleriyle karşılaştırmaktır. Bu, yanlışlıklar yaratabilir.

İlk olarak, çoğu tüketicinin birden fazla e posta adresi vardır ve çoğu zaman birinden diğerine geçiş yapar. Bir kişi, bir iş adresi olan e posta adresiyle bir listeye abone olabilir ve ardından kişisel adres kullanarak mal satın alabilir. Ya da başka bir hane üyesinin satın alma işlemini abone tamamlayabilir. Bu, tatil paketi gibi karmaşık veya daha büyük öğelerde yaygındır.

Okuyun: Sanal AVM: Türkiye’deki AVM’ler e ticarete başlıyor

Düzeltmek için fiziksel adresleri karşılaştırarak satışları hanehalkı düzeyinde ilişkilendirin.

Carolyn Nye

Kaynak: Practical Ecommerce