E ticaret sitesi kurmak için tercih edilen siteler

Ürününüz var ve satmak istiyorsunuz. E ticaret yapmayı tercih ettiniz. Bu konuda önünüzde iki farklı yol var. Birincisi, hâli hazırda var olan Amazon, Hepsiburada, Trendyol, N11 vb. platformlarda bir dükkân açarak satışa başlamak. İkincisi ise bir e ticaret sitesi kurmak.

E ticaret sitesi kurmak için de iki yol var. Birincisi, sıfırdan kendi sisteminizi kodlamak. Bu çok zahmetli, uzun süren ve kodlama bilgisi gerektiren bir iş. Hatta daha maliyetli bile olabilir. Diğer yöntem ise bu konuda hizmet veren hazır paketleri alıp birkaç dakika içinde kurmak. Bu yöntem sizin zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak, sizi gereksiz zahmete sokmayacak ve maliyetinizin de ne olduğunu bileceksiniz.

Amazon gibi bir site açarak insanlar gelsinler, mağaza kursunlar ve komisyon ödesinler demeyenler; onun yerine ben kendi ürünlerimi satacağım ya da dropshipping yapacağım diyenler bu hazır sistemleri kullanıyorlar. Sıfırdan kodlama yapacak olanlar genellikle Amazon vb. siteler kuranlardır.

Bu konuda pek çok araç var. Türkiye’de de hazır sistemler satanlar var ama onları da burada inceledik. Biz, dünyada en yaygın kullanılan hazır sistemleri inceleyeceğiz. Çayınızı kahvenizi alın ve arkanıza yaslanın.

Shopify – E ticaret sitesi kurmak için ilk akla gelen

Dünyada e ticaret sitesi kurmak deyince ilk gelen hazır altyapı Kanada merkezli Shopify’dır. 175 ülkede bir milyondan fazla işletme tarafından tercih edilmekte olup toplam brüt ürün hacmi 61 milyar ABD dolarını aşmıştır.

Shopify, sadece e ticarete yönelik hazırlanmış bir altyapıdır. Ödemesinden pazarlamasına, ürün listelemeden teslimata her türlü araç bulunuyor. Dâhili olarak bir SEO sistemi de bulunuyor. İçinde sayısız şablon ve araç bulunmakta.

Shopify hem yaygın sosyal medya platformlarıyla hem de yaygın e ticaret platformlarıyla entegre çalışabilir. Sitenize koyduğunuz bir ürünü anında sosyal medyada ve diğer e ticaret platformlarında da yayına sokmanız mümkün. Hem kendi elinde bulunan ürünleri satmak isteyenlerin hem de dropshipping yapmak isteyenlerin yaygın tercihidir.

https://www.shopify.com/

WooCommerce – WordPress ile e ticaret sitesi kurmak isteyenler için

WordPress ilk olarak blog siteleri kurmak için icat edilmiş bir hazır site aracı olsa da farklı eklenti ve temalarla çok daha farklı amaçlar için de kullanılabilir hâle gelmiştir. 2011’de ortaya çıkan WooCommerce eklentisi WordPress’i bu amaca uygun olacak şekilde dönüştürdü ve 2015’te WordPress’in geliştiricisi Automattic şirketi tarafından satın alındı.

İlgili içerik: WooCommerce: WordPress ile e ticaret sitesi kurmak doğru bir karar mı?

WooCommerce, Shopify ile birlikte, e ticaret sitesi kurmak için en yaygın kullanılan sistemlerdendir. Kullanımı kolaydır. WordPress’in diğer eklentileri ve e ticarete yönelik temalarıyla birlikte her türlü özelliği kazandırmak mümkündür.

https://woocommerce.com/

Wix

İsrail merkezli Wix, site kurmayı çocuk oyuncağına dönüştürmeyi vadeden bir altyapıdır. Her türlü web sitesi Wix üzerinden sadece birkaç dakika içinde kurulabilir. Kendisini sürekli geliştiren Wix, e ticaret konusunda pek çok özellik ekledi. Yüzlerce şablona ve eklentiye de ev sahipliği yapmakta. En önemli avantajı kullanım kolaylığıdır.

https://www.wix.com/ecommerce/website

BigCommerce

BigCommerce de oldukça tanınmış, e ticaret sitesi kurmak amacıyla kullanılan bir sistemdir. Kullanımı kolaydır ve ihtiyaç duyduğunuz pek çok özellik yerleşik olarak gelir. Tanınmış e ticaret ve sosyal medya platformuyla entegre olarak çalışır. Düşük hacimli mağazalar için daha uygun bir seçenektir ama yüksek hacimli mağazalar için pahalı olabilir.

https://www.bigcommerce.com/

Volusion

Bazı kodlama becerileri gerektirse de İngiliz menşeli Volusion da oldukça popülerdir ve Shopify’a karşı güvenilir bir alternatif kabul edilir. Volusion planları, alacağınız eklenti sayısına bağlıdır. Ayrıca bir ek ücret talep etmez. Kapsamlı bir şablon kitaplığına sahiptir. Ayrıca çok başarılı bir mobil uygulamaya sahiptir.

https://www.volusion.com/v1/

LemonStand

Orta ve büyük ölçekli işletmeler için ideal bir seçimdir. Planlarının tümü temel bileşenlere sahiptir. Aralarındaki fark, aylık siparişlerinin sayısıdır. Çok yönlüdür, özelleştirilebilir, öğrenmesi kolaydır. Diğer platformdan geçecekler için sorunsuz bir geçiş aracına sahiptir.

https://www.lemonstandapp.com/

3dcart

Esnek fiyatlarla eşleştirilen güçlü özelliklerle doludur, bulutta barındırılır. Güvenliği sağlamdır. büyümekte olan işletmeler için oldukça ölçeklenebilir bir platform hâline getiren sınırsız bir ürün depolama seçeneği sunar.

https://www.3dcart.com/

BigCartel – E ticaret sitesi kurmak isteyen sanatçılar için

BigCartel, bireysel çalışanlar ve küçük işletmeler için ideal bir seçimdir. Çünkü her şeyden önce bütçe dostu bir seçimdir. Kullanımı kolaydır. Beş veya daha az ürünlü mağazalar için ücretsizdir. Envanter takibi özelliği var ama envanter arama işlevi yoktur. Bu nedenle çok fazla ürünü olan mağazalar için uygun değildir. BigCartel özellikle sanatçılar için uygun olduğu iddiasındadır ve onların arasında gerçekten de popülerdir.

https://www.bigcartel.com/

Magento

Adobe tarafından geliştirilen Magento da son yıllarda adından sıklıkla söz ettiriyor. Açık kaynaklı ve zengin özelliklere sahiptir. Topluluk sürümü ücretsizdir. Magento, kurum içi programcılara ve platformu ihtiyaçlarına göre ayarlayacak kaynaklara sahip orta ölçekli ve büyük ölçekli işletmeler için idealdir. Teknoloji becerisi olmayanlara göre değildir.

Diğerlerinin aksine size kendi sunucu altyapısını sunmaz. WordPress gibi indirip kendi sunucunuza kurmanız gerekir. Mağaza özellikleri ve güvenliği üzerinde tam kontrol isteyen işletmeler için idealdir.

İlgili içerik: Magento nedir ve e ticareti nasıl dönüştürür?

Magento güçlü SEO araçlarına sahiptir ve binlerce uzantı ile geliştirilmiş bir özelleştirme imkânı sunar. Duyarlı tasarımlar geliştirme imkânı tanır. Yapay zekâ özellikleri de vardır.

https://magento.com/

Squarespace – E ticaret sitesi kurmak isteyen dar gelirliler için

Teknik becerileri ve kaynakları az olan, ürün kataloğunu oldukça küçük tutmayı düşünenlerin e ticaret sitesi kurmak amacıyla kullanabileceği başlıca platformlardan biri de Squarespace’tir. Çok sayıda şablon ve tema sunar. Biraz ince ayarla etkileyici sonuçlar verebilir. Fakat eklenti sayısı sınırlıdır. Çok kanallı özellikleri yoktur.

https://www.squarespace.com/

Prestashop

Prestashop, temelde ücretsiz bir sistemdir. Fakat sunucu ve alan adı için bir ücret ödemeniz gerekir. Yani bu bakımdan biraz Magento’ya benzer. Ek işlem ücreti yoktur. Ücretsiz bir platforma göre kullanılabilirliği oldukça iyi seviyededir. 25 dili ve birden çok para birimini destekler. Uluslararası satışlar ve terk edilmiş alışveriş sepetleri ile ilgili özellikleri de vardır. Fakat tema ve şablonları Shopify kadar kapsamlı değildir. Görece küçük işletmeler için uygun olsa da işler büyüdükçe ölçeklendirmede sorun çıkarabilir.

https://www.prestashop.com/en

Okuyun: Devam eden 3 müşteri deneyimi trendi

Okuduğunuz bu yazıda Ecommerce CEO sitesinde yayınlanan Shopify Alternatifleri başlıklı yazı referans alınmıştır. Yukarıdaki platformlar hakkında daha ayrıntılı bir karşılaştırma için orayı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.