E ticaret yapmak hakkında sık sorulan üç soru

E ticaret yapmak isteyen pek çok kişi var. Fakat yüz yüze ticaretten farklı olarak bu konuda deneyimli çok az insan var. Hâl böyle olunca bu işe merak salan insanlar pek çok soru soruyor. Fakat ne yazık ki Türkçe kaynaklarda tutarlı yanıtlar bulmak mümkün değil. Hatta açık konuşmak gerekirse insanlara hayal satanlar, yalan söyleyenler ve bundan iyi para kazananlar da yok değil. Bu nedenle e ticarete başlarken konuyu her yönüyle araştırmanız gerekiyor. Sosyal medyada ve arama motorlarında gördüğümüz üç soruyu sizler için derledik.

1) E ticaret yapmak için şirket kurmak gerekli mi?

Bazı kişiler şirket gerekmediğini, vergilendirilmeyeceklerini sanıyorlar. Bunun için de kanunlar ve mevzuatlarda bulunan bazı istisnaları, birer kaideymiş gibi gösteriyorlar. Hâlbuki istisnai durumlar, adı üzerinde istisnaidir. E ticaret, adı üstünde ticari bir faaliyettir. Bunun için de gerekli başvuruları yapıp, muhasebe kayıtlarınızı tutup, verginizi beyan etmeniz ve ödemeniz gerekiyor.

2) İnternette ne satabilirim?

Bu da çok sık sorulan bir soru ve özünde yanlış bir soru. Yanlış, çünkü e ticarete başlama niyetinde olan bazı insanlar, bazı ürünlerin e ticaret yoluyla satılabileceğini ama bazı ürünlerin e ticaret yoluyla satılamayacağını sanıyorlar. Bu yanlış sorunun kaynağı da işte bu yanılgı.

Aslında e ticaret yoluyla fiziksel ticarette olan neredeyse her şey satılabilmektedir. Bir keresinde tencere satan bir kişiyle tanışmıştık. Tencerenin internette satılamayacağını düşünerek başka bir şey arıyordu. Hâlbuki tencere, bu dünyada çok yaygın olarak satılıyor.

2020’ye kadar e ticaret yoluyla satışına pek sıcak bakılmayan nadir şeylerden biri arabalardı. Arabayı, oto galeriden almanız gerekiyordu. Fakat bu yıl pandemi, bunu da değiştirdi ve gelişmiş ülkelerde arabaların bile internetten satılmaya başlandığını gördük. Araba bile satılıyorsa başka pek çok şey de satılabilir.

E ticaret yoluyla satılması mümkün olmayan şeyler zaten fiziksel ticarette de satılması yasak olan ya da özel izne bağlı olan şeylerdir. Yasa dışı şeyleri hem fiziksel yolla hem de internet yoluyla satmanız yasa dışıdır. Veya internetten reçeteye bağlı ilaç satışı da öyle kolay olmaz. Çünkü eczacılığın da belirli bazı kuralları, mevzuatları vardır. Bunun gibi istisnai örnekler arttırılabilir.

3) Dropshipping yoluyla yapmak iyi kazandırıyor mu?

Türkiye’de e ticarete yeni başlayacak kişilerin en çok aklını çelen konulardan biri Dropshipping yöntemidir. Aynı zamanda bazı hayal satan kişilerin de gözde konusudur. Çünkü konuya talep yüksek.

Dropshipping yöntemi genellikle düşük maliyetli, az sermaye gerektiren, az emek ve teknik bilgi gerektiren ve yüksek kârlı bir iş olarak görüldüğünden bu kadar ilgi görüyor.

Bu yöntem aslında yalan değil. Dropshipping yoluyla gerçekten iyi para kazananlar tabii ki var. Siz de doğru bir şekilde yaparsanız iyi bir gelir yaratabilirsiniz. Fakat bir söz vardır: Bir şey kulağa gerçek olamayacak kadar güzel geliyorsa onda bir bit yeniği vardır.

Okuyun: 2021’de E ticaret sitesi araması için 5 temel ipucu

Dropshipping gerçek bir iştir, diğer e ticaret türlerine nazaran daha az sermaye gerektirebilir (ama nazaran). Bunlar doğru ama daha az emek ve daha az teknik bilgi gerektiren bir iş olduğu doğru değildir. Kendinizi eğitmeniz gereken ve sıkı çalışmanız gereken bir iştir.