Ticaret Bakanlığı e ticarette yeni düzenlemeler için taslak hazırladı

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de e ticarete olan ilgi çığ gibi büyüyor. Tüketiciler alışverişini e ticaret yolu ile yapmayı tercih ederken satıcılar da ticaretlerini çevrimiçi dünyaya taşıyorlar. Fakat bu, sorunsuz bir süreç değil. Tüketicinin memnun olmadığı durumlar da yaşanmıyor değil. Bu nedenle Ticaret Bakanlığı e ticarette yeni düzenleme yapmak için harekete geçti.

E ticarette yeni düzenleme: Ne olmuştu?

Kara Cuma’yı, Siber Pazartesi’yi ve Prime Day gibi diğer alışveriş günlerini atlattık ve şimdi de yeni yıl alışverişleri yapılıyor. Bu alışverişlerde e ticaret yöntemi yoğun olarak kullanılmakta.

Fakat bu durum bazı tüketici şikâyetlerini de doğurmadı değil. Apple kutularından oyun hamuru çıkması, ürünün internette tanıtıldığı gibi olmaması ve daha nice sorun tüketicileri isyan ettiriyor. Tüketiciler sorunları karşısında muhatap bulmak istiyorlar.

Doğrudan satıcılar sorumlu olacak

Ticaret Bakanlığı e ticaret için yeni kurallar ve yeni tedbirler koymak için adım atıyor. Şu âna kadar iddia edilen tedbirlerden bir tanesi de e ticaret platformlarının, kendi platformlarında bulunan ürünlerin güvenliğine dair sorumluluğa sahip olmayacak olması. Bu sorumluluk, o platformda satış yapan kişi veya kuruluşun sorumluluğunda olacak. Yaşanacak sorunlardan, doğrudan bu satıcılar sorumlu tutulacak.

Öte yandan platformların, uygunsuz bulduğu bir ürünü kaldırma hakkı korunmaya devam ediyor. Platformlar, ürün güvenliği hakkında bir sorumluluğa sahip olmasa bile gerekli gördükleri durumlarda ürünleri kaldırma hakkına sahip olmayı sürdürüyorlar.

Numune incelemeleri yapılacak

Yeni düzenleme taslağına göre denetleyici kurumlar, ürünleri müşteri gibi satın alabilecek ve numune alıp inceleyebilecek. Yetkili kurumların uygun bulmadığı ürünlerin kaldırılması da talep edilebilecek.

Ayrıca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na da ürünlerin satışlarını durdurma yetkisi gelecek. Yetkililerin uygun bulmadığı ve kaldırılmasını talep ettiği ürünleri, eğer satıcısı yayından kaldırmazsa, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu harekete geçip ürünlerin satışlarını durdurabilecek.

Türkiye’de bulunma zorunluluğu geliyor

İster yerli, ister yabancı olsun Türkiye’de satış yapan platformlara, Türkçe satış ve Türkiye’deki adreslere gönderim yapmaları hâlinde, Türkiye’de yerleşik bir hizmet sağlayıcısı bulundurma zorunluluğu geliyor.

Ve ürünlerin üzerinde, ambalajlarında ve kargolarda temsilcinin ismi, unvanı, açık adresi ve iletişim bilgilerinin yazması gerekecek.

Okuyun: Hindistan mahkemesi perakende devi Future Group’un Amazon’a karşı savunmasını reddetti

E ticarette yeni düzenleme görüşe açıldı

Bütün bunların yürürlüğe girmiş kararlar olmadığını belirtelim. Bunlar bir taslak metinden yansıyanlar ve görüşülmesi için açılmış durumda. Görüşler iletildikten sonra taslak son hâlini alıp yürürlüğe girmeye hazır hâle gelecek.

Kaynak: Marketing Türkiye