Bir salgın sırasında son dakika müşterileri için nasıl hazırlanılır?

Taşıyıcılar kapasite endişeleri konusunda uyarıda bulunurken ve tedarik zinciri kesintisi devam ederken, işte perakendecilerin son dakika müşterileri için nasıl hazırlanabilecekleri.

Sıra dışı 2020 tatil sezonu Ekim ortasında başladı. Bu değişiklik, yılbaşı alışverişi penceresini tipik üç ila dört haftalık Şükran Günü’nden Noel telaşına kadar yaklaşık sekiz haftaya uzattı.

Perakendecilerin bu yılki hedefi, en yoğun sezonun ilerleyen dönemlerinde tedarik zinciri kısıtlamalarını önlemek için e ticaret hacmini çeyreğin başlarındaki seviyeye getirmek. 2020’de, tüketici satın almasındaki büyük bir gecikme, her zamankinden daha önemli etkiler yaratabilir. Pek çok perakendeci, e ticaret perspektifinden tahminlerinin üç ila dört katını aşıyor. Bu nedenle herhangi bir geç tatil satın alma dalgalanması, devam eden tedarik zinciri darboğazını daha da artırabilir.

Zorlu sipariş karşılama ağları, daha sıkı depo güvenliği protokolleri ve tahmini taşıyıcı gecikmeleri dâhil olmak üzere bir salgın durumunda çalışmanın etkileriyle birleştiğinde, perakendeciler için son dakika tatil alışverişiyle mücadele etmek, mükemmel bir fırtınaya maruz kalmaktır.

Perakendeciler daha erken bir zirve için bastırdı

Bu tatil sezonunda devam eden tüm değişkenlerle tüketicilerin hediyelerini zamanında teslim almalarını sağlamanın en iyi yolu erken sipariş vermektir. Perakendeciler, talep eğrisini düzleştirmek için mümkün olduğunca fazla e ticaret hacmini yukarıya çekmeyi bir öncelik hâline getirdi. Tatil döneminin başlarında, promosyonlarda öncekinden daha yüksek bir artış fark etmişsinizdir; bu tesadüfi değildi. Daha fazla erken alışveriş yapanı dönüştürmek, perakendecilerin tüketiciler için gelir ve daha iyi bir tatil deneyimi sağlamasına yardımcı olur. Ulusal Perakende Federasyonu’na göre, markaların %52’si Ekim ayında tatil promosyonlarına başlarken, yalnızca %2’si Aralık ayında başlamayı planlıyordu.

Bazı markalar, fiyatların zirveye yaklaştıkça artacağını belirten erken promosyonlarla ilgili doğrudan mesajlaşmayı artırdı. Diğerleri, malzemelerin azaldığını ve tüketicilerin ürünler bitmeden hemen harekete geçmeleri gerektiğini belirten bir mesaj paylaştı. Bazı markalar erken alışverişe katılan tüketiciler için hediye kartları sundu. Bu, müşterileri teşvik etmek ve bir aciliyet duygusu yaratmak, davranış değişikliğini yönlendirmek için hayati önem taşıyor. Bu, Amazon Prime Day ve Bekarlar Günü çevresinde erken tatil ortak tanıtımıyla daha önce gördüğümüz bir şey.

Son dakika müşterileri için umut var mı?

Kısacası evet! Herkes bilir ki, her alışveriş yapan kişi bu mesajlara kulak asmayacaktır, bu yüzden başka çözümler masada olmalıdır. Tüketici davranışını ve satın alma alışkanlıklarını yeniden eğitme çabalarına rağmen, eski alışkanlıklar zor bir şekilde yok oluyor ve bu tatil sezonunda son dakikada alışveriş yapan bazı kişiler görmemiz kaçınılmaz. Peki, markalar ve perakendeciler bu kaçınılmaz son dakika müşterileri için nasıl hazırlanabilirler?

Alternatif teslimat ile ofset taşıyıcı bağımlılığı

Alternatif teslimat yöntemleri, son kilometre komplikasyonlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Markalar, mikro veya pop-up sipariş karşılama gibi geleneksel olmayan sipariş karşılama yöntemlerinden yararlanarak ve Online Satın Al, Mağazadan Teslim Al (BOPIS) veya kaldırım kenarı tekliflerini artırarak, gecikmiş veya geç siparişlerin bazı dezavantajlarını telafi etmeye çalışabilir. Örnek olarak, Adobe için yılbaşı büyümesi BOPIS veya tıkla ve topla siparişlerinin 2020’de yıllık %40’ın üstüne çıkmasını bekliyor.

