Devam eden 3 müşteri deneyimi trendi

Müşteri deneyimi trendleri hakkında eğlenceli gerçek: İlk satış makinesi 1833’te yaratıldı ve bazıları tarafından dünyanın ilk self servis teknolojisi olarak kabul ediliyor. Yaklaşık iki yüzyıl önce, atalarımız bozuk parayla çalışan bir otomat aracılığıyla kartpostallar satın alabiliyordu ve zamanın sınavına dayanan bir müşteri deneyimi trendi doğdu.

Trendler ilginç bir kavramdır – deneyimlerimizdeki büyük değişimlerin farkındayız, ancak genellikle ne zaman ortaya çıktıklarını ve ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Trend bir yıl boyunca bir moda mı olacak yoksa kitlesel olarak benimsenecek mi ve hayatımızın dokusunun bir parçası mı olacak?

Pandemi, müşteri deneyimi ve rahatlığı adına daha önce ivme kazanan teknoloji trendlerini hızlandırdı. Şimdi, bu trendlerden bazıları işletmelerin güvenli alışveriş deneyimleri sunması için gerekli hâle geldi, ancak bunun bir bedeli var.

Hangi deneyimlere yatırım yapmaya değer olduğunu bilmek için, hangilerinin bizi 2020’ye götüren ve gelecek yıl çoktan galip geleceğini anlamalısınız.

Aşağıdaki eğilimler, tüketiciler için daha uygun deneyimler sağlar ve bu nedenle burada kalıcıdır:

Temassız müşteri deneyimi

Sağlık yönergelerini takip etmek için, hepimiz insanlarla teması en aza indirmeye çalışıyoruz ve sonuç olarak temassız tüketici deneyimleri hızlandı.

Mağazadan çevrimiçi teslim alma (BOPIS), kaldırım kenarından teslim alma ve temassız ödeme, daha verimli alışveriş deneyimleri oluşturmanıza yardımcı olur. Arabanızda kalabileceğiniz, sırayı atlayabileceğiniz ve çevrimiçi ödeme yapabileceğiniz zaman mağazada check-out yapmak için beklemek zorunda kaldığınız günler geride kaldı.

Ancak sorunsuz bir deneyim sağlamak için teknolojiyi seçerken ve uygularken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Envanter yönetimi ve yerine getirmeden web sitesi ve ödeme işlemeye kadar arka uç ve ön uç deneyimini otomatikleştirebilen ve entegre edebilen bir platform seçtiğinizden emin olun.

Ayrıca, personelinizi eğitmek için zaman ayırın ve platformunuz ve temassız teklifler konusunda bilgili olduklarından emin olun. Müşteri sorularını kolayca yanıtlayabilecek ve BOPIS, kaldırım kenarı alımları ve temassız ödemelerin kendilerine nasıl fayda sağladığını açıkça ifade edebilecekler.

Aboneliğe dayanan iş modelleri

Tüketiciler hıza ve rahatlığa her şeyden önce değer verir ve abonelikler her ikisini de sağlar. Abonelik hizmetleri sunan şirketler tarafından medya, eğlence, tüketici ürünleri ve sağlık ve fitness gibi sektörlerin ters yüz edildiğini ve alt üst edildiğini gördük.

Müşteri tercihine ek olarak, bir abonelik modeli uygulamak için çok sayıda neden vardır. Nakit akışını yönetmenize ve talebi kolayca tahmin etmenize yardımcı olarak daha iyi envanter yönetimi, tahmin ve nihayetinde daha iyi bir müşteri deneyimi ve elde tutma sağlar.

En başarılı abonelik işletmeleri, her etkileşimde tutarlı ve kaliteli bir müşteri deneyimi sunmaya odaklanır. Faturalama ve süreçleri otomatikleştiren bir abonelik sistemi, müşteri desteği sorunlarını en aza indirmeye yardımcı olabilir ve ekibinize hizmet talepleri hakkında gerçek zamanlı bilgi vererek müşterilerin kaydolmasını ve nakit akışının tutarlı olmasını sağlayarak performansı artırabilir.

SMS mesajlaşma yoluyla pazarlama

Son Siber Hafta Sonu sırasında mobil, birincil e ticaret gelir kaynağı hâline geldi. İnsanların telefonlarının markalardan ve sosyal medya reklamlarından gelen e-postalarla dolu olduğu göz önüne alındığında, mobil cihazlar için müşteri deneyimleri oluşturmanın yollarını arayın.

Mesajlaşma, güçlü bir pazarlama aracıdır. Metin mesajlarının %98’i iki dakika içinde okunur ve en az doygun kanallardan biri olduğu için olağanüstü etkileşim oranlarına sahiptir. Her yatırımda olduğu gibi, işletmenizin bir SMS programı sunmada başarılı olmasını sağlamak için en iyi uygulamalar vardır. İlk olarak, ilk siparişten yüzde indirim gibi teşvikler sunarak kanalın abone sayısını artırmasını sağlayın. İkincisi, metne özel kampanyalar tasarlayın. Son derece kişiselleştirilmiş tonlar ve kısa ve tatlı mesajlar, SMS pazarlamasında her zaman en iyi performansı gösterir.

Son olarak, müşteriler kayıt olduktan sonra anında yanıt beklerken SMS pazarlamanızı otomatikleştirin. Bulut tabanlı bir pazarlama platformu aracılığıyla, web sitesinde gezinme etkinliğini izleyerek ve alışveriş yapan bir kişi bir alışveriş sepetini terk ettiğinde mesajları tetikleyerek satışları yeniden yakalayabilirsiniz. Promosyon SMS kampanyalarına kaydolmasalar bile, siparişleri hakkında onları bilgilendirmek için mesajlaşma durumu uyarıları sunabilir ve müşteri hizmetleri temsilcilerine zaman kazandırabilirsiniz.

Okuyun: 2020’de Google Ads’de büyük değişiklikler oldu

Bunlar, burada kalıcı olan trendlerden birkaçı. Bu stratejilere yaptığınız yatırım, müşteriyi elde tutma oranını artırarak ve işinizi pandemi sonrası bir ortam için optimize ederek karşılığını alacaktır.

Ranga Bodla, Oracle NetSuite’de Sektör Pazarlamasından Sorumlu Başkan Yardımcısıdır

Kaynak: Multi Channel Merchant