EBANX araştırmasına göre Latin Amerika’da e ticaret 200 milyar dolara ulaştı ve 2020’de en hızlı büyüyen ikinci pazar oldu

Fintech şirketi EBANX tarafından bugün yayınlanan Beyond Borders 2020/2021 araştırmasına göre dünyada benzeri görülmemiş bir salgın ve birçok ekonomik belirsizliğin olduğu bir yılda, Latin Amerika’daki e ticaretin %8,49 büyüyerek 200 milyar ABD Dolarına ulaşması ve en hızlı büyüyen pazarlardan biri olması bekleniyor.

Tüketici anketleri ve dâhili EBANX verilerine ek olarak AMI (Americas Market Intelligence) ile ortaklaşa sektördeki ana oyunculardan alınan verilere dayanan Beyond Borders 2020/2021, COVID-19’un çevrimiçi satın almalar üzerindeki etkilerini anlamaya adanmıştır. Rapor Latin Amerika’daki dört ülkeyi kapsıyor: Brezilya, Meksika, Kolombiya ve Şili.

EBANX’ın kurucu ortağı ve COO’su João Del Valle, “pandemiden doğan yeni bir Latin Amerika var” dedi. “Halk sağlığı üzerindeki ve ülke ekonomilerindeki trajik etkilere rağmen, milyonlarca tüketici dijital ürünlere ve hizmetlere erişebildi ve yeni ürünlerin yükselişine finansal olarak dâhil edildi. Beyond Borders, bölgedeki ekonomik toparlanma ve binlerce Latin Amerikalının dâhil edilmesi için bir yol hâline gelebilecek bu yeni dijital görünümü ana hatlarıyla anlatıyor.”

Araştırmada belirtildiği gibi, Latin Amerika’da 52 milyon kişi pandemi sırasında ilk kez çevrimiçi alışveriş yapacak ve bazı ülkelerde çevrimiçi tüketici sayısını % 30’a kadar artıracak – bu, normal koşullar altında ancak 2022’ye kadar elde edilebilecek bir sıçrama.

EBANX’te Genişleme LatAm ve Stratejik Ortaklıklar Direktörü Juliana Etcheverry, ” Pandemi Latin Amerika’daki yeni çevrimiçi tüketicilerin tahminini iki katından fazla artırdı” dedi. “Yerel yönetimler tarafından dijital hesaplar aracılığıyla ödenen acil yardımlara ek olarak yıl boyunca uygulanan sosyal izolasyon önlemleri, çevrimiçi pazarın canlanmasına yardımcı oldu.”

AMI verilerine göre, Brezilya’daki dijital cüzdanlar ve banka kartları gibi yeni ödeme yöntemleri, bölgenin e ticaretinde ilerleme kaydetti ve bazı ülkelerde, Şili’deki e-cüzdanlarda olduğu gibi % 32’ye varan bir büyüme oranına ulaştı.

Bununla birlikte, Brezilya’daki boleto bancário ve Meksika’daki OXXO gibi nakit kuponları, salgın sırasında LatAm’daki çevrimiçi satın alma işlemlerinin % 20’sini temsil ediyordu. Bu geleneksel ve yaygın yerel ödeme yöntemleri, uluslararası e ticarette de büyüdü: Örneğin Brezilya’da, Beyond Borders 2020 tarafından 3.280 tüketiciyle yapılan ankete göre, tüketicilerin % 68’i sınır ötesi satın alımlarda tercih ettikleri ödeme yöntemi olarak Boleto’yu belirtiyor.

Beyond Borders

Uluslararası alımlar söz konusu olduğunda, rekor düzeyde işsizlikle, ekonomik krizle karşı karşıya kalan Latin Amerikalı tüketiciler için fiyat daha da belirleyici hâle geldi. Beyond Borders 2020/2021 tarafından danışılan tüketicilere göre, daha ucuz ödeme artık uluslararası web sitelerinde satın almanın ana nedeni.

2020 boyunca uluslararası perakendecileri olumsuz etkileyen yerel para birimlerinin dolar karşısında devalüasyonuna rağmen Latin Amerikalılar, küresel şirketler tarafından sunulan dijital ürün ve abonelik hizmetlerinin tüketimini %63’e kadar artırdı.

Latin Amerika’da e ticaretin uluslararasılaşması, tüketiciler tarafından en çok güvenilen markaların bazılarına da yansımıştır. Netflix, SHEIN, Amazon, AliExpress ve Spotify, Beyond Borders 2020/2021 tarafından röportaj yapılanlar tarafından en çok bahsedilenlerden bazıları.

Çevrimiçi ziyaretçi trafiğini göz önünde bulundururken, Latin Amerika’daki e ticaretin ana oyuncuları Mercado Libre, Americanas, OLX ve Amazon, ardından Brazilians Magazine Luiza ve Casas Bahia’dır.

Brezilya (Beyond Borders Verileri)

Latin Amerika’nın en büyük pazarı olan Brezilya, Beyond Borders 2020/2021 tarafından toplanan rakamlara göre, 2020’de çevrimiçi tüketici sayısında %25’lik bir artış gördü. Sonuç olarak, ülkedeki e ticaret pazarının bu yıl % 8,3 büyümesi ve 2021’de % 19 hızlanarak toplam 134 milyar ABD doları değerine ulaşması bekleniyor.

Ödeme yöntemlerine gelince, e ticarette banka kartlarının kullanımı, yeni bir kimlik doğrulama protokolü ve çevrimiçi satın alımlar için acil yardım kullanımının etkisiyle salgın sırasında %16 arttı. Akış ve çevrimiçi oyunlar gibi dijital hizmetler %42 arttı ve mobil alışveriş rekor seviyelere ulaştı: Beyond Borders 2020/2021 anketine katılan tüketicilerin %85’i, zaten akıllı telefonlardan satın aldıklarını söyledi.

Mercado Livre, Americanas ve OLX, çevrimiçi trafik verilerine göre Brezilya’daki ana e ticaret oyuncularıdır; Amerikan e ticaret devi Amazon dördüncü sırada yer alırken, onu Magazine Luiza ve Casas Bahia izliyor.

Meksika

Mobil satın alma işlemlerinin masaüstü satışları geride bıraktığı bir pazar olan Meksika’nın 2020’yi %31 daha fazla çevrimiçi tüketici ile bölgedeki en büyük artışla bitirmesi bekleniyor. Meksika e ticaret pazarı bu yıl % 12 büyümeli ve 2021’de %25’e sıçramalı. Ana itici güçlerden biri, %37 büyüyen dijital ürün ve hizmetlerin tüketimidir.

Uluslararası alımlar, esas olarak ABD’ye olan yakınlığı nedeniyle pazarın neredeyse %20’sini oluşturuyor. Uluslararası web siteleri, Beyond Borders 2020/2021 tarafından görüşülen tüketicilerin % 51 tarafından tercih ediyor ve bu da dikkati ulusal markalara bölüyor. Bu aynı zamanda çevrimiçi trafik tarafından da gösterilmektedir: Mercado Libre, Amazon ve Coppel, çevrimiçi ziyaretçiler açısından Meksika’daki e ticaretin ana oyuncularıdır.

Ödeme şekline gelince, OXXO kuponu, kredi ve banka kartlarının hemen arkasında, ülkede en çok kullanılan üçüncü yöntem olarak öne çıkıyor.

Kolombiya

Latin Amerika’nın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarlarından biri olan Kolombiya, AMI verilerine göre bu yıl e-cüzdan ödemelerinde % 20 artış gördü. Mobil satın alımlar masaüstü tarafından yapılanlarla eşleşiyor ve e ticaret pazarının 2023 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor.

Akış hizmetlerinin penetrasyonu dikkat çekicidir: Ülkede Beyond Borders 2020/2021 tarafından danışılan tüketicilerin %80’inin abonelikleri vardı, bu diğer pazarlara göre çok daha yüksek bir yüzde. AMI verilerine göre Kolombiya’da dijital ürün ve hizmetlerin tüketimi salgın sırasında %63 arttı.

Mercado Libre, Amazon ve Falabella, çevrimiçi trafik verilerine göre ülkedeki ana e ticaret oyuncuları olarak görünüyor.

Şili

Ankete katılan ülkeler arasında en küçük pazar olmasına rağmen, Şili’nin 2023 yılına kadar çevrimiçi satın alma hacminin iki katına çıkması bekleniyor. Ülkenin nüfusu Latin Amerika’nın geri kalanından daha fazla banka hesabına sahip. Kartlar çevrimiçi ticarette ödemelerin yaklaşık %85’ini temsil ediyor.

Aynı zamanda, mobil alışveriş, diğer ülkelerden daha az önemli olmasına rağmen, son aylarda çok yüksek bir bağlılık göstermiştir: Beyond Borders 2020/2021 ile görüşen Şilililerin %80’inden fazlası, salgın sırasında alışveriş yapmak için bazı uygulamaları kullandı.

Sosyal ticaret girişimi Elenas, 6 milyon dolar topladı

Şili’de Falabella, ardından Mercado Libre ve Yapo, çevrimiçi trafik verilerine göre ülkedeki ana e ticaret oyuncusu olarak görünüyor.

Kaynak: Multi Channel Merchant