Hindistan mahkemesi perakende devi Future Group’un Amazon’a karşı savunmasını reddetti

Amazon ve Future Group arasındaki davada sıcak gelişme. Hindistan mahkemesi, Future Group’un ortağı Amazon’un Mukesh Ambani’nin Reliance Industries’e yaptığı 3,4 milyar dolarlık varlık satış anlaşmasına müdahale etmesini ve engellemesini engellemeye çalışan savunmasını reddederek, dünyanın en büyük ikinci internet pazarına 6,5 milyar dolardan fazla yatırım yapan Amerikalı e ticaret firmasına umut ışığı verdi.

Future Group, ortağı Amazon’un, iki Hint devi arasındaki anlaşmaya ilişkin endişeleri dile getirmek ve durdurmak için düzenleyicilere ve diğer yetkililere yazmasını engellemek için geçici bir ihtiyati tedbir arıyordu. Delhi Yüksek Mahkemesi Pazartesi günü, Amazon’un “potansiyel olarak onarılamaz hasar” nedeniyle düzenleyicilere ve yetkililere başvurmasının engellenemeyeceğine karar verdi. Mahkeme, anlaşmanın yasaya uygun olarak onaylanıp onaylanmayacağına düzenleyicilerin karar vereceklerini belirtti.

Bununla birlikte mahkeme, Future Group’un bir birimi olan Future Retail’in açtığı davanın sürdürülebilir olduğunu ve Reliance Industries ile iş yapmak içib için onay arama girişiminin de geçerli olduğuna işaret etti.

Karar, birbirinden uzaklaşmış ortaklar olan Amazon ve Future Group arasındaki yüksek riskli savaşın son bölümü. Amazon, geçen yıl Future’ın borsaya kayıtlı olmayan şirketlerinden birinde 100 milyon doların üzerinde bir değere sahip bir % 49’luk satın alma yaptı . Amazon, bu anlaşmanın bir parçası olarak, Future’ın varlıklarını rakiplerine satamayacağını söyledi.

Future Group CEO’su ve kurucusu Kishore Biyani, yakın tarihli bir sanal konferansta, koronavirüs salgınının Hint firmasını paraya aç bırakmasının ardından bu yıl işlerin değiştiğini söyledi. Future Group, Ağustos ayında, Hindistan’ın en büyük perakende zincirini yöneten Ambani’s Reliance Industries ile perakende, toptan satış, lojistik ve depolama işlerini 3.4 milyar dolara satmak için bir anlaşmaya vardığını söyledi .

Aylar sonra Amazon, Singapur’da bir hakeme ulaşarak anlaşmayı protesto etti ve mahkemeden Hintli perakende devleri arasındaki anlaşmayı engellemesini istedi. Amazon, Ekim ayı sonlarında Singapur’daki tahkim mahkemesinden acil yardım aldı ve Future Group’un satışa devam etmesini geçici olarak durdurdu.

Pazartesi gününe kadar, bu kararın Hindistan mahkemeleri önündeki belirsizliğini korudu. Öyle ki, Singapur tahkim mahkemesinin kararını açıkladıktan saatler sonra Future Group ve Reliance, anlaşmayı “gecikmeden” devam ettireceklerini açıkladı.

Amazon, anlaşmayı engellemek için Hindistan Rekabet Komisyonu’na da ulaştı. Ancak Hindistan Rekabet Komisyonu, Hintli firmalar arasındaki anlaşmayı onayladı. Daha önceki duruşmalarda Future Group’un avukatları, Amazon’un Future Group’un anlaşmasını engelleme çabasını, Hindistan’a gelişi yaklaşık 200 yıllık sömürge yönetimini başlatan İngiliz ticaret devi Doğu Hindistan Şirketi‘ne benzetti.

Danışmanlık firması BCG ve yerel ticaret grubu Retailers ‘Association India’ya göre, tehlikede olan Hindistan’ın perakende pazarı, geçen yıl 700 milyar dolardan 2025 yılına kadar 1,3 trilyon dolara yükselecek. Çevrimiçi alışveriş, Hindistan’daki tüm perakende satışların yaklaşık %3’ünü oluşturmaktadır.

Okuyun: Bir salgın sırasında son dakika müşterileri için nasıl hazırlanılır?

Future Group ve Amazon, TechCrunch’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Kaynak: TechCrunch