2020’de Google Ads’de büyük değişiklikler oldu

2020 yılı, şiddetli Avustralya orman yangınlarına, başkanlık görevinden alınmasına ve Covid-19 salgınına tanık oldu. Google Ads ‘de bu yılda bazı büyük değişiklikler oldu.

Google Ads ‘de arama terimi raporu küçültüldü

Google Ads, Eylül ayında arama terimleri raporunda daha az kullanıcı sorgusu göstereceğini duyurdu. Katkıda bulunan Matt Umbro, gözden geçirilmiş raporların tıklamaların yüzde 37’sini atladığına dair bulgularını içeren mükemmel bir makalede değişikliğe değindi.

O zamandan beri, yönettiğim hesaplardaki gizli sorgulardan çok daha yüksek yüzdeler – tıklamaların yüzde 75’ine kadar – gördüm. Google, değişikliği haklı çıkarmak için gizlilik endişelerini ileri sürmektedir. Bununla birlikte, daha büyük olasılıkla, giderek artan geniş anahtar kelime eşlemesini gizleme arzusudur. Tek önemli nokta, negatif anahtar kelimeleri belirlemeye yönelik denetimlerin artık daha az zaman almasıdır.

Oldukça ayrıntılı içgörüler elde etmek isteyen reklam verenler için Microsoft Ads arama terimi raporunu kullanmayı düşünün. Matt, makalesinde Microsoft’un arama terimleri raporunun “Google ile aynı bilgileri sağladığını, ancak Microsoft’un sorguları gizleyeceğine dair herhangi bir belirti göstermediğini” belirterek bu konuyu ele aldı. “Google’a negatif anahtar kelimeler ve yeni pozitif anahtar kelimeler eklemek için Microsoft’ta bulunan sorguları kullanın.”

Potansiyel müşteri formu uzantısı

Kurşun yaratan reklamlar LinkedIn, Facebook ve Instagram gibi sosyal platformlarda popülerdir. Google Ads, partiye “Potansiyel Müşteri Formları” ile katıldı.

Bu uzantıya tıklandığında, kullanıcıyı reklam verenin web sitesine göndermek yerine bir form yükler. Potansiyel Müşteri Formları, birden çok Google mülkünde görünen Google Arama reklamlarında, YouTube reklamlarında ve Discovery reklamlarında mevcuttur.

Potansiyel Müşteri Formları, bir reklam verenin müşteri yönetimi platformuyla entegre olarak takip sürecini kolaylaştırabilir.

Google alışveriş: Ücretsiz girişler

Nisan ayında, salgının başlangıcında Google, Google Alışveriş’te ücretsiz listeleri geri getireceğini duyurdu. Bu, e ticaret şirketleri için bir nimetti.

Google Merchant Center’deki bir rapor, ücretsiz listelerden kaç tıklama geldiğini gösterir. Ancak, “Google Yüzeylerinde” tıklamaları ölçmek için özel UTM parametreleri kullanılarak Google Analytics aracılığıyla daha sağlam izleme (etkileşim, dönüşümler) kullanılabilir.

Google Ads ‘de otomasyona vurgu

Görünüşe göre Google Ads ‘nin her yönü makine öğrenimini kullanıyor, örneğin:

Duyarlı Görüntülü Reklamlar, reklam verenlerin 1:1 ve 1.91:1 en boy oranlarında birden çok başlık (kısa ve uzun), açıklama satırı ve resim ve logo yüklemesini gerektirir. Google daha sonra dinamik olarak çeşitli kombinasyonlardan reklam birimleri oluşturur.

Google’ın bu reklamlarla ilgili raporlaması, yaklaşık 14 gün sonra her bir öğe için basit Düşük, İyi ve En İyi puanlarla sınırlıdır.

RDA’lara benzer Duyarlı Arama Ağı Reklamları, 15 adede kadar başlık ve beş adede kadar açıklama satırı gerektirir. Google daha sonra çeşitli kombinasyonlarda performansı optimize eder.

Duyarlı Görüntülü Reklamlar ve Arama Ağı Reklamlarıyla ilgili en büyük etim, minimum düzeyde raporlama. Google her öğe için gösterim sağlar ancak tıklama veya dönüşüm sağlamaz. Yalnızca belirli öğelerin diğerlerinden daha fazla kullanıldığını biliyoruz.

Benzer şekilde, reklam verenler en iyi kombinasyonların gösterimlerini ve yüzdelerini görebilir, bu da bize yalnızca öğelerin birlikte görüntülenme sıklığını söyler – öğelerin veya kombinasyonların performansını değil.

Tıklama ve dönüşüm metriklerini bilmekle ilgili çözümüm bu. En iyi kombinasyonları genişletilmiş metin reklamlar olarak kullanın ve bunları RSA’larla karşılaştırın. Ardından hangi kopyanın çalıştığına dair daha iyi bir fikir edinirsiniz.

Otomatik teklif verme. Google, Öneriler bölümünde, performans sekmelerinde ve hatta reklam düzenleyicide teklif tutarları önerir.

Matt Umbro, her tür için artılar ve eksiler sunan otomatik teklif verme konusunu ele aldı. Açıkladığı gibi, Google’ın önerilerini kabul etmek performansa zarar verebilir çünkü kârlılık veya potansiyel müşteri kalitesi gibi dâhili ölçümleri dikkate almazlar.

Otomatik teklif vermeyi test etmek için Google Ads ‘de bir deneme oluşturun ve trafiği otomatik ve manuel arasında bölün. Sonra hangisinin daha iyi performans gösterdiğini görün. Verilerin kararınızı bildirmesine izin verin.

“Akıllı” özellikler. Google Reklam dilinde “akıllı”, girdiler üzerinde çok az denetim ve seyrek raporlama ile makine öğrenimi anlamına gelir. Kampanyaların tamamından (Akıllı Alışveriş gibi) Akıllı Kitlelere kadar değişebilir.

Okuyun: B2E nedir ve dijital dönüşüm sayesinde neden giderek daha önemli hâle geliyor?

“Akıllı” özellikler, zamanı kısıtlı işletmeler için iyi sonuçlar verebilir. Ancak, deneyimli reklam verenler uygulamalı yönetimle büyük olasılıkla daha iyi performans elde edeceklerdir. Anahtar test etmektir.

Robert Brady

Kaynak: Practical eCommerce