Çok kanallı perakendeciler: Gerçek değişimi nasıl sağlarız?

Bu tatil sezonunda COVID-19 salgını şiddetlenirken, çok kanallı perakendeciler, sosyal mesafe kurallarını karşılarken satışları artırmak için mağaza ve çevrimiçi alışveriş deneyimlerini iyileştirmek için hızlı değişiklikler yapıyor. Bu, özellikle yılın en yoğun alışveriş döneminde yükselen ikinci koronavirüs dalgasıyla birlikte önemlidir.

Yılbaşı telaşının ötesinde perakendeciler, pandemi sona erdikten çok sonra uzun süre devam edecek tüketici satın alma davranışındaki paradigma değişikliğini görmezden gelerek ileriyi göremezler.

Daha bariz erken göstergelerden biri: Perakende liderleri ne yapıyor? Walmart, Ekim ayı sonlarında hibrit dijital ve fiziksel deneyimler oluşturmak için dört mağazayı e ticaret laboratuvarlarına dönüştürdüğünü, teknolojileri ve iş akışlarını test ettiğini duyurdu. Çok kanallı perakendeciler bu alanlarda kendi uzun vadeli yatırımlarına bakmazlarsa, yakında kendileriyle pazar liderleri arasında daha büyük bir uçurumla karşılaşacaklar.

Aşağıda, çok kanallı perakendecilerin yeni normalde hayatta kalmak ve gelişmek için yapması gereken en önemli uzun vadeli değişikliklerden bazıları verilmiştir.

Çok kanallı perakendeciler için tam envanter görünürlüğü

Tedarik zinciri; satış noktası (POS), sipariş yönetimi sistemleri (OMS) ve üçüncü taraf e ticaret bağlantılarından tedarikçilere, distribütörlere ve üreticilere kadar karmaşık bir teknoloji parçasıdır. Ve bazı zorluklar, çok kanallı perakendeciler in kontrolü dışında. Örneğin, bu yılın başlarında yaşanan kilitlenmelerden kaynaklanan üretim gecikmeleriyle karşılaşan stresli üreticiler; büyük perakendecilere, küçük perakendecilere göre öncelik vermelidir. Daha iyi hibrit müşteri deneyimleri oluşturmanın en net yolu, envanterin eksiksiz bir görünümünü elde etmektir.

Çoğu perakendeci için mağaza düzeyinde envanterler POS sisteminde tutulur, bu nedenle hibrit deneyimleri gerçekleştirmenin ilk adımı, OMS ve e ticaret platformuyla neredeyse gerçek zamanlı olarak entegre edilmesini sağlamaktır. Bu, her mağaza konumunda, depoda ve çevrimiçi olarak envanter görünürlüğünü sağlayarak mağazadan gönderim gibi şeyleri mümkün kılar. Müşterilerin satın almalarını önceden tahmin etmek ve öğeleri en yakın FC’ye göndermek için yapay zekâdan yararlanan Amazon gibi yerel e ticaret liderleriyle rekabet etmek çok önemlidir.

Çok kanallı perakendecilerin çoğu, bu teknoloji düzeyine yatırım yapacak kaynaklara sahip olmasa da, mağazadan gönderim, ürünleri müşterilere daha hızlı ulaştırabilir.

Perakende uzatma terminalleri

Bunlar, e ticareti fiziksel konumlara genişleten ve tablet tabanlı sipariş gibi şeyleri mümkün kılan esasen akıllı POS sistemleridir. Apple gibi perakendeciler bunu yıllardır benimsemiş olsalar da, uygulaması büyük ölçüde, pandemi sırasında neredeyse tamamen ortadan kaybolan pop-up mağazalara ve yüz yüze etkinliklere indirgenmiştir. Uzantı terminalleri, bunun yerine, çevrimiçi alışverişi ve mağazadan alışverişi daha da harmanlamak için daha geniş bir girişimin parçası olabilir ve bir mağazadaki alışveriş yapanları sınırlayan sosyal mesafe protokollerinin daha kolay yönetilmesini sağlar.

Mağaza kuyruğu yönetimi için, uzantı terminalleri müşterileri telefonlarıyla sanal olarak hatta ekleyebilir ve sıra geldiğinde SMS ile bildirim gönderebilir. Arabada bekleyebilir veya beklerken diğer mağazaları keşfedebilirler. Ortaklar, kendilerini kontrol etmek yerine, ürün konumunu ve kullanılabilirliğini müşterilerle paylaşabilir. Çevrimiçi stok seviyelerinin ve bölgedeki diğer mağazaların görünürlüğü sayesinde, müşterilerin çevrimiçi bir alışveriş yapmalarına veya yakındaki bir mağazaya gitmelerine yardımcı olabilirler.

Aynı işlevsellik, kolay BOPIS yeteneklerine izin verir. Sipariş verildikten sonra, ortak siparişi hazırlar ve aracın yaklaştığı konusunda bilgilendirildiğinde kaldırım kenarına getirir. Cardytics tarafından yapılan araştırmaya göre, mağazalardaki harcamalar, salgın nedeniyle bir önceki yıla göre şaşırtıcı bir şekilde yalnızca %14 azaldı ve bu da onu 1 numaralı dönüşüm noktası hâline getirdi. Ek olarak, 2019’daki NRF araştırması, bu kolaylıkların beklendiğini ve şimdi hızla meyve vermeye başladığını ortaya çıkardı. Envanter görünürlüğü ve e ticaret teknolojisinin birleşimi, kesintisiz bir deneyim için çevrimiçi ve mağaza alışverişini birleştirir.

Küresel e ticarete yatırım yapmak

Birçok büyük çok kanallı perakendecinin, gelirin büyük bir kısmının turistlerin yaya trafiğinden geldiği pazarlarda büyük mağaza yerleri vardır. Yüksek kira maliyetleri, genel giderler ve daha düşük yaya trafiği ile, bu kayıpları yalnızca yerel e ticarette telafi edemezler.

Perakendeciler, seyahat ve turizmin COVID öncesi sayılara dönmesini beklemek yerine küresel pazarlara açılmak için yatırım yapmalıdır. Bunu söylemek yapmaktan daha kolay çünkü çok sayıda pazar araştırması, ülkeye özgü faturalama ve ödemeler için üçüncü şahıslarla entegrasyon, diğer ihtiyaçların yanı sıra uluslararası nakliye, lojistik altyapı ve çeviri gerektiriyor. E ticaretin büyümesini hızlandıran salgınla birlikte, perakendecilerin küresel varlıklarını inşa etmeyi düşünmeleri ve kendilerini bilinmeyenden izole etmeleri gerekiyor.

Okuyun: E ticaret yapmak hakkında sık sorulan üç soru

Bilgili perakendeciler, işlerini COVID-19 protokollerine ve e ticaret patlamasına uyumlu hâle getirmeye yönelik muazzam bir iş çıkardı. Ancak birçok değişiklik, pandemi geçene kadar geliri en üst düzeye çıkarmak için kısa vadeli düzeltmelerden oluştu. Bununla birlikte, bugün oluşan müşteri alışkanlıkları mutlaka geri dönmeyecek ve perakendeciler kesinlikle öğrenmek için beklemiyor.

Kaynak: Multi Channel Merchant