Çevrimiçi perakendeciler neden kod donmalarını ortadan kaldırmalı?

Dünya çapındaki çoğu perakendeci ve e ticaret şirketi için kod dondurma kavramı bir yaşam biçimidir.

Kod dondurma, bir şirketin üretim ortamlarında herhangi bir değişiklik yapmayacağı bir dönemi ifade eder. Ayrıca genellikle yeni teknoloji ve uygulamaların konuşlandırılmasına kadar uzanır. Perakendeciler özellikle tatil sezonunda ve ona giden aylarda korumacıdır. Web sitelerinde ve mobil uygulamalarında yeni bir teknoloji getirmeme veya değişiklik yapmama konusunda genellikle katı politikaları vardır.

Bu tür sert politikaların ardındaki motivasyon, yılın en yoğun zamanına yaklaşırken kurşun geçirmez ortamları sürdürme arzusundan kaynaklanmaktadır. Görünüşe göre, bu yaklaşım mantıklıdır ve sağlam iş uygulamalarına dayanmaktadır. Ancak dünya, özellikle dijital dünya, şirketler ve pazarlar içinden gelen sürekli değişikliklerle karşı karşıyadır.

Perakendeciler, dijital deneyimler oluştururken ziyaretçileri dönüştürmek için karmaşık seçimler yapmalıdır. Bu seçenekler arasında görsel tasarım konuları, sitede gezinme, sayfa önceliklendirme, metin yazarlığı, arama işlevi ve deneyimin görünümüne ve izlenimine giren diğer her şey olabilir. COVID-19 protokollerinde görüldüğü gibi, rakipler promosyonlar başlattıkça, ürün teklifleri değiştikçe, tüketici tercihleri değiştikçe veya toplumsal davranışlara bağlı olarak ideal deneyim zamanla değişir, teslimat modellerini tamamen alt üst eder ve hatta kitle segmentasyonunu dönüştürür.

Kamu güvenliği ve kapanma önlemleriyle ilgili endişeler, çevrimiçi alışverişte artışa neden oldu. Y kuşağı ve X kuşağı arasında popüler olan birçok web sitesi, şimdi debaby boomer kuşağına dahitap etmek zorunda. Birçok ülke daha fazla kısıtlamaya geri dönerken, perakendecilerin yeniden hareket etmesi gerekiyor. COVID-19 özellikle akut bir durumla sonuçlanırken, sistemik bir zorluğu ortaya çıkarır. Piyasaların ve tüketici davranışlarının dinamik doğası, kod dondurma mantığıyla doğrudan çelişen, hızlı bir şekilde uyum sağlama ve değiştirme ihtiyacı yaratmıştır.

Kod dondurma davranışından kaçının ve çevik kalın

Kod dondurma zihniyeti gitmeli. Perakendecilerin, rekabetçi kalabilmek ve hatta belki de alakalı kalabilmek için çevik kalabilmelerini ve bir anda tepki verebilmelerini sağlamaları gerekir. Pek çok perakendeci, 2020’nin ikinci yarısını dijital kanallarına yoğun bir yatırım yaparak işlerini dönüştürmek için kullandı. Birçoğu çok kanallı bir deneyimi gerçekleştirebildi ve bu süreçte büyüdü. Bu şirketler, perakende deneyimi söz konusu olduğunda birçok tüketicinin sahip olduğu beklentileri sıfırladı. Pazar birçok yönden yeni bir standart belirleyerek tüketicilerin bu tatil sezonunda ve sonrasında paralarını nerede harcayacaklarını belirledi.

Perakendeciler ve e ticaret şirketleri, sürekli olarak dış faktörleri nasıl öğreneceklerini ve bunlara nasıl tepki vereceklerini ve ziyaretçilerin ve müşterilerin ne yaptığını düşünmelidir. Çok az şirket, değişen kalıpları ve ayarlamaları hızlı bir şekilde uygulama becerisini tespit etmek için analitik ve zekâ uygulamıştır. Web sitelerini ve mobil uygulamaları iyileştirmek için kullanılan test ve deney araçlarının çoğunun uygulanması aylar alır. Testlerin tamamlanması ve sonuçları üretmesi de aylar alır ve bu genellikle sonuçsuz kalır. Bu, birçok perakendecinin kod dondurma dönemlerine uymasına ve ortamların aylarca olduğu gibi kalmasına neden olan mantığı daha da beslemesine neden olur. Bu, varoluşsal bir soruyu doğurur: Perakendeciler ne kadar hazırlıklıdır ve gerekirse ne kadar hızlı uyum sağlayabilirler?

Teknoloji dünyası dramatik bir şekilde değişti ve bir ortamı bozmanın korkunç korkusu olmadan yeni yetenekler geliştirmenin birçok yolu var. Müşteri deneyimi ve bunun nasıl optimize edileceği, her perakendecinin dikkate alması gereken en önemli unsurdur. Optimizasyon, modeller değiştikçe tepki verme ve daha iyi bir deneyim sunmanın yollarını hızla belirleme becerisine sahip olmak anlamına gelir. Giderek artan sayıda perakendeci, sınırlamalarının farkına varmış ve yıkıcı olmayan teknoloji çözümleri uyguluyor. Bu çözümler hızlı bir şekilde uygulanabilir ve anlamlı sonuçlar aylar değil günler içinde sağlayabilir. Giderek artan bir şekilde bu çözümler yapay zeka (AI) ile yönlendiriliyor.

Yapay zekâ, verileri kesmenin ve herhangi bir önyargı olmaksızın, insanların dikkate almayabileceği sorulara cevaplar sunmanın esrarengiz bir yoluna sahiptir. Yapay zekânın gücünü bu bağlamda kullanmak, perakendecilerin neredeyse sonsuz olasılıklar karşısında ve sürekli bir değişimin arka planında bile müşteri deneyimlerini sürekli olarak optimize etmelerini sağlar. Yapay zekâ, sonuçları yönlendiren en iyi deneyimleri bulmada etkili olabilir. Perakendeciler yerinde akıllı çözümler sayesinde çevik kalabilir, akıllı ve ilgili müşteri deneyimleri sunabilir ve kod dondurma zihniyetini kırabilir. Bunu yaparak, tatil sezonunda ve ondan sonraki her ay gelir hedeflerine daha güvenle ulaşabilirler.

Michael Scharff, Evolv Technologies CEO’su

Kaynak: Digital Commerce 360