Sanal AVM: Türkiye’deki AVM’ler e ticarete başlıyor

E ticaretin yükselişiyle birlikte son yıllarda gerek sokak mağazalarının gerekse de alışveriş merkezlerinin zor durumda kalmaya başladığı bilinen bir gerçek. Bu yılki pandemi süreci de AVM ve mağazaların gelirini daha da azaltırken e ticaretin büyümesini daha da hızlandırdı. Üstelik pandemiden sonra da e ticaret mevzi kaybetmeyeceği öngörülmekte. Türkiye’deki AVM’ler bu yeni çağa uyum sağlamak için Sanal AVM girişimini gündeme getirdi.

Sanal AVM modeli

Sabah gazetesinden Pınar Çelik’in haberiyle gündeme gelen Sanal AVM, alışveriş merkezlerinde yapılan ticareti e ticaret ile birleştirme yönünde bir adım. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş bu girişimi canlandırmak için bir yazılım üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Altaş’ın açıklamasına göre her AVM, kendi e ticaret sitesini kuracak. Tüketici kendisine en yakın olan AVM’nin web sitesine girip alışveriş yapabilecek. Satılan ürünler, AVM’nin kendi kurduğu veya anlaşmalı olduğu bir kurye ekibi ile müşteriye ulaştırılacak. Hatta tüketiciler birden fazla ürün alıp, evlerinde deneyip sonrasında kuryeye tekrar teslim edebilecekler.

Bu yeni model sayesinde sadece internet üzerinden ticaret yapan tüccarlar ve markalar değil, onların frachise’ı da gelir elde etmiş olacak. Altaş, bu girişimin yeni istihdam yaratacağını da düşünüyor. Tek vardiyada üç bin, çift vardiyada altı bin yeni kurye istihdamı sağlayacağı görüşünde.

Hüseyin Altaş, bu girişimle AVM’leri mahallelere yaydıklarını, tüketicinin de avantajına olduğunu söylüyor. Çünkü müşteri, memnun olmadığı durumlarda yerini bildiği bir satıcı sayesinde muhattap bulabilecek. Ayrıca temassız teslimat olanağı sayesinde pandemi ortamında güvende olacak.

Mevcut koşullar AVM’leri zorluyor

Peki, neden Sanal AVM türünde bir girişime ihtiyaç duyuldu? Bilindiği üzere AVM’lerin yaygınlaşmasının küçük esnafı yok ettiği eleştirileri çok sık yapılmıştır. Fakat e ticaretin yaygınlaşması da AVM’lere darbe indirmeye başladı. Tüketiciler, bulundukları yerden alışveriş yapabiliyorlar. Ayrıca e ticaret firmalarının kira, personel ve diğer masraflarının daha az olması, onların müşteriye fiyat avantajı sunması da sağlıyor.

Bu yılki bu pandemi durumu daha da şiddetlendirdi. Kapanma önlemleri ve tüketicinin kalabalığa girmekten kaçınması AVM’lerin gelirini düşürürken e ticarete yönelişi arttırdı. Geçtiğimiz bahar aylarında AVM’ler kapalı kaldı. Son haftalarda kapanma önlemleri az ya da çok olsa da yeniden gündeme geldi.

İlgili içerik: E ticaret sitesi kurmak için tercih edilen siteler

AVM’ler, 2020’yi %40 gelir kaybıyla kapatacaklar. Üstelik bu, kira desteklerine rağmen olan bir durum. 2020 kadar kötü olması beklenmese de 2021’de de AVM’lerin gelir kaybı yaşaması bekleniyor. Bu durum, AVM’lerin yeni bir çözüm arayışına yönelmesine neden oldu. Bakalım Sanal AVM girişimi bir çözüm olacak mı?

Kaynak: Sabah