2021’de E ticaret sitesi araması için 5 temel ipucu

E ticaret sitesi araması, gezinme ve dönüşümler için çok önemlidir. Doğru sağlayıcının seçilmesi; özelliklere, verilere ve ölçülebilirliğe dayalı olmalıdır.

Bazı sektör kaynakları, çevrimiçi alışveriş yapanların yaklaşık üçte birinin site aramayı kullanacağını tahmin ediyor.

Ne istediğini bilen ve arayan tüketiciler muhtemelen daha fazla satın alma niyetine sahiptir. Bir sağlayıcı olan SearchNode, sitede arama yapan bir müşterinin, ürünlere göz atan bir müşteriye göre satın alma olasılığının beş veya altı kat daha fazla olduğunu savundu.

Ne olursa olsun, arama performansı bir e ticaret sitesinin genel başarısını etkiler. Bu nedenle çevrimiçi satıcılar – B2C, B2B, doğrudan tüketiciye – bir hizmet seçerken dikkatli olmalıdır.

İşte karar vermenize yardımcı olacak birkaç ipucu.

1. İlgili sonuçlar

Her şeyden önce, bir e ticaret arama motoru alakalı sonuçlar döndürmelidir. Bu, sandığınızdan daha zor.

Neredeyse hiçbir makine öğrenimi ve yapay zekâ, çok sayıda sorgulamadan sonra bile, bir müşterinin amacını her zaman bilemez.

Örneğin, bir kitlesel pazar perakendecisinin web sitesinde “karınca” ifadesini arayan bir müşteriyi hayal edin. Arama sonuçları, Terro’dan karınca katili, V-ANT-01 model numaralı Vosker uzun menzilli hücresel anten veya antika pembe oyuncak bebek elbisesini içerebilir.

Bu ürünlerin tümü, “karınca” ifadesiyle bir şekilde eşleşiyor. Bununla birlikte, yalnızca bir tanesi muhtemelen araştırmacının niyetiyle ilgilidir.

En karmaşık arama bile muhtemelen şirketinizin alakalı sonuçları sağlamak için kurallar belirlemesini gerektirecektir. Bu kurallar, beş veya 10 harfin yanlış yazılmasına izin verebilir veya tersine, yazım hatası olmamasına , yalnızca tam eşleşmeye izin verebilir.

Bir arama sağlayıcısını incelediğinizde, nasıl yapılandırıldığını ve alakalı sonuçlar elde etmek için neler yapılabileceğini sorun. Ürünlerinizi iyi sunan bir hizmet seçin.

2. Eş anlamlı, sıralı eşleme

Google, arama yapanların çoğunu şımarttı. Önde gelen internet arama motoru, doğal dil işlemede ustadır. Bir çevrimiçi mağazayı ziyaret eden birçok müşteri, eş anlamlı ve öbek eşleme için benzer bir performans seviyesi bekliyor.

Örneğin, “dedektif şapkası” ifadesini arayan bir müşteri, ürün açıklamaları eşleşen bir kelime içermese bile aramanızın fedora veya geyik avcısı (Sherlock Holmes’un birçok filmde taktığı şapka) getirmesini bekleyebilir.

Birçok arama platformu, bir satıcının eş anlamlı listeleri veya kitaplıkları oluşturmasına izin verir. Birisi “kar püskürtücü” yazdığında, arama hizmeti eşanlamlı kitaplığı kontrol edebilir ve örneğin “kar atma makinesi” için sonuçları döndürebilir.

Bu etkilidir, ancak eşanlamlı kitaplıkların oluşturulması ve sürdürülmesi zaman ve çaba gerektirir.

Diğer arama sağlayıcıları, bu kitaplıkları Google benzeri doğal dil işlemeyi kullanarak otomatik olarak oluşturacaktır. Bu sağlayıcılar, bir “kazak” ın “kazak” olabileceğini kabul ederek sizin adınıza anlamsal bağlantılar kurar.

3. Davranış temelli sonuçlar

E ticaret site araması, müşterileri mekanik güvenilirlikle ihtiyaç duydukları ürünlere yönlendiren bir dönüşüm makinesi olmalıdır.

Her müşteri aynı olsaydı, site araması her zaman aynı ürünleri aynı sırayla aynı resimle döndürebilirdi. Ancak alışveriş yapanlar farklıdır. Her biri benzersizdir ve davranışlarına göre onlara hizmet etmek mantıklıdır.

Algolia aramasını kullanan spor giyim sitesi Fanatics örneğini ele alalım. Örneğin, bir “forma” sorgusu giyim ile örneğin bir hokey takımı olan New Jersey Devils ile ilgili öğeler anlamına geldiğinde tespit edebilir – ve bunun tersi de geçerlidir. Site her iki tür ürünü de taşıyor.

Fanatics'te "jersey" için yapılan e ticaret sitesi araması nın ekran görüntüsü
Fanatics’te “jersey” için yapılan e ticaret sitesi araması nın ekran görüntüsü

Fanatikler Algolia aramasını kullanır. “Jersey” araması, bir hokey takımı olan New Jersey Devils ile ilgili ürünlere karşılık kıyafet anlamına geldiğinde bunu tespit edebilir.

Satış dönüşümlerine yol açacak sonuçları göstermek için ürün bilgilerini, alışverişçi davranışını ve makine öğrenimini birleştirebilecek bir e ticaret arama sağlayıcısı arayın.

Potansiyel teklifleri gözden geçirirken, kişiselleştirme, öneriler ve davranışa dayalı sonuçlar hakkında sorular sorun.

4. Analizler (e ticaret sitesi araması)

Alışveriş yapanların arama davranışları, güvenilir bir yararlı veri kaynağı olabilir. Ziyaretçilerin neyi aradığını ve sonuçlara nasıl tepki verdiklerini bilmek, aramanın nasıl çalıştığını ve bu karışımdaki olası boşluklar da dâhil olmak üzere ürün karışımınızın çekiciliğini gösterebilir.

Dahası, iyi arama analizi, alışveriş yapanların yolculuğuna ilişkin içgörüler sunar ve sitenizdeki sorunlu alanları belirlemeye yardımcı olur.

Bunu göz önünde bulundurarak, güçlü raporlamaya sahip bir e ticaret arama sağlayıcısı arayın. Sağlayıcının performans ölçümlerini ve bunların ürün satışınızı, navigasyonunuzu ve diğer kararlarınızı nasıl etkileyebileceğini düşünün.

5. E ticaret sitesi araması nda sıfır sonuca hayır

2021 yılı, “sonuçsuz” veya “sıfır sonuç”tan kurtulmanın zamanı olabilir.

İşte bir örnek. Bir alışverişçinin bir giyim perakendecisinin e ticaret sitesini ziyaret ettiğini ve “Tommy Bahama kışlık giyim” için arama yaptığını hayal edin.

Tommy Bahama’dan kışlık kıyafet taşımıyorsa, sitenin arama platformu bir sonuç vermeyebilir. Sıfır sonuç, kaçırılmış bir satış anlamına gelebilir.

Bunun yerine, “Tommy Bahama kışlık kıyafetimiz yok, ancak bu ilgili öğeleri bulduk” gibi benzer bir sonuç döndürmeyi deneyin.

Başka bir yaklaşım, sonuçları web’den döndürmek olabilir. Bu nedenle, bir e ticaret sitesi, sitede böyle bir öğe içermiyorsa, bir alışveriş yapan kişi “Noel Baba şapkaları” için arama yaptığında web’den sonuçlar döndürebilir.

Kısacası, sonuç sayfalarında esneklik sunan bir e ticaret arama satıcısı seçin.

Kaynak: Practical Ecommerce