Bu alternatif sipariş karşılama çözümleri, envanteri tüketicilere yaklaştırarak tedarik zincirini kısaltabilir ve ürünleri çeşitli bölgesel merkezlerde dağıtarak ana dağıtım merkezlerindeki yükü azaltabilir.

Alternatif sipariş karşılama, bu tatil sezonunda taşıyıcıyla yüz yüze gelen markaların aşılmasına da yardımcı oluyor. Tedarik zinciriniz optimize edilmiş olsa bile, birçok ulusal taşıyıcı zirveye yaklaştıkça önemli gecikmeler ve ek ücretler beklediklerini söyledi. Salesforce, 700 milyondan fazla paketin Noel’den önce ulaşmama riski altında olduğunu ve perakendecilerin 40 milyar dolarlık teslimat ek ücretleriyle karşı karşıya olduğunu tahmin ediyor.

Alternatif sipariş karşılama ile tüketiciler, ürünleri yerel mağazalardan ve pop-up yerine getirme merkezlerinden teslim alma seçeneğine sahiptir. Markalar, ürünleri teslim etmek için araç paylaşım platformlarına veya diğer yerel kurye ağlarına bakarak son aşamayı yerelleştirebilir. Gelecekte bu seçeneğin daha fazlasını görmeyi umuyoruz; çok uygun maliyetli ve önemli bir çeviklik sunuyor.

Son dakika müşterileri için daha iyi çok kanallı deneyimler oluşturun

Bu tatil sezonunda perakendenin tüm yönlerinde birleşik bir cephe, markaların başarıya ulaşması için gerekli olacak. Sorunsuz müşteri deneyimleri sağlamak için pazarlama, müşteri hizmetleri ve teslimat işlemleri aynı sayfada olmalı ve senkronize çalışmalıdır.

Promosyonların, teslimat açısından uygulanabilir olduğundan ve müşterilerle proaktif olarak iletişim kurduğunuzdan emin olmak için pazarlama mesajınızı tedarik zinciri etkinliğiyle uyumlu hâle getirin. Örneğin, müşterilerimizden bazıları, belirli envanter limitleri tetiklendiğinde otomatik mesajlaşma ve müşteri iletişimleri başlatacak önceden belirlenmiş eşikler kullanır.

Ayrıca, çok kanallı markalar için envanter şeffaflığının daha yaygın bir şekilde benimsendiğini göreceğiz. E ticaret sitelerinde düşük stok göstergeleri, aciliyet duygusu yaratmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, sağlam bir teknoloji yığını müşteriler için alternatif seçenekler açabilir ve müşterileri teslimatı beklemek yerine ürünleri teslim almaları için kendilerine en yakın noktalara yönlendirebilir.

Perakendeciler, müşteri iletişiminin doğrudan pazarlama, web sitesi afiş promosyonları, sosyal medya ve müşteri hizmetleri dâhil olmak üzere kanallar arasında tutarlı olmasını sağlamak için, tüm şirket iş birimlerinde bu vardiyaları koordine etmelidir.

Okuyun: NPU nedir ve ne işe yarar?

Dört gözle beklemek

Daha önceki promosyon programları garantili gelirlere izin verir ve markaların tahmin etmesi ve desteklemesi daha kolaydır. Aynı zamanda, geleneksel Kara Cuma telaşından uzaklaşmak, tatillerde daha sürdürülebilir ve sağlıklı tüketici davranışlarına yol açabilir. Parçalar, COVID-19’un sınırlamalarına rağmen markaların bu tatil sezonunda önemli bir değişim yaratması için hazır. Bu önemli yılda stratejilerini uyarlayabilen markalar, 2021’de yeni bir normale girdiğimizde ödüllerini alacaklar.

Jamie Saucedo, PFS operasyonlardan sorumlu başkan yardımcısı

PFSweb Inc.’in bir parçası olan PFS, perakendecilere sipariş karşılama, müşteri hizmetleri ve dolandırıcılığın önlenmesi gibi alanlarda hizmetler sunmaktadır.

Kaynak: Digital Commerce 